Zastanawiacie się gdzie, wybrać się na jesienny weekend? Mikołajki są idealnym miejscem.

Zastanawiacie się gdzie, wybrać się na jesienny weekend? Mikołajki są idealnym miejscem. w miejscowości Mikołajki

Opis

Piękne, pełne słońca dni, zastępują pochmurne, chłodne i deszczowe dni. To nas jednak nie powinno zniechęcać do odkrycia przedstawianych Mikołajek oraz ich piękna, na nowo. Słoneczne i kolorowe barwy jesieni powinny zachęcić nas do jesiennych spacerów i jesiennego zwiedzania miasta.

Mikołajki położone są w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich, w województwie warmińsko-mazurskim. Ze względu na swe atrakcyjne położenie nad jeziorami nazywana jest żeglarską stolicę Polski. 
Jesień na Mazurach to szczególna pora roku. To wtedy okoliczne jeziora i lasy przybierają iście tęczowych barw, a efekt tego potrafi być oszałamiający.

Mikołajki, jak i okolice przyciągają wielbicieli turystów lubiących spacery brzegiem jeziora, wędkarzy i grzybiarzy pragnących korzystać z dobrodziejstw natury. Zamglone o poranku lasy i jeziora wyglądają naprawdę pięknie! Jesień to cudowna, aby poznać mazurską przyrodą. Jesień na Mazurach to także raj dla grzybiarzy, lasy obfitują w różne gatunki grzybów, a także dla wędkarzy. 

Jeśli zależny nam na aktywnym wypoczynku, można z powodzeniem żeglować. W jesienne, cieplejsze dni warto wybrać się na kajaki. Świetnym pomysłem jest też wycieczka rowerowa po Mazurach albo piesze wyprawy szlakami. Nigdzie indziej jesień nie jest tak piękna, kolorowa jak właśnie na Mazurach. 

Polska złota jesień potrafi być naprawdę zachwycająca, zwłaszcza w Mikołajkach, które łączą ze sobą dwa jeziora: Tałty i Mikołajskie, a tuż obok znajdują się też jeziora: Śniardwy, Łuknajno,  Warnołty, Bełdany, Głębokie oraz Tałtowisko. Krótszy lub dłuższy spacer wzdłuż jeziora na pewno sprzyja wyciszeniu i poprawie samopoczuciu.  Każda chwila spędzona nad wodą, na pewno relaksuje i pozwala zapomnieć o problemach. Dodatkowo można się delektować i podziwiać krajobrazy, które są o tej porze roku jest naprawdę wyjątkowe. Szerokiej gama jesiennych barw w połączeniu z jeziorami i drzewami, są niezwykłe dla naszych oczu. 

W Mikołajkach nie brakuje także innych form spędzania czasu wolnego.  Co warto zwiedzić w Mikołajkach?

Wioska żeglarska leży nad malowniczym jeziorem Mikołajskim. W okresie letnim Mikołajki tętnią życiem, ponieważ odbywa się tam wiele ciekawych festiwali oraz cykli interesujących imprez, regat oraz koncertów muzyki szanty. Wiosce Żeglarskiej odbywają się imprezy sportowe takie jak np. ogólnopolskie regaty żeglarskie czy mistrzostwa typu Grand Prix.

Plaża w Mikołajkach – Plaża w Mikołajkach to wyjątkowa plaża, na którą tłumnie przybywają turyści z całej Polski. Osoby, które poszukują wypoczynku, ale też nie stroniącego od wakacyjnych zabaw, z pewnością zakochają się w tym miejscu nad polskim jeziorem. Plaża w Mikołajkach zlokalizowana jest przy Jeziorze Tałty. To dobry wybór na rodzinny wypoczynek, ponieważ plaża jest pod stałym nadzorem ratowników wodnych. Nie musisz więc martwić się o bezpieczeństwo swoich bliskich! Jednak zanim wybierzesz się na plażę w Mikołajkach, musisz wiedzieć, że w szczycie sezonu turystycznego może być tu trudno o wolne miejsce do rozłożenia ręcznika. Jednak nie przyjeżdżamy tu w lato, lecz jesienny weekend. Pływać w wodzie nie będziemy, bo pogoda i temperatura już nie ta. Nasz czas spędzany na przedstawianej plaży skupiać się będzie raczej na spacerze po niej oraz obserwacji jeziora, przyrody. Plaża jest dostosowana do potrzeb turystów. W zależności od ich wieku i preferencji. Znajduje się na niej m.in.  boisko do gry w piłkę plażową, plac zabaw dla dzieci, a także budynki socjalno-sanitarne z natryskami, a na wodzie pomosty.

W pobliżu znajdują się również liczne knajpki i restauracje, które warto odwiedzić, by wrzucić coś na ząb w przerwie od wodnych szaleństw.

Kładka Piesza nad Jeziorem Mikołajskim – Kładka dla pieszych nad Jeziorem Mikołajskim to nowoczesny trakt, który zastąpił starą, czterdziestoletnią konstrukcję. Nowy most przypomina swoim kształtem żagiel, co świetnie wpisuje się w charakter Mikołajek. Most znajduje się przy wiosce żeglarskiej i łączy dwa jeziora. Na wieczór, kiedy wybierzemy się nad jezioro po zmroku, zobaczymy, jak pięknie wyglądają podświetlone przęsła tej kładki. 

Nowa Promenada w Mikołajkach – można tutaj spacerować, leniuchować, zwiedzać okoliczne atrakcje, a także poznać kulinarną stronę Mazur. Przy promenadzie,  znajduje się mnóstwo statków, motorówek oraz jachtów, które idealnie wpisują się w klimat tego miejsca. Nie da się tego opisać – trzeba to po prostu zobaczyć na własne oczy. Wzdłuż promenady toczy się turystyczne życie miasta. Przy niej rozgościła się również Wioska Żeglarska oraz port, z którego w turystyczne rejsy odpływają statki. 

Wioska Żeglarska w Mikołajkach  jest jednym z najpiękniejszych i najlepiej wyposażonych polskich portów. Położony jest na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Marina znajduje się w centrum Mikołajek, do którego ciągną rzesze miłośników żeglarstwa z kraju i zagranicy.

Fontannę z wizerunkiem Króla Sielaw, znajdującą się w samym sercu Mikołajek, na Placu Wolności. Również spostrzeżemy Rybę znajdującą się na fontannie. Jest ona tam,  jednocześnie herbem miasta. Z proponowaną do zobaczenia fontanną, związana jest  legenda przekazywana  od wielu już lat. Według której Król Sielaw był władcą okolicznych wód i jednocześnie przyczyną zarówno głodu jak i dobrobytu mieszkańców Mikołajek.

Plac Wolności w Mikołajkach to jeden z ważniejszych punktów na mapie miasta. Dodatkową atrakcją dla nas, kiedy przyjedziemy w weekend do Mikołajek, będzie to, że na placu, znajdują się także, stare mieszczańskie kamieniczki, których partery zajmują często klimatyczne kawiarnie i restauracje. Przy placu znajduje się również budynek zabytkowego hotelu Mazur.

Kładka piesza nad Jeziorem  Mikołajskim, to również atrakcja. Widać z niej panoramę miasta, a także statki płynące w rejs na Jezioro Śniardwy.

Stojący przy ulicy Kajki Kościół Matki Bożej Różańcowej, mimo faktu że wydaje się on niepozornym, to ma ciekawą historię, wartą poznania. Wznosi się on nieco nad ulicą i żeby do niego wejść, trzeba pokonać schody, albo wjechać wjazdem dla wózków.

Odwiedzić wieżę widokową mieszczącą się  na kościele św. Mikołaja. Adres: 11- 730 Mikołajki.

Fontana w Mikołajkach –  Fontanna z wizerunkiem Króla Sielaw usytuowana jest w samym sercu Mikołajek na Placu Wolności. Ryba znajdująca się na fontannie jest jednocześnie herbem miasta. Z tego względu możemy dowiedzieć się czegoś więcej na temat tego herbu i przedstawionego na nim obrazu. Krąży legenda przekazywana z od wielu już lat, według której wspominany Król Sielaw, był władcą okolicznych wód i jednocześnie przyczyną zarówno głodu jak i dobrobytu mieszkańców Mikołajek. Ryba widniejąca na fontannie posiada złotą koronę. Legenda głosi, że przed wiekami Król Sielaw był władcą okolicznych wód a dzięki swojej sile potrafił przewracać kutry oraz rozrywać rybackie sieci. Rynek na którym znajduje się malownicza fontanna z wizerunkiem Króla Sielaw to miejsce, gdzie popołudniami wypoczywają mieszkańcy Mikołajek. To cenny zabytek i fantastyczne miejsce o którym krążą liczne legendy.

Plac Wolności w Mikołajkach – Istniejący Plac Wolności w Mikołajkach to jeden z ważniejszych punktów na mapie miasta. Otaczają go stare mieszczańskie kamieniczki, których to partery zajmują często klimatyczne kawiarnie i restauracje. Przy placu znajduje się również budynek zabytkowego hotelu Mazur.

Stare Mieszczańskie Kamieniczki – Kiedy już będziemy w Mikołajkach, zobaczmy Plac Wolności we wspomnianych Mikołajkach. Jest to jeden ze znaczących punktów na mapie miasta. Otaczają go stare mieszczańskie kamieniczki, których partery zajmują często klimatyczne kawiarnie i restauracje. Przy placu znajduje się również budynek zabytkowego hotelu Mazur.

Budynek zabytkowy Hotelu Mazur wraz z restauracją - stoi nad Jeziorem Mikołajskim przy Placu Wolności 6. Przed wojną w budynku mieściła się restauracja, później umiejscowiony został w tym budynku ratusz. Natomiast obecnie, czyli ponownie, funkcjonuje tu Hotel "Mazur". Opisywany obiekt pochodzi z drugiej połowy XIX wieku, a dokładniej z 1888 roku. Budynek był kilka razy przebudowywany. Do tylnej części dobudowano jedno skrzydło.

Kościół Matki Bożej Różańcowej w Mikołajkach   rzymskokatolicki kościół parafialny należący do dekanatu Mikołajki diecezji ełckiej. Mieści się przy ulicy Michała Kajki. Obecna świątynia to dawny Ewangelicki Dom Ludowy, należący do gminy ewangelickiej. Podczas II wojny światowej w kościele mieściła się remiza. Następnie wojska sowieckie urządziły w budynku stajnię. Za zgodą Kurii Biskupiej ksiądz Władysław Dudziak, mrągowski proboszcz poświęcił świątynię. Kościół został powiększony, dzięki przebudowie mieszkania prywatnego na prezbiterium. Został przeniesiony ołtarz, zostały wykonane drzwi wejściowe główne do świątyni, schody, a także chodnik.  W następnych latach zostały wykonane witraże. Na głównej ścianie świątyni nad prezbiterium przedstawiona jest panoramiczna scena Objawienia Matki Bożej w Gietrzwałdzie w 1877 roku. Dla uczczenia IV pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Ojczyzny została dobudowana do świątyni wieża zaprojektowana przez Jerzego Matłocha- mieszkańca Mikołajek i zostały w niej zawieszone ufundowane przez parafian dzwony. W 2019 roku w parafii zdarzył się cud. W czasie modlitw podjętych w Kościele za ciężko chorą, umierającą na raka osobę, osoba ta została całkowicie uzdrowiona. Od tamtej pory w miesiącach letnich - lipcu i sierpniu każdego roku przez cały dzień tj. od 8:30 do 19:00 wystawiony jest Najświętszy Sakrament, a Kościół jest otwarty. Parafia została kanonicznie erygowana w 1948 jako Mazurska Placówka Duszpasterska.  


Podstawowe informacje
Lokalizacja
Mikołajki, Zastanawiacie się gdzie, wybrać się na jesienny weekend? Mikołajki są idealnym miejscem.
Kiedy
23 wrzesień, 2022
O której
Wstęp
Płatny
Świeradów-Zdrój - miejsce na jesienny wypoczynek
Świeradów-Zdrój
28 wrzesień, 2022
Jesienny urlop najlepiej jest spędzić w górach. Te piękne krajobrazy jesienią pokazują w pełni swój
Kudowa Zdrój- miejsce na jesienny wypoczynek
Kudowa-Zdrój
28 wrzesień, 2022
Kudowa-Zdrój jesienią przyciąga coraz więcej turystów. Ceny w obiektach noclegowych są niższe niż w sezonie
Planujesz wyjazd w góry? Sprawdź, kiedy ruszają przeglądy techniczne kolei i poznaj terminy przestoi
Zakopane Gubałówka
28 wrzesień, 2022
W ośrodkach turystycznych Grupy PKL wkrótce rozpoczną się zaplanowane jesienne przeglądy techniczne. Dlatego wybierając się