Jesienny wypoczynek i aktywności w lesie, Dlaczego warto, gdzie jechać?

Jesienny wypoczynek i aktywności w lesie, Dlaczego warto, gdzie jechać? w miejscowości Cisna

Opis

Jesień to piękna pora roku, którą turyści coraz częściej wybierają na wypoczynek i zwiedzanie. Popularne miejsca, które zwykle latem są zatłoczone jesienią stają się opustoszałe i przyjemniej porusza się po szlakach. Dodatkowo wspaniałe jesienne barwy dodają uroku szczytom i pokonywanym trasom. Kolejnym atutem są niższe ceny noclegów. Polskie lasy czy to w górach, na Mazurach czy Podlasiu prezentują się przepięknie o tej porze roku. Każdy las jest inny, pełen ciekawych szlaków rowerowych i pieszych a wczesną jesienią obfituje w liczne grzyby.

Lasy w Polsce, które warto odwiedzić jesienią?

1. Tatry. Jesień w Tatrach to przede wszystkim zdobywanie szczytów, które wtedy są zdecydowanie mniej uczęszczane. Warto zaznaczyć, że na Podhalu klimatyczna jesień ustępuje często zimie, jeszcze przed nastaniem listopada. Dlatego w góry najlepiej wybrać się we wrześniu i październiku. Jak wiadomo pogoda w górach zmienia się bardzo szybko dlatego też warto szczegółowo sprawdzać pogodę przed wyjściem w góry oraz w czasie wędrówki, należy także zadbać odpowiedni ekwipunek i ubiór. Popularnymi szlakami są trasy na:

  • Czerwone Wierchy, na które składają się 4 szczyty, wyglądają absolutnie zjawiskowo. Rosnąca tam roślina sit skucina, wraz z dojrzewaniem owoców barwi swoje liście na czerwono, w efekcie zbocza tych szczytów nabierają czerwono-brunatnego koloru.
  • Wołowiec, czyli wędrówka przez Tatry Zachodnie polecamy zwłaszcza osobom, które po raz pierwszy spędzają jesień w Tatrach. Możemy zauważyć tu kozice - bardzo upodobały sobie ten właśnie szczyt.
  • Kościelec należy do trudniejszych szlaków, zwłaszcza przyglądając się tej szpiczastej górze od dołu, wydaje się być nie do zdobycia. Warto dobrze się przygotować do wyjścia w teren i przede wszystkim bacznie obserwować pogodę.

2. Karkonosze. To pasmo górskie potrafi oczarować jesienią... W karkonoskich lasach, jak wszędzie o tej porze roku, drzewa przybierają złote barwy, lasy wypełniają  grzybami, a szlaki są przyjemnie puste, a na szczytach można spokojnie podziwiać otaczającą przyrodę.
Popularnymi szlakami są trasy na:

  • Śnieżne Kotły, wyjście ze Szklarskiej Poręby szlakiem żółtym do Schroniska pod Łabskim Szczytem. 
  • Krucze Skały w Karpaczu to z kolei doskonała propozycja na niedługi spacer i rodzinny piknik w lesie. Przy wejściu do lasu czekają charakterystyczne kamienie-drogowskazy oraz tablica z informacjami krajoznawczymi o skałach. Wrzesień to czas na grzyby, warto wówczas rozejrzeć się po lesie :)/
  • Śnieżka - wejście od strony Karpacza umożliwia kilka szlaków turystycznych: czarny, czerwony, niebieski i żółty. Warto dodać, że te  szlaki się łączą, przechodzą w inne kolory.
  • Szrenica tu na szczyt możemy wjechać koleją krzesełkową ze Szklarskiej Poręby lub szlakiem czerwonym  (szczytami, od strony Hali Szrenickiej lub Łabskiego Szczytu) oraz zielonym (od schroniska pod Łabskim Szczytem lub Hali Szrenickiej). Przy wejściu na szczyt będą towarzyszyły malownicze jesienne krajobrazy. 

3. Mazury. Jesień na Mazurach przyciąga miłośników ciszy i wielbicieli spacerów. Piękne, zamglone jeziora o poranku, bogactwo leśnych barw i pachnące łąki tworzą wyjątkowy klimat. Obiekty noclegowe nie są już przepełnione jak latem i dodatkowo ceny za nocleg są niższe. Piękne ścieżki spacerowe i rowerowe wytyczone przez mazurskie lasy są świetną odskocznią od codziennych obowiązków. Ponadto spacerując możemy spotkać wiele gatunków zwierząt i grzybów. Miłośnicy wędkowania będą mogli zrelaksować się i wyciszyć, takich łowisk jest tu bardzo dużo. 

4. Bory Tucholskie.  To bez wątpienia wyjątkowe miejsce, co potwierdza utworzenie na tym terenie obszaru Natura 2000 oraz Rezerwatu Biosfery UNESCO. Jesienny wypoczynek w tym pięknym regionie Polski docenią w szczególności grzybiarze, bo to właśnie grzyby są największą atrakcją tego regionu. Ciekawostką jest, że rośnie  tutaj ponad 1000 gatunków, w tym około 100 jadalnych. Atrakcją dla miłośników grzybobrania jest „Wioska Grzybowa” w Krzywogońcu, gdzie cyklicznie organizowane są różnego rodzaju wydarzenia związane z grzybobraniem. Pięknie barwy jesieni sprzyjają spacerom i jeździe na rowerze. Z jesiennej wizyty w Borach Tucholskich zadowoleni będą także wędkarze oraz osoby po prostu szukające ciszy i spokoju.

5. Białowieski Park Narodowy. Wyjątkowe miejsce na turystycznej mapie Polski, gdzie las pierwotny, w który od tysięcy lat nie ingeruje człowiek to bezcenne dziedzictwo ludzkości. Puszcza Białowieska trafiła na listę UNESCO w 1979 roku, ocalono tu żubry, a zwiedzanie ścisłego rezerwatu możliwe jest wyłącznie z certyfikowanym przewodnikiem. Warto udać się do Muzeum Przyrodniczo-Leśne, którego zadaniem jest pokazanie bogactwa naturalnych procesów zachodzących w lesie pierwotnym. Ciekawe jest także "Miejsce Mocy" czyli „tajemnicza” polana skryta białowieskim lesie, podobno koncentruje się tutaj szczególnie duża ilość pozytywnych ładunków i energii. Punktem obowiązkowym jest również Rezerwat Pokazowy Żubrów, gdzie zobaczymy m.in. dziki, sarny, jelenie, żubronie i oczywiście żubry.

6. Góry świętokrzyskie. Jesienią Świętokrzyskie lasy to wspaniała i unikatowa przyroda obfitująca w liczne gatunki grzybów. Tu też warto wybrać się na wycieczkę pieszą bądź rowerową. Warto odwiedzić Ponidzie, gdzie może uda się jeszcze kajakiem przepłynąć Nidę. Sercem Gór Świętokrzyskich jest Święty Krzyż  z najstarszym polskim sanktuarium ukrywającym Relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Ulokowany jest na szczycie Łysicy, gdzie znajduje się Gołoborze i piękna panorama na świętokrzyskie wioski. Można dotrzeć pieszo lub rowerem dzięki dobrze oznaczonym i wytyczonym ścieżkom. Warto odwiedzić Kielecki Rezerwat Przyrody Kadzielnia, to dawny kamieniołom gdzie coś dla siebie znajdą miłośnicy geologii, muzyki i ekstremalnych wrażeń. Pomnik przyrody nieożywionej Bukowa Góra to miejsce, które również wygląda pięknie w jesiennej szacie. Skałki na Bukowej Górze (najwyższy szczyt Pasma Klonowskiego) znajdują się na trasie zielonego szlaku pieszego z Łącznej do Bodzentyna. Warto również udać się do Rezerwatu Barcza, tutaj ujrzymy wypełnione zielonkawą wodą wyrobisko otaczają strome ściany skalne i mieszany las, który w jesiennej odsłonie wygląda zjawiskowo. Aby lepiej poznać Góry Świętokrzyskie i uroki regionu warto udać się Głównym Szlakiem Świętokrzyskim im. Edmunda Massalskiego, który prowadzi przez wszystkie najważniejsze miejsca regionu: Jeleniowski Park Krajobrazowy, Świętokrzyski Park Narodowy, poprzez Łysiec, Łysicę i Radostową, skończywszy na lasach suchedniowskich i oblęgorskich.

7. Pieniny. Wędrówka pienińskim szlakami jesienią to czysta przyjemność, przede wszystkim z uwagi na mniejszy ruch turystyczny oraz piękne ubarwienie lasów. O tej porze roku niezwykła jest wyprawa do Rezerwatu Przyrody Wąwóz Homole. Cały teren porośnięty jest lasem mieszanym, a dodatkowo niemal z każdego punktu na trasie widać łąki położone powyżej wąwozu. Tutaj największe wrażenie robi ogólne połączenie stromych, pięcio-kształtnych ścian w kontraście do wartkiego nurtu potoku z licznymi głazami i kaskadami. Ponadto obowiązkowym punktem jest wejście na Trzy Korony czy Sokolicę, wędrując leśnymi szlakami na te szczyty zwłaszcza we wczesnych godzinach porannych możemy zaobserwować malowniczo rozciągającą się mgłę. 

8. Bieszczady. Tarnica – czyli najwyższy szczyt Bieszczad (1346 m n. p. m.), który w jesiennych barwa wygląda zupełnie inaczej niż zimą. Gdy liście drzew przybierają odcienie czerwieni, żółci, pomarańczy i zieleni, a dno lasu wypełniają skrzypiące pod nogami opadające, kolorowe liście wypoczynek w górach nabiera wtedy wyjątkowego znaczenia. Warto także udać się na kolej linową na Solinę, przejazd trwa kilka minut ale pozwala zobaczyć jezioro, tamę i panoramę bieszczadzkich szczytów z innej perspektywy. Bieszczadzkie lasy również kryją wiele gatunków grzybów, drzew oraz zwierzyny. Spędzając jesień w Bieszczadach warto udać się do Cisnej, wioska jest świetnym miejscem wypadowym na wyprawy w masywy położone w zachodniej części tego regionu. Tutaj swój azyl odnajdą turyści spragnieni spędzenia czasu w samotności, ciszy i spokoju.

Polskie lasy jesienią zachwycają pięknym ubarwieniem, magicznymi zamglonymi porankami oraz stają się oazą spokoju dla wszystkich, którzy potrzebują zregenerować siły i wyciszyć się.

Podstawowe informacje
Lokalizacja
Cisna, Jesienny wypoczynek i aktywności w lesie, Dlaczego warto, gdzie jechać?
Kiedy
27 wrzesień, 2022
O której
Wstęp
Bezpłatny
Weekend w Kazimierzu Dolnym
Kazimierz Dolny
16 maj, 2023
Kazimierz Dolny to urokliwe miasteczko położone nad Wisłą w Polsce. Jest znane ze swojego malowniczego
Dzień Matki
Krynica-Zdrój
15 maj, 2023
Polska jest krajem, który słynie z licznych uzdrowisk i ośrodków spa, gdzie można odprężyć się,
Najpopularniejsze atrakcje w Polsce
Zakopane
15 maj, 2023
oferuje niezwykłą różnorodność krajobrazów, od górskich pasm po malownicze jeziora, piękne wybrzeże Bałtyku, urokliwe doliny