Szklarska Poręba - miejsce na jesienny wypoczynek. Najciekawsze atrakcje, które warto zobaczyć

Szklarska Poręba - miejsce na jesienny wypoczynek. Najciekawsze atrakcje, które warto zobaczyć w miejscowości Szklarska Poręba

Opis

Na Dolnym Śląsku między Górami Izerskimi oraz Karkonoszami w dolinie rzeki Kamiennej położona jest malownicza miejscowość - Szklarska Poręba. Miejsce znane przede wszystkim z ogromnej ilości ośrodków sportowych, przez co zimą staje się oblegane przez miłośników białego szaleństwa. Panują tam warunki klimatyczne porównywalne z najlepszymi alpejskimi miejscowościami, dodatkowo to tam najdłużej podobno utrzymuje się śnieg. Zimą robi się tam dość tłoczno, to samo latem, gdy rodzicie przyjeżdżają ze swoimi pociechami na wakacje. Jednak jesienią miasto staje się bardziej atrakcyjne przez dostępność różnych atrakcji i mało osób znajdujących się na szlakach.

O tej porze roku Karkonosze są najlepszym wyborem, nie tylko ze względu na to, iż noclegi są tańsze w sezonie niskim, ale przede wszystkim dlatego, że panuje tam cisza i spokój. Zmęczeni i przebodźcowani turyści potrzebujący wypoczynku psychicznego znajdą tam swój raj. Złota polska jesień zamienia Karkonosze w magiczne miejsce, mleczna mgła występująca rankiem i wieczorami niewątpliwie przyczynia się do tego, ale także zieleń ustępująca bardziej ciepłym brązowym, czerwonym oraz żółtym odcieniom.


Co zwiedzić jesienią w Szklarskiej Porębie?:


Centrum miasta - to idealne miejsce na spacer. Miasto bardzo się rozwinęło turystycznie, posiada ogromną bazę noclegową oraz wiele restauracji i kawiarni, gdzie zawsze znajdą się jakieś pyszności. Dodatkowo w mieście można spotkać zabytkowe budowle pochodzące z przełomu XIX i XX wieku prezentujące dawny styl charakterystyczny dla tego regionu. Ponadto podczas spaceru znajdziemy tam wiele miejsc wartych odwiedzenia, są to m.in: Muzeum Ziemi Juna, Muzeum Minerałów, Dom Carla i Gerharta Hauptmanów, Centrum Edukacji Ekologicznej, czy Dom Walstimila Hofmana.


Najciekawsze szlaki turystyczne zaczynające się w Szklarskiej Porębie:

  • Szlak na Szrenicę
  • Szlak na Chybotek
  • Szlak przez Wysoki Most do Wodospadu Kamieńczyka
  • Szlak Szklarska Poręba - Wysoki Most - Wodospad Kamieńczyka - Schronisko Hala Szrenicka - Szrenica - Trzy Świnki
  • Szlak przez Schronisko Kochanówka do Wodospadu Szklarki
  • Szlak do Wodospadu Pogórnej
  • Szlak na Wysoką Kopę
  • Szlak na Wysoki Kamień
  • Szlak na Śnieżne Kotły
  • Szlak do Czarciej Ambony


Szrenica jest górskim szczytem wznoszącym się na wysokość 1362m n.p.m. w Zachodniej części Karkonoszy, położonym w pobliżu granicy z Czechami. Stanowi on dobry punkt widokowy na Karkonosze zlokalizowane po stronie Czech, Kotlinę Jeleniogórską oraz Góry Izerskie. Znajduje się na niej schronisko "Szrenica" oraz jeszcze niżej "Schronisko PTTK na Hali Szrenickiej". Prowadzą na nią 4 szlaki: czerwony Główny Szlak Sudecki, zielony szlak z Jakuszyc, czarny szlak łącznikowy z górnej stacji kolei oraz żółty czeski szlak Biegnący od Trzech Świnek. Ponadto na Szrenicę ze Szklarskiej Poręby kursuje Kolej krzesełkowa, którą również można tam dotrzeć.


Wodospad Kamieńczyka jest najwyższym wodospadem w polskich Sudetach. Składa się z 3 kaskad o łącznej wysokości 27 metrów, a szerokości od 3-15m, pośrodku znajduje się jaskinia "Złota Jama". Zlokalizowany jest on na wysokości 846m n.p.m. Zwiedzanie Wodospadu odbywa się o wyznaczonych godzinach i jest płatne. Wiedzie na niego czerwony Główny Szlak Sudecki, którym dotrzemy na Halę Szrenicą, Szrenicę i dalej szczytami Karkonoszy w stronę Śnieżnych Kotłów oraz Śnieżki. Trasa do samego wodospadu zajmuje 30 min, dlatego warto wyruszyć w dalszą podróż na Szrenicę i zrobić z niego przystanek podczas wycieczki.


Wodospad Szklarki to drugi co do wielkości, zaraz po tym powyżej, wodospad w polskich Karkonoszach. Położny jest on na wysokości 525m n.p.m. w centralnej części Wąwozu Szklarki. Ma on około 13m wysokości i charakteryzuje się szeroka kaskada zwężającą się do dołu. Prowadzą na niego dwa szlaki: czarny Okrężny wokół Szklarskiej Poręby oraz niebieski Piechowice - schronisko PTTK "Pod Łabskim Szczytem". Odwiedzenie wodospadu również jest płatne, ponieważ znajduje się na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego, a za wstęp do niego pobierana jest opłata.


Chybotek jest to zespół granitowych bloków skalnych zlokalizowanych w Górach Izerskich. Znajdują się one na wysokości 565m n.p.m. Najwyżej położonym i najciekawszym okazem jest kamień siedmiokątny ważący kilkadziesiąt ton, wsparty jedynie w 2 miejscach i dający się rozkołysać - stad się wzięła jego nazwa. W pobliżu znajdują się mniejsze ale o podobnym wyglądzie skałki. Związanych jest z nimi wiele legend walońskich o Duchu Gór. Prowadzą na niego dwa szlaki: czarny wiodący dookoła Szklarskiej Poręby oraz niebieski - Szklarska Poręba Górna - Szklarska Poręba Dolna PKP.


Złoty Widok to jeden z najpiękniejszych punktów widokowych w całych Sudetach. Znajduje się on w Górach Izerskich i ma do zaoferowania piękne widoki na Karkonosze. Nowopowstały taras to świetne miejsce na odpoczynek w niezwykłym miejscu, gdzie podziwiać można cudowne krajobrazy górskie. Po kilkunastominutowym spacerze trafiamy na taras widokowy z którego rozciąga się panorama na pobliskie góry oraz okolicę. Dodatkowo wstawiono tam balustrady, leżanki, ławki, a także stoły, z których turyści mogą korzystać.


Śnieżne Kotły to kotły polodowcowe znajdujące się w zachodniej części Karkonoszy między Wielkim Szyszakiem, a Łabskim Szczytem. Na nie składają się dwa cyrki lodowcowe - od zachodu Mały Śnieżny Kocioł i od wschodu Wielki Śnieżny Kocioł, oddzielone są one skalistą grzędą. Trasa na Śnieżne Kotły jest jedną z najbardziej atrakcyjnych i najczęściej wybieranych szlaków przez turystów w Karkonoszach. Zawdzięcza to fantastycznej panoramie na Kotlinę Jeleniogórską, Góry Izerskie oraz Czeskie Karkonosze. Prowadzi na niego ciekawa i atrakcyjna całodniowa wycieczka: Szklarska Poręba – Wodospad Kamieńczyka – Schronisko Hala Szrenicka – Trzy Świnki – Mokra Przełęcz – Łabski Szczyt – Śnieżne Kotły – Śnieżne Stawki – Schronisko Pod Łabskim Szczytem – Szklarska Poręba. Można też wjechać kolejką na Szrenicę i stamtąd wyruszyć na Śnieżne Kotły - zabieg ten skróci czas i pozwoli na uniknięcie najbardziej męczącego podejścia. Trasa później jest przyjemna oraz widowiskowa.


Krucze Skały to grupa skalna, na której znajduje się centrum wspinaczkowe. Mają one około 25 metrów wysokości i występują na zboczach Kruczej Kopy zlokalizowanej w dolinie Połomnicy. Znajduje się tam wiele tras o różnym stopniu trudności, pozwalają one w bezpieczny sposób doskonalić swoje umiejętności. Ciekawostką jest to, że na ich zboczach występują skupiska cennych minerałów, m.in. szafirów, korundów, turmalinów. Są one również dobrym punktem widokowym, zwłaszcza najwyższy szczyt, z którego obserwować można panoramę Karkonoszy.


Wysoki Kamień wznosi się na 1058m n.p.m. i jest szczytem w Wysokim Grzbiecie w Sudetach Zachodnich. To często wybierany kierunek przez wczasowiczów ze względu na to, iż trasa jest dość łatwa oraz niedługa, nadaje się idealnie dla rodzin z dziećmi, a widoki ze szczytu zapierają dech w piersi, zgłasza jesienią, gdy lasy malują niezwykły pejzaż wypełniony jesiennymi kolorami. Na rozciągającą się panoramę składają się Karkonosze, Góry Izerskie, Góry Kaczawskie, a także Rudawy Janowickie. Wiodą na niego 3 szlaki turystyczne: żółty z Zakrętu Śmierci przez Czarną Górę, czerwony – Główny Szlak Sudecki ze Szklarskiej Poręby oraz drugi czerwony – Główny Szlak Sudecki od Rozdroża pod Zwaliskiem.


Zakręt Śmierci to ostry zakręt drogowy znajdujący się na tzw. Drodze Sudeckiej między Szklarską Porębą, a Świeradowem-Zdrój. Zakręt został utworzony na zboczu Czarnej Góry, swoją nazwę uzyskał po wielu śmiertelnych wypadkach. Jeden z najbardziej niebezpiecznych zakrętów zataczający łuk prawie 180 stopni. Niedawno powstał przy nim punkt widokowy, z którego można obserwować Kotlinę Jeleniogórską i Karkonosze.


Wysoka Kopa to wzniesienie mierzące 1127m n.p.m., w masywie Wysokiego Grzbietu w środkowo-wschodniej części Gór Izerskich w Sudetach Zachodnich. Należy ona do Korony Gór Polski, jest jej najbardziej wysuniętym szczytem na zachód i stanowi najwyższy szczyt Gór Izerskich. Szlak prowadzący na nią nie należy do bardzo wymagających, w zależności jaka trasa zostanie wybrana tyle potrwa wędrówka, a do wyboru są szlaki czerwone, niebieskie, żółte, a także zielone.


Podstawowe informacje
Lokalizacja
Szklarska Poręba, Szklarska Poręba - miejsce na jesienny wypoczynek. Najciekawsze atrakcje, które warto zobaczyć
Kiedy
26 wrzesień, 2022
O której
Wstęp
Płatny
Weekend w Kazimierzu Dolnym
Kazimierz Dolny
16 maj, 2023
Kazimierz Dolny to urokliwe miasteczko położone nad Wisłą w Polsce. Jest znane ze swojego malowniczego
Dzień Matki
Krynica-Zdrój
15 maj, 2023
Polska jest krajem, który słynie z licznych uzdrowisk i ośrodków spa, gdzie można odprężyć się,
Najpopularniejsze atrakcje w Polsce
Zakopane
15 maj, 2023
oferuje niezwykłą różnorodność krajobrazów, od górskich pasm po malownicze jeziora, piękne wybrzeże Bałtyku, urokliwe doliny