Zastanawiacie się gdzie wybrać się na jesienny weekend? Wisła jest idealnym miejscem!

Zastanawiacie się gdzie wybrać się na jesienny weekend? Wisła jest idealnym miejscem! w miejscowości Wisła

Opis

Gdzie warto wybrać się jesienią.  Co warto zwiedzić w Wiśle?
Wisła znajduje się w centrum Beskidu Śląskiego u stóp Baraniej Góry (1220 m n.p.m.) i Stożka Wielkiego (978 m n.p.m.). Warto dodać, że tu swój początek bierze królowa polskich rzek - Wisła. Przez miasto i w jego sąsiedztwie dostępnych jest mnóstwo szlaków pieszych i rowerowych. Aktywny wypoczynek w Wiśle to przede wszystkim narciarstwo (prawie 30 wyciągów narciarskich), na terenie miasta znajduje się Kompleks skoczni narciarskich "Centrum", wyciągi i ośrodki narciarskie z trasami do uprawiania narciarstwa biegowego. Wisła stała się bardzo popularna dzięki skoczkowi narciarskiemu Adamowi Małyszowi, który zdobył tytuł Mistrza Olimpijskiego aż czterokrotnie. Ta popularność przyczyniła się do wybudowania nowej (w miejscu starej) skoczni Wisła-Malinka. Jesień stanowi doskonałą porę na zwiedzanie miasta i okolic, na zdobywanie beskidzkich szlaków - jest znacznie mniej turystów dzięki czemu swobodnie można poruszać się po trasach pieszych i rowerowych. Ponadto barwne drzewa pięknie dekorują parki, doliny i lasy. 


Planując noclegi w Wiśle czeka na Was mnóstwo atrakcji, zatem co warto zobaczyć Wiśle?

1. Deptak i rynek w Wiśle. Rynek inaczej Plac Bogumiła Hoffa, znajduje się w nim m. in. fontanna, Dom Zdrojowy oraz liczne kramy z lokalnym rękodziełem. Deptak to ul. 1 Maja, gdzie zawsze jest gwarno, dostępne są ławeczki, restauracje i bary. Najciekawszą atrakcją deptaka jest Aleja Gwiazd Sportu.

2. Aleja Gwiazd Sportu została utworzona dla upamiętnienia otwarcia skoczni im. Adama Małysza w Malince. Tworzą ją pamiątkowe tablice wykonane z brązu, wmurowane na głównym deptaku (ul. 1 Maja), znajdują się tu takie nazwiska jak Adam Małysz, Jan Legierski, Przemysław Saleta czy Piotr Żyła.

3. Muzeum Adama Małysza - Galeria Sportowe Trofea Adama Małysza (ul. 1 Maja 48a). W galerii można podziwiać wszystkie trofea jakie zdobył Adam Małysz na zawodach różnej rangi, od krajowych po międzynarodowe. Eksponatów jest naprawdę dużo, a najcenniejszymi są medale zdobyte podczas Igrzysk Olimpijskich w Salt Lake City i Vancouver oraz podczas Mistrzostw Świata a także Kryształowe Kule Pucharu Świata.

4. Zamek Prezydenta RP i Zamek Górny w Wiśle Czarnem (ul. Zameczek 1). Rezydencja Prezydenta RP powstała w okresie XX-lecia międzywojennego, autorem projektu był wybitny architekt i konserwator Adolf Szyszko – Bohusz. Ciekawostką jest to, że w latach trzydziestych XX wieku Zamek Prezydenta RP, jako gmach reprezentacyjny, przeznaczony dla najwyższych władz państwa, wszedł w rejestr takich obiektów jak m.in. Wawel w Krakowie, Zamek i Łazienki Królewskie w Warszawie, pałacyk myśliwski w Spale, pałac w Białowieży czy zamek w Poznaniu.
Zamek Górny, czyli właściwa rezydencja, pełni funkcje reprezentacyjne i wypoczynkowe dla prezydenta RP. Obiekt udostępniony jest do zwiedzania pod nieobecność głowy państwa.

5. Myśliwski Zameczek Habsburgów (ul. Lipowa 4/a). Zameczek-pałacyk  wzniesiono na polanie Przysłop w 1898 roku za sprawą arcyksięcia Fryderyka Habsburga. Gościł on często koronowane głowy, które lubowały się w strzelaniu do głuszców. Po I wojnie światowej pałacyk (od 1925 roku) pełnił rolę schroniska górskiego. Pałacyk znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego i na Szlaku Habsburgów.

6. Muzeum Beskidzkie im. Andrzeja Podżorskiego w Wiśle (ul. Stellera 1). W muzeum można obejrzeć zarówno wystawę stałą jak i czasową. Eksponaty obrazują podstawowe dziedziny kultury ludowej górali Beskidu Śląskiego. Przedstawione są tu kowalstwo, tkactwo, obróbka wełny i lnu, ciesielstwo. Ponadto zobaczymy dawne sprzęty rolnicze takie jak: grabie, cepy, kosy. Muzeum organizuje również tematyczne wystawy czasowe, na które składają się głównie obrazy i rzeźby.

7. Ławeczka na Krzakoskiej Skale znajduje się przy niebieskim szlaku prowadzącym z Wisły Dziechcinki na szczyt Wielkiego Stożka. Ze szczytu skały roztaczają się świetne widoki na dolinę Wisły oraz pasmo Równicy i Czantorii.

8. Wodospad w Wiśle Czarnem. Jest to 8 metrowy wodospad wybudowany na potoku Wisełka w latach 50. XX wieku. Aby go zobaczyć należy udać się ulicą Czarne z centrum miasta w kierunku Jeziora Czerniańskiego.  

9. Skocznie Narciarskie. W Wiśle najbardziej popularna jest Skocznia narciarska im. Adama Małysza w Wiśle Malince - Punkt konstrukcyjny (K): 120 m, czynna cały rok. 
Kolejna to Kompleks skoczni narciarskich w Wiśle Centrum składa się z trzech obiektów: HS-10, HS-20 i HS-40. Skocznie posiadają ceramiczne tory, igelit oraz system zraszania. Na co dzień na tych obiektach trenują zawodnicy lokalnego klubu WSS Wisła.
Skocznia K-65 Wisła Łabajów znajdują się się przy ulicy Turystycznej i składa się z trzech obiektów: HS-71, HS-42 i HS-15. Na skoczniach w Łabajowie przeprowadzane są zawody młodych skoczków, w tym LOTOS Cup. Ciekawostką jest jest przeciwstok, który przecina droga, którą poruszają się liczne samochody i autobusy. W czasie zawodów trzeba więc wstrzymywać ruch, a młodzi sportowcy przeskakują przez drogę.

10. Dolina Białej Wisełki (ul. Połomska). Świetne miejsce do rodzinnych spacerów, nawet z wózkami nie będzie problemu, ponieważ przez dolinę wiedzie asfaltowa droga. Dolinka umiejscowiona jest za Jeziorem Czerniańskim, dostępny jest parking (płatny), gdzie należy zostawić auto - w dolinie panuje zakaz ruchu.

11. Jezioro Czerniańskie  jest sztucznym zbiornikiem wodnym, utworzonym w miejscu połączenia Białej i Czarnej Wisełki. W pobliżu znajdują się m.in.  wodospad na Wisełce, skansen wsi wiślańskiej, rezerwat Wisła, Zamek Prezydenta RP.
12. Barania Góra (1 220 m n.p.m.), na jej szczyt wiedzie szlak niebieski, z Wisły Czarne przez Wodospad Kaskady Rodła na Baranią Górę. Na szczycie znajduje się wieża widokowa, z której
rozpościera się piękna panorama gór trzech państw: Polski, Czech i Słowacji. Oprócz pasma Beskidu Śląskiego, Małego, Żywieckiego i Makowskiego zobaczymy Tatry, Góry Strażowskie czy Małą Fatrę.

13. Trzy Kopce Wiślańskie (810 m n.p.m.). Na szczyt wiedzie szlak żółty, początek ze stacji PKP Wisła Uzdrowisko, tu też prowadzi szlak do przełęczy Salopolskiej.

14. Wielka Czantoria (995 m n.p.m) z wieżą widokową, na która wiodą liczne szlaki piesze - z Wisły przez Soszów i przełęcz Beskidek. Dostępna jest również kolej linowa latem a zimą stacja narciarska.

15. Pętla Cieńkowska to ścieżka spacerowa łącząca kolej linową Cieńków w Wiśle ze Skocznią Narciarską im. Adama Małysza. Na szczycie Cieńkowa podziwiać można piękny widok na dwie doliny – Malinki i Czarnego. 

16. Park Wodny Tropikana znajduje się w Hotelu Gołębiewski przy ul. ks. bpa. J.Bursche. Dostępne są basen pływacki, rekreacyjny z hydromasażem wodno-powietrznym, a w sezonie letnim baseny zewnętrzne. Ponadto 8 wanien jacuzzi (borowinowe, morskie na solance czy wapienno-magnezowe; sauny suche, parowe, jaskinia solna. Dla dzieci zjeżdżalnie, brodziki.

17. Malinowska Skała (1152 m n.p.m) zlokalizowana w głównym grzebiecie Baraniej Góry jest chętnie i licznie odwiedzany przez turystów, jesienią jest zdecydowanie mniej turystów co pozwala się wyciszyć i podziwiać piękno otaczającej przyrody.
18. Małe Skrzyczne (1211 m n.p.m) na szczyt można koleją gondolową ze Szczyrku, na jego zboczach znajdują się trasy zjazdowe. Ponadto rowerem czy pieszo.

19. Wielki Stożek (978 m n.p.m) szczyt górski w paśmie Małej Czantorii. Warto wybrać się szlakiem zielonym z Wisły Gębce w kierunku Schotniska PTTK Stożek. 

Podstawowe informacje
Lokalizacja
Wisła, Zastanawiacie się gdzie wybrać się na jesienny weekend? Wisła jest idealnym miejscem!
Kiedy
21 wrzesień, 2022
O której
Wstęp
Bezpłatny
Weekend w Kazimierzu Dolnym
Kazimierz Dolny
16 maj, 2023
Kazimierz Dolny to urokliwe miasteczko położone nad Wisłą w Polsce. Jest znane ze swojego malowniczego
Dzień Matki
Krynica-Zdrój
15 maj, 2023
Polska jest krajem, który słynie z licznych uzdrowisk i ośrodków spa, gdzie można odprężyć się,
Najpopularniejsze atrakcje w Polsce
Zakopane
15 maj, 2023
oferuje niezwykłą różnorodność krajobrazów, od górskich pasm po malownicze jeziora, piękne wybrzeże Bałtyku, urokliwe doliny