Ustroń idealne miejsce na jesienny wypoczynek. Najciekawsze atrakcje, które warto zobaczyć!

Ustroń idealne miejsce na jesienny wypoczynek. Najciekawsze atrakcje, które warto zobaczyć! w miejscowości Ustroń

Opis

Dlaczego warto wybrać noclegi w Ustroniu jesienią? Jest to idealna pora roku dla osób, które lubią górską ciszę i spokój. Na szlakach jest zdecydowanie mniej turystów, pogoda jest bardziej przewidywalna a ceny noclegów są niższe niż w sezonie letnim. Jednak wejście na szczyt i podziwianie przyrody w jesiennej szacie jest największym atutem urlopu w górach. Oczywiście zdarzają się nieprzyjemne i deszczowe dni, ale Ustroń jest na to doskonale przygotowany. Miasto oferuje szereg atrakcji niezależnych od pory roku oraz pogody.

Najciekawsze miejsce, które warto zobaczyć w Ustroniu.

1. Czantoria Wielka (995 m n.p.m.). Jest szczytem Beskidu Śląskiego, przez który przebiega granica państwowa pomiędzy Polska, a Republiką Czeską (po czeskiej stronie znajduje się wieża widokowa 29m.). Na pn – wsch. zboczach znajduje się wybudowana w 1967 roku kolej linowa, jej dolna stacja znajduje się w Ustroniu Polanie, natomiast górna na Polanie Stokłosica. Na szczyt Czantorii z Ustronia, oprócz wjazdu koleją można udać się 3 szlakami czerwonym, niebieskim i czarnym. Tuż pod górną stacją wyciągu krzesełkowego znajduje się letni tor saneczkowy (tzw. zjeżdżalnia grawitacyjna). Co ciekawe na terenie Górnej stacji znajduje się też największa w Polsce plaża. Leżąc na wygodnych leżakach można podziwiać panoramę Beskidu.

2. Tor Saneczkowy Ustroń/Czantoria. Zjeżdżalnia grawitacyjna znajduje się na Polanie Stokłosicy na stoku Czantorii, tuż przy górnej stacji wyciągu krzesełkowego. Jego długość wynosi 710 m, a różnica poziomów sięga 50 m. Zjazd torem saneczkowym gwarantuje wspaniałą zabawę zarówno dzieciom, jak i dorosłym, głównie dzięki ciekawie wytyczonemu torowi.

3. Pijalnia Wód (ul. Sanatoryjna 9). Pijalnia wód znajduje się w budynku, który architekturą nawiązują do słynnych ustrońskich piramid, jest przeszklony. Przed pijalnią wód stoi fontanna – ustrońska tężnia. Z kilkunastu dysz tryska solanka o cennych właściwościach, spacerując wokoło wdychamy powietrze nasycone cennymi minerałami. Ważną informacją jest to, że woda do pijalni czerpana jest ze źródła Zygmunt, ta woda zaliczana jest do wód wodorowęglanowo-wapniowych.

4. Źródło Karola. Źródełko wypływa ze zbocza Lipowskiego Gronia i do dzisiaj korzysta z niego okoliczna ludność oraz turyści. Według legendy jest to źródełko o niebywałej mocy leczniczej. W wieku XIX przy źródełku tutejsza ludność poiła swoje zwierzęta. Za jakiś czas stwierdzono, że słabe i chore sztuki wracały do zdrowia po wypiciu tej wody. Początkiem XX wieku kasjer z ustrońskiej kuźni (Karol Hoheisel), cierpiał na dolegliwości przewodu pokarmowego, postanowił więc napić się wody ze źródła, kiedy dolegliwości minęły z wdzięczności postawił postument nad źródełkiem (wykonany z kamienia, zwieńczony metalowym krzyżem). Na tablicy umieszczono tablicę z napisem "Źródło Karola 1916". 

5. Muzeum Ustrońskie (ul. Hutnicza 3). W muzeum zgromadzono eksponaty dotyczące historii miejscowego hutnictwa i kuźnictwa, etnografii i sztuki oraz ustrońskiego lecznictwa uzdrowiskowego. Placówka czynna jest 7 dni w tygodniu, organizowane są tu imprezy kulturalne, wystawy czasowe i stałe. Na ekspozycję stałą składają się informacje na temat historii Ustronia oraz zasłużonych jego mieszkańców. W skład muzeum wchodzi też skansen rolniczo – przemysłowy gdzie zobaczymy wystawę dawnych sprzętów rolniczych. Zobaczymy także makietę starej zagrody chłopskiej, zabytkowe herby Komory Cieszyńskiej i arcyksięcia Albrechta Kazimierza oraz żeliwne tablice własnościowe. "W kręgu dzieciństwa" to wystawa skierowana do najmłodszych, gdzie wśród eksponatów znajdziemy dawne zabawki, gry, książki, przybory szkolne, ubranka i wiele innych.

6. Leśny park Niespodzianek (ul. Zdrojowa 16). Ogród zoologiczny powstał w 2002 roku, na stoku Równicy. Park daje możliwość spędzenia czasu dla całych rodzin, grup zorganizowanych w różnym przedziale wiekowym i pojedynczych gości. Jedną z ciekawszych atrakcji parku są muflony i daniele, które swobodnie przemieszczają się wśród zwiedzających, i które to można karmić z ręki. Ponadto zobaczymy tu: sarny, dziki, żubry, jelenie szlachetne, żbiki czy jenoty. Dostępne są ścieżki dydaktyczne, jedna z nich wyposażona została w plansze edukacyjne i poglądowe z dziedziny fauny i flory, na końcu której znajduje się Centrum Przyrodniczo Leśne z eksponatami i multimedialnym wyposażeniem. 

7. Chlebowa Chata w Górkach Małych (ul. Breńska 113). Możemy zapoznać się tutaj z tajnikami wypieku chleba, wyrobu masła i sera czy pozyskiwania miodu. Miejsce, które warto zobaczyć będąc w Ustroniu. Nikt nie będzie się tu nudził. Misją placówki jest odbudowanie szacunku do chleba i ludzkiej pracy. Nie można zapomnieć, że smakowicie pachnący bochen chleba, to owoc pracy rąk nie tylko piekarza, ale w dużej mierze także rolnika, który cały rok dbał o wyrośnięcie zboża - drogę "od ziarenka do bochenka". 

8. Górskie szlaki turystyczne w Ustroniu:

  • Ustroń – Równica schr. PTTK (1 h 30 min szlak czerwony). Wyjście spod dworca PKP, PKS, gdzie swój początek ma kilka innych szlaków. Równica jest miejscem bardzo widokowym i pełnym atrakcji, a jednocześnie łatwo dostępnym dla turystów zmotoryzowanych.
  • Ustroń Zdrój PKP – Wielka Czantoria przez Poniwiec (2 h 30 min szlak niebieski)
  • Ustroń Polana PKP, PKS – Równica schr. PTTK (1 h 30 min szlak czerwony)
  • Ustroń Polana PKP, PKS – Wielka Czantoria (1 h 45 min szlak czerwony)
  • Ustroń Polana PKP, PKS – Orlowa (1 h 30 min szlak zielony)

Wszystkie szlaki są odpowiednio oznaczone, widokowe i co ważne, jesienią mniej uczęszczane co pozwoli w pełni rozkoszować się zarówno wejściem i jak i zejściem ze szczytu. 

Można również wybrać się do pobliskich miejscowości takich jak Wisła, Szczyrk, Brenna czy Żywiec

Podstawowe informacje
Lokalizacja
Ustroń, Ustroń idealne miejsce na jesienny wypoczynek. Najciekawsze atrakcje, które warto zobaczyć!
Kiedy
29 wrzesień, 2022
O której
Wstęp
Bezpłatny
Weekend w Kazimierzu Dolnym
Kazimierz Dolny
16 maj, 2023
Kazimierz Dolny to urokliwe miasteczko położone nad Wisłą w Polsce. Jest znane ze swojego malowniczego
Dzień Matki
Krynica-Zdrój
15 maj, 2023
Polska jest krajem, który słynie z licznych uzdrowisk i ośrodków spa, gdzie można odprężyć się,
Najpopularniejsze atrakcje w Polsce
Zakopane
15 maj, 2023
oferuje niezwykłą różnorodność krajobrazów, od górskich pasm po malownicze jeziora, piękne wybrzeże Bałtyku, urokliwe doliny