Jesienny wypoczynek w Świeradowie-Zdrój

Jesienny wypoczynek w Świeradowie-Zdrój w miejscowości Świeradów-Zdrój

Opis

Świeradów Zdrój Jesień w Górach Izerskich. Dlaczego warto tam jechać, co warto zwiedzić?


Jesienny urlop najlepiej jest spędzić w górach. Te piękne krajobrazy jesienią pokazują w pełni swój urok. Tłumy turystów na szlakach zastępowane są pustkami i ciszą pozwalającą na wypoczynek w bliskim otoczeniu natury. Ta pora roku w górach zdaje się być magiczną, rześkie powietrze, szelest liści pod nogami, poranne mgły oraz wieczory spędzone z gorącą herbatą w klimatycznej karczmie. Polecamy na taką wycieczkę wybrać się nad zachód od Jeleniej Góry, gdzie znajduje się Świeradów-Zdrój. Jest on uzdrowiskową miejscowością położoną w województwie dolnośląskim, powiecie lubańskim. Znajduje się w dolinie rzeki Kwisy, w malowniczej okolicy w sercu Gór Izerskich i blisko Karkonoszy. Obecny tam mikroklimat oraz dostęp do bogatych źródeł mineralnych to doskonała mieszanka wpływająca pozytywnie na funkcjonowanie organizmu. Miasto jest spokojnym miejscem słynącym z uzdrowisk. Dodatkowo w okolicy znajduje się wiele tras zachęcających do turystyki pieszej oraz rowerowej, są to szlaki przebiegające przez tereny dość płaskie, czy też góry. Takiej aktywności zdecydowanie bardziej sprzyja niższa temperatura. Dlatego jesienią tego typu sposób na zwiedzanie cieszy się ogromną popularnością.


Przedstawiamy najciekawsze atrakcje Świeradowa-Zdrój i jego okolic:

Park Zdrojowy zlokalizowany jest w centrum miasta, rozciąga się wokół Domu Zdrojowego. Powstał on w 1898 roku i został zaprojektowany przez niemieckiego architekta - Karla Grossera. Składa się on z mniejszych obiektów, do których należy: hala spacerowa - najdłuższa taka na Dolnym Śląsku, tarasy koło Domu Zdrojowego, Willa "Marzenie" reprezentująca styl szwajcarski, sztuczna grota, pomnik żaby, szachownica oraz Łazienki Leopolda, w których obecnie znajduje się centrum reumatologii. Przebiegają przez niego 3 szlaki turystyczne: szlak turystyczny niebieski: Chatka Górzystów, Jezioro Pilchowickie, szlak turystyczny zielony: Gryfów Śląski, Stóg Izerski oraz szlak turystyczny czerwony - Główny Szlak Sudecki: Stóg Izerski, Szklarska Poręba, Hala Szrenicka.


Muzeum Zdrojowe to Muzeum Górnictwa Uzdrowiskowego, zlokalizowane jest ono w piwnicach Domu Zdrojowego. Powstało w 2014 roku w związku z przypadającą 260. rocznicą korzystania z pierwszych źródeł wód mineralnych w Świeradowie. Można tam poznać historię uzdrowiska, legendy przekazywane z pokolenia na pokolenie oraz w jaki sposób wykorzystywane były źródła od początków ich powstania. Ponadto obejrzeć można tam ścienne malowidła, figury eksponaty dotyczące górnictwa.


Szlak Dziejów Świeradowa - to trasa spacerowa przebiegająca przez miasto, mianowicie chodnikiem wzdłuż ulicy Wyszyńskiego, mierząca pół kilometra. Dzięki niej można poznać ciekawostki związane z historią miejscowości. Na tej trasie zostały przedstawione następujące obiekty: Flins, Karczma Czyścisakwa, Święte Źródło, Skójka Perłorodna, Stary Dom Źródlany, Kolej Izerska, Wody Radoczynne oraz Kolej Gondolowa.


Szlaki turystyczne:

 • Szlak Śladem Izerskich Tajemnic

 • Szlak czerwony na Stóg Izerski

 • Izerski Szlak Cietrzewia ze Stogu Izerskiego do Jakuszyc

 • Szlak niebieski na Halę Izerską

 • Szlak niebieski na Polanę Izerską

 • Szlak zielony na Smerek

 • Szlak niebieski na Sępią Górę

 • Szlak zielony na Zajęcznik - ścieżka edukacyjna

 • Szlak zielony do Czerniawy-Zdroju

 • Szlak czerwony do Szklarskiej Poręby

 • Szlak czerwony - Główny Szlak Sudecki im. Mieczysława Orłowicza

Góry Izerskie są pasmem górskim w Sudetach Zachodnich położonych na terenie Polski oraz Czech. Składa się na nie szereg grzbietów górskich ze szczytami. Do jednych z najwyższych szczytów zaliczany jest Stóg Izerski wznoszący się na wysokość 1105m n.p.m., położony w pobliżu granicy polsko-czeskiej. Wiodą przez niego 3 szlaki: szlak turystyczny żółty do Hali Izerskiej przez Suchacz, szlak turystyczny zielony do Czerniawy-Zdrój przez Smrek (kierunek południowy), do Świeradowa Zdrój (kierunek północny) oraz szlak turystyczny czerwony ze Świeradowa Zdrój na Halę Szrenicką, Główny Szlak Sudecki. Jest to świetny kierunek na wycieczkę, bardzo często wybierany przez rodziców z dzieciakami. Las świerkowy sprawi, że poczujemy w pełni jesienny klimat. Zajęcznik również jest szczytem Wysokiego Grzbietu jednak jest niższy bowiem mierzy 595m n.p.m. Jest to bardzo popularne miejsce na wycieczki zarówno piesze jak i rowerowe. Dotarcie na szczyt zajmuje zaledwie godzinę a podróż jest wypełniona edukacyjnymi tablicami pozwalającymi poznać odrobinę otaczającą przyrodę.


Ośrodek Ski&Sun Świeradów-Zdrój to ośrodek narciarski położony na zboczu północnym Stogu Izerskiego. Zimą prężnie działa ze względu na świetnie wyposażone trasy narciarskie oraz biegowe. Działa tutaj całoroczna kolej gondolowa, najnowocześniejsza w Polsce z 8-osobowymi gondolami. Latem i jesienią ośrodek w swojej ofercie również posiada wiele atrakcji takich jak tor saneczkowy, czy trasy odpowiednie do uprawiania turystyki rowerowej oraz wypożyczalnię rowerów.


Wieża Sky Walk to wyjątkowa atrakcja wznosząca się na 60 metrów nad miastem Świeradów-Zdrój. To konstrukcja, po której możesz spokojnie przejść i dostać się na taras widokowy, by obserwować piękną okolicę, czy skorzystać z wielu instalacji, takich jak kokon pająka (siatka, dzięki której można przejść na inny poziom), szklana kładka na szczycie, kropla wody (siatka relaksacyjna obok szklanej kładki), czy 100 metrowa zjeżdżalna, którą można dostać się na dół.


Chaty Sudeckie to tzw. domy przysłupowe zlokalizowane na obrzeżach Świeradowa. Mimo to warto wybrać się na spacer ulicą Długą, Główną, Myśliwską, a także Lwówecką po to by podziwiać architekturę tych zabytkowych budynków pochodzących przeważnie z XIX wieku. Są one podobnie zbudowane z poziomych bali otoczonych drewnianymi filarami podtrzymującymi dach lub kondygnację.


Kolejnym miejscem położonym na obrzeżach miasta są Izery Trzech Żywiołów będące ogrodem dydaktycznym powstałym dzięki Nadleśnictwu Świeradów. Miały one na celu odzwierciedlenie trzech ekosystemów skradających się na Góry Izerskie. Są one ogólnodostępne dla turystów, można tam wszystko zobaczyć z bliska, a nawet dotknąć bez obawy o złamanie przepisów obowiązujących na terenie rezerwatów. Największą atrakcją są torfowiska z rosnącą na nich roślinnością. W Chacie Drwala często odbywają się zajęcia edukacyjne dla grup zorganizowanych. Ponadto można tam zobaczyć narzędzia i sprzęty dawniej wykorzystywane przy pracy w lesie.


Izerski Park Ciemnego Nieba to polsko-czeski obiekt, w którym został stworzony w skali jeden do miliarda Model Układu Słonecznego. Na trasie rozstawiono różnej wielkości kamienie, których kolor odpowiada odpowiednim planetom symbolizowanym przez nie. Przy kamieniach znajdują się odpowiednie tabliczki informujące o mijanej planecie. Powstał on również w celu propagowania ochrony środowiska nocnego. Bowiem dzięki braku zanieczyszczenia sztucznym światłem, niebo jest tutaj 40-krotnie ciemniejsze niż w miastach. Dzięki temu dociera tutaj światło naturalne około 1,8 tys. gwiazd oraz Drogi Mlecznej.


Izerski Punkt Antygrawitacyjny to jeden z punktów na szlaku "Śladem Izerskich Tajemnic". Znajduje się on na drodze w stronę Czerniawy-Zdroju ok. 500m od dolnej stacji kolejki gondolowej. To miejsce, w którym można zaobserwować anomalię grawitacyjną, piłka, bądź ciecz czy samochód na jałowym biegu wtacza się sam pod górę. Nie jest to wytłumaczone, nie wiadomo czy jest to anomalia grawitacyjna czy złudzenie optyczne, mimo tego miejsce przyciąga wiele osób ciekawych oraz żądnych wrażeń.


Grota Czerniawa jest małą kilkumetrową grotą, jednak warto ją odwiedzić np. podczas spaceru. Zlokalizowana jest przy prawym brzegu Czarnego Potoku i jest jednym z elementów na szlaku "Śladem Izerskich Tajemnic". Wnętrze jest niezwykle ciekawe, można zbadać i zobaczyć fragmenty skał z jakich składają się góry.


Sztolnie Jana i Leopolda w Krobicy to nieczynne już kopalnie rudy cyny obecnie udostępnione do zwiedzania w postaci poziemnej trasy turystycznej. Pochodzą one z XVIII i XVII wieku i prowadzi przez nie ciekawie oświetlona trasa pokazująca wnętrze kopalni i to jak wyglądała tam praca. Można dowiedzieć się więcej o wydobywanych materiałach, historii przemysłu oraz używanych wtedy narzędziach.

Zamek Czocha to zamek graniczny pełniący funkcję obronną położony w miejscowości Sucha nad Zalewem Leśniańskim. Posiada cudowną lokalizację, jesienią wygląda najpiękniej, gdy różnobarwne liście otaczają ścieżki i pasują kolorystycznie rudawymi odcieniami do zamku. Składa się on z 2 części starszej - dolnej oraz nowszej górnej. Jego mury udostępnione są dla turystów do zwiedzania. Przewodnicy zaciekawią wszystkich ciekawymi opowieściami dotyczącymi historii, tajemnic oraz legend związanych z zamkiem. Trasa przejścia jest niezwykle atrakcyjna, wiedzie przez tajne przejścia oraz niezwykle pięknie urządzone komnaty.

Podstawowe informacje
Lokalizacja
Świeradów-Zdrój, Świeradów-Zdrój - miejsce na jesienny wypoczynek
Kiedy
28 wrzesień, 2022
O której
Wstęp
Płatny
Atrakcje dla seniorów w Karpaczu
Karpacz
06 grudzień, 2022
Karpacz to piękne, pełne zabytków i atrakcji miasto ulokowane u podnóża Śnieżki - Królowej Karkonoszy.
Kudowa-Zdrój atrakcje i Zieleniec - najwyżej położona część miasta - Duszniki-Zdrój
Kudowa-Zdrój
07 grudzień, 2022
Kudowa Zdrój to miasto uzdrowiskowe zlokalizowane w województwie dolnośląskim w zachodniej części Kotliny Kłodzkiej. Położona
Polanica-Zdrój to nie tylko uzdrowisko. Co warto zobaczyć?
Polanica-Zdrój
07 grudzień, 2022
Polanica Zdrój to uzdrowiskowe miasto położone w województwie dolnośląskim, powiecie kłodzkim. Zlokalizowana jest w dolinie