Jesienna wycieczka do Kudowy-Zdrój

Jesienna wycieczka do Kudowy-Zdrój w miejscowości Kudowa-Zdrój

Opis

Jesień w Kudowie Zdroju. Dlaczego warto tam jechać, co można zwiedzać jesień?

Kudowa-Zdrój jesienią przyciąga coraz więcej turystów. Ceny w obiektach noclegowych są niższe niż w sezonie letnim, szlaki pustoszeją, a lasy nabierają pięknych barw, które dodają uroku. Dodatkowym atutem jest pogoda, która jest bardziej przewidywalna, jest więcej słońca, z kolei magicznie rozciągająca się mgła nad szczytami napawa nas optymizmem. Nawet jeśli trafimy na złą pogodę znajdziemy ciekawe zajęcie, możemy wybrać się do muzeów, zrelaksować się podczas zabiegów SPA czy skosztować regionalnych przysmaków, jakie oferuje niejedna restauracja. Planując noclegi w Kudowie Zdrój sprawdźcie jakie atrakcje na Was czekają.

Poniżej przedstawiamy TOP 10 atrakcji w Kudowie Zdrój na jesienny wyjazd.

1. Park Zdrojowy z Pijalnią Wód Mineralnych (Aleje Jana Pawła II, Moniuszki). Park został założony w XVIII wieku i jest sercem Kudowy, ulokowany u podnóża Góry Parkowej, gdzie swój początek biorą źródła wód mineralnych. Tu warto wybrać się na szczyt Góry Parkowej, gdzie znajduje się punkt widokowy "Altanka Miłości", z tego miejsca można podziwiać panoramę miasta i okolic. Ciekawa jest również roślinność parku obfitująca w agawy, kaktusy, opuncje, draceny, saganowce i rododendrony. W parku znajdziemy również uzdrowiska, wielką szachownicę czy muzyczny ogród. Spacerując po Parku warto zwrócić uwagę na otaczające go obiekty architektoniczne m. in. na Pijalnię Wód Mineralnych. Kudowskie źródła tryskają z niewielkiej głębokości i mają płytkie ujęcia. Lecznictwo uzdrowiskowe opiera się tutaj na szczawach wodorowęglanowo-sodowo-wapniowych, borowych, żelazistych,  pozyskiwanych ze źródeł „Moniuszko”, „Śniadecki” i „Marchlewski”. Stosuje się je do kuracji pitnej, kąpieli mineralnych i unikalnych suchych kąpieli kwasowęglowych. 
2. Zimowa Palmiarnia (ul. A. Mickiewicza 3). Ta atrakcja dostępna jest od października (sezon kończy się w marcu), w sam raz na jesienny urlop w Kudowie Zdrój. Zobaczymy tu aż 4 gatunki pal,: m.in. cykas odwinięty czy daktylowiec, kaktusy z gatunku cereus oraz opuncja, len nowozelandzki, strelicje królewskie czy kliwie, które od lutego cieszą nas swoimi pomarańczowymi kwiatami. Ciekawostką jest fakt, że palmy w okresie letnim eksponowane są w zabytkowym Parku Zdrojowym oraz w wybranych lokalizacjach Kudowy Zdrój.
3. AQUA PARK – Wodny Świat. (ul. Stanisława Moniuszki 2a). Aquapark jako jedyny w regionie może się poszczycić wodą solankową, która nie jest chlorowana. Zasolenie wody w nieckach „Wodnego Świata” jest takie samo jak zasolenie Bałtyku. Poza pełnowymiarowym basenem pływackim do dyspozycji gości są również brodzik dla dzieci, 92-metrową zjeżdżalnię, jacuzzi, basen rekreacyjny z masażami, gejzerami i sztuczną rzeką, kręgielnię z dwoma torami, sauna.
4. Ekocentrum Parku Narodowego Gór Stołowych (ul. Słoneczna 31). Ekocentrum to ośrodek edukacyjno-wystawienniczym Parku Narodowego Gór Stołowych, gdzie możecie lepiej poznać walory przyrodnicze i kulturowe Gór Stołowych. Prezentowana jest tu nowoczesna, multimedialna i interaktywną ekspozycja, która z pewnością zainteresuje zarówno młodszych jak i starszych. Wstęp do Ekocentrum i zwiedzanie ekspozycji jest bezpłatne ale konieczna jest wcześniejsza rezerwacja. za pośrednictwem internetowego systemu rezerwacji na stronie ekocentrum.pngs.com.pl
5. Kaplica Czaszek (ul. Moniuszki 8a). Jest to wyjątkowy zabytek sakralny, jest wielką nekropolią ofiar zarazy oraz wojen śląskich z lat 1740-1742 oraz 1744-1745. Kaplicę wybudowano w 1776 roku, ówczesny proboszcz parafii Czermna ks. Wacław Tomaszek wraz z pomocą swego kościelnego, przez kilka lat zbierał szczątki poległych ludzi, dezynfekował je, impregnował i gromadził w Kaplicy. Utworzony przez niego grobowiec jest symbolem kruchości życia a także miejscem zadumy nad zmarłymi. Ciekawostką jest to, że to jedyny taki obiekt w Polsce i jeden z trzech w Europie.
6. Muzeum Minerałów i Kamieni Szlachetnych (ul. Zdrojowa 41). Jest to prywatna placówka prowadzona przez firmę jubilerską Sokołowski należącą do Beaty Sokołowskiej. Muzeum Minerałów utworzone zostało z kolekcji minerałów i skamieniałości Wojciecha Sokołowskiego. Zbiór z ponad 40 lat kolekcjonowania okazów z Polski, Europy, Azji i Ameryki zawiera m. in. ametysty i drewno skamieniałe z Kotliny Kłodzkiej, z Sudetów, agaty, jaspisy, największą w Polsce czaszkę z kryształu górskiego, jaja dinozaura z Pustyni Gobi oraz wielki meteoryt z Afryki. W zbiorach zobaczymy także skamieniałe zwierzęta, skamieniałe rośliny, kamienie szlachetne i półszlachetne z Kotliny Kłodzkiej, Polski i z całego świata. 
7. Muzeum Zabawek “Bajka” (Zdrojowa 46B). Placówka istnieje od 12 grudnia 2002 roku. Ukazuje nam wspaniały, miniaturowy świat, który kryje w sobie mnóstwo wspomnień i tajemnic. W zbiorach Muzeum znajdują się: zabawki pochodzące z filmów, lalki wraz z akcesoriami, teatrzyki domowe, szopki bożonarodzeniowe, zabawki blaszane, militaria, a także mini klasa szkolna z lat 50-tych. Warto dodać, że każdego roku do placówki trafiają nowe eksponaty, dzięki czemu kolekcja stale się powiększa i zmienia. Miejsce doskonałe dla rodzin.
8. Park Narodowy Gór Stołowych. Park został utworzony 16 września 1993 roku, położony jest na terenie Sudetów Środkowych na płn.- zach. Ziemi Kłodzkiej, przy granicy polsko-czeskiej. Misją parku jest ochrona przyrody i dziedzictwa kulturowego Gór Stołowych z myślą o przyszłych pokoleniach. Na terenie parku znajduje się mnóstwo szlaków pieszych (ok. 100 km) na liczne szczyty. Najwyższym szczytem jest Szczeliniec Wielki, który  podobnie jak całe Góry Stołowe, jest spękanym stoliwem zbudowanym ze skał górnej kredy, głównie piaskowców ciosowych. Dostępne są także trasy rowerowe (30 km) oraz do uprawiania narciarstwa biegowego. Najważniejszymi działaniami ochrony bioróżnorodności Parku jest przebudowa ekosystemów leśnych, czynna ochrona ekosystemów łąkowych – koszenie łąk, ochrona ekosystemów torfowiskowych, zabudowa przeciwerozyjna szlaków, dekoncentracja ruchu turystycznego. Wędrując szlakami Parku Gór Stołowych możemy spotkać jelenie szlachetne, puchacze, sokoła wędrownego, popielicę, bociana czarnego, traszkę górska czy żmiję zygzakowatą. 
9. Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego (miejscowość Pstrążna 14). Skansen tworzą głównie stare chaty i domy z wiejskiej dzielnicy Kudowy oraz zabytkowe obiekty budownictwa drewnianego z całego regionu. Zobaczymy tu kompletne zabudowania wiejskie, zrekonstruowane lub dobrze zachowane wnętrza pomieszczeń, wciąż czynną kuźnię, dzwonnicę, wiatrak. Dostępne są także wystawy rękodzieła,  rzemiosła artystycznego, pamiątki i co ciekawe można skosztować wypiekanego na miejscu wiejskiego chleba ze smalcem. Na terenie skansenu organizowane są corocznie imprezy folklorystyczne, jedną z nich jest przegląd zespołów ludowych „Róża Kłodzka".
10. Skalne Miasto w Czechach. To kamienny labirynt wyrzeźbiony siłami natury. Znajdują się tu wyznaczone szlaki, które w okresie jesiennym nie są tak oblegane jak latem. Skalne Miasto to dwa duże i niezależne zbiorowiska skał: Adršpašské skály i położone kilka kilometrów dalej Teplické skály (oraz kilka innych, położonych na obrzeżach rezerwatu, atrakcji). Ciekawostką jest to, że w 1824 roku na terenie Teplickich Skał wybuchł wielki pożar, który odsłonił wejście do najbardziej niedostępnych części. Większość skał to piaskowce pochodzące z różnych okresów geologicznych, z kolei charakterystyczna górska roślinność to kilkaset ciekawych gatunków w tym między innymi: fiołek dwukwiatowy, podbiałek alpejski czy modrzyk górski. 

Fot. M. Zarychta

Podstawowe informacje
Lokalizacja
Kudowa-Zdrój, Jesienna wycieczka do Kudowy-Zdrój
Kiedy
28 wrzesień, 2022
O której
Wstęp
Bezpłatny
Atrakcje dla seniorów w Karpaczu
Karpacz
06 grudzień, 2022
Karpacz to piękne, pełne zabytków i atrakcji miasto ulokowane u podnóża Śnieżki - Królowej Karkonoszy.
Kudowa-Zdrój atrakcje i Zieleniec - najwyżej położona część miasta - Duszniki-Zdrój
Kudowa-Zdrój
06 grudzień, 2022
Kudowa Zdrój to miasto uzdrowiskowe zlokalizowane w województwie dolnośląskim w zachodniej części Kotliny Kłodzkiej. Położona
Polanica-Zdrój to nie tylko uzdrowisko. Co warto zobaczyć?
Polanica-Zdrój
06 grudzień, 2022
Polanica Zdrój to uzdrowiskowe miasto położone w województwie dolnośląskim, powiecie kłodzkim. Zlokalizowana jest w dolinie