Białka Tatrzańska - miejsce na jesienny wypoczynek

Białka Tatrzańska - miejsce na jesienny wypoczynek w miejscowości Białka Tatrzańska

Opis

Najciekawsze atrakcje, które warto zobaczyć w Białce Tatrzańskiej. Wielu turystów uważa, że jesień to idealna pora na górskie wędrówki. Przełom września i października to idealny czas aby udać się na tatrzańskie szlaki. Popularnym kierunkiem turystycznym jest Białka Tatrzańska, która stanowi świetną bazę wypadową na wiele atrakcji. Dlaczego jesień wybierana jest tak chętnie na weekend czy urlop? Przede wszystkim na szlakach nie ma tylu turystów, można swobodnie się przemieszczać a na szczytach znacznie dłużej podziwiać malownicze widoki. Drugim aspektem jest cena - obiekty turystyczne oferują noclegi w niższych cenach niż w sezonie letnim czy zimowym. Jesień w górach to również piękne, barwne i kolorowe otoczenie, które pozwala poznać góry w zupełnie innej odsłonie. Ważnym elementem, który przyczynia się do urlopu jesienią jest pogoda, burze i upały już prawie nie występują, ponadto znacznie łatwiej jest ją przewidzieć, nie jest tak gwałtowna i zmienna jak latem. Owszem zdążają się deszczowe czy zamglone dni ale gdy decydujecie się na noclegi w Białce Tatrzańskiej nie będziecie się nudzić. 

Co warto zobaczyć w Białce i okolicach?

1. Baseny termalne Termy Bania (ul. Środkowa 181)- nowoczesny park wodny z krytymi i zewnętrznymi basenami termalnymi, saunami, łaźniami parowymi i spa, które są świętym miejscem na wypoczynek niezależnie od pogody ani pory roku. Oferta obiektu przygotowana jest zarówno dla dzieci, młodzieży, dorosłych czy seniorów. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. W pobliżu Białki Tatrzańskiej znajdują się także baseny termalne w Szaflarach, Bukowinie Tatrzańskiej czy w Chochołowie.

2. Szlaki piesze jesienią (wyjścia z Białki):

Kotelnica  (918 m n.p.m.) - na jej zboczach znajduje się Ośrodek Narciarski o tej samej nazwie, jesienią góra ta nabiera pięknych barw, Białki na jej szczyt możemy wjechać koleją linową lub wejść szlakiem pieszym niebieskim - wejście zajmuje około 1 godzinę. Na szczycie rozpościerają się piękne widoki na Białkę oraz Tatrzańskie szczyty. Jest również punkt gastronomiczny, można zjeść coś ciepłego czy napić się. Ponadto można stąd udać się na Jankulakowski Wierch. Aby z powrotem dostać się do Białki Tatrzańskiej do wyboru mamy zjazd koleją, zejście pieszo lub zjazd na Monsterrollerach - czyli hulajnogach terenowych.  

Litwinka (902 m n.p.m.) - punkt widokowy w Czarnej Górze. Na szczycie znajduje się Krzyż Milenijny wybudowany w 2000 r. na wzór krzyża na Giewoncie dla uczczenia dwóch tysięcy lat chrześcijaństwa. Został uświęcony poprzez dotknięcie prawdziwymi relikwiami Chrystusowego Krzyża. W sąsiedztwie krzyża znajduje się również drewniana altana widokowa wraz z ławkami wypoczynkowymi. Ze szczytu widać piękną panoramę Białki Tatrzańskiej, Gorców, Tatr, Pienin i okolicznych miejscowości Podhala i Spisza.

Szlak Białka Tatrzańska-Droga Królewska-Czarna Góra – z Białki należy udać się w stronę miejscowości Trybsz, dalej w stronę Czarnej Góry, następnie przez Głodowski i Rusiński Wierch aż do Gliczarowa Górnego. Tzw. Drogą Królewską czyli szlakiem z Leśnicy do Białki dotrzemy do Kotelnicy i powrót do Białki pieszo lub koleją.

Spacer nad rzekę Białkę jest to łatwy szlak bez podejść, biegnie doliną przy nabrzeżu Białki – oznakowany kolorem biało-niebieskim. W okresie jesiennym pięknie prezentuje się rzeka, panuje tu wyjątkowy klimat:)

3. Szlaki turystyczne w pobliżu Białki Tatrzańskiej:

Czerwone Wierchy (2 122 m n.p.m.). Na ten masyw składają się cztery szczyty: Ciemniak, Krzesanica, Małołączniak oraz Kopa Kondracka. Wędrówka grzbietem pomiędzy tymi szczytami należy do najpiękniejszych w Tatrach, a widoki, jakie rozpościerają się przed wędrowcem, obejmują Tatry Zachodnie i Tatry Wysokie, można też dostrzec Beskid Żywiecki oraz Gorce. Ciekawostką jest to, iż Czerwone Wierchy nazwę zawdzięczają murawom situ skuciny porastającym zbocza. Roślina ta już latem zabarwia się na rudy kolor, na jesień czerwienieje, zaś w promieniach zachodzącego słońca wręcz „płonie”. 

Dolina Pięciu Stawów (szlak czerwony i zielony dojście zajmie ok. 2 godz. 50 min). Zdecydowanie warta jest odwiedzenia, niezależnie od pory roku. Jest bardzo atrakcyjnym celem samym w sobie, może też być dobrym punktem startu do wycieczek w wyższe partie gór. Najpopularniejsze jest wyjście z parkingu w Palenicy Białczańskiej. Szlak ten w jesiennej odsłonie jest wyjątkowy i bardzo klimatyczny.

Morskie Oko (1395 m n.p.m.). Wędrówka szlakiem czerwonym, czas przejścia ok. 2h. To największe jezioro w Tatrach, położone w Dolinie Rybiego Potoku u stóp Mięguszowieckich Szczytów. Początek trasy również z z parkingu w Palenicy Białczańskiej, gdzie jesienią na prawdę jest spokojnie a turystów jest coraz mniej. Morskie Oko w jesiennej odsłonie wygląda magicznie i wyjątkowo, na miejscu znajduje się Schronisko PTTK.

4. Niezwykle popularne są tatrzańskie doliny. Do najbardziej popularnych należą:

  • Dolina Małej Łąki,
  • Dolina Kościeliska
  • Dolina Chochołowska
  • Dolina Strążyska

Wszystkie są wyjątkowe, każda inna a w jesiennej odsłonie wyglądają przepięknie. Szlaki w większości są łagodne, bez większych podejść a decydując się na spacer, w którąś z dolin jesienią macie gwarancje swobodnego wędrowania, gdyż ruch turystyczny jest znacznie mniejszy. 

5. Zakopane. Będąc w Białce Tatrzańskiej koniecznie trzeba odwiedzić Zakopane i przejść się przez Krupówki. Przy tym głównym deptaku czeka na was mnóstwo atrakcji m.in. Papugarnia, Muzeum Figur Woskowych, Muzeum Figur Stalowych, Muzeum Oscypka, nieco dalej Aquapark, liczne karczmy i restauracje regionalne. 

6. Gubałówka jest równie ważnym miejscem, które trzeba zaliczyć będąc na Podhalu. Na szczyt możemy wejść pieszo oraz wjechać koleją linową, którą wybiera zdecydowana większość turystów. Na górze czekają kramy z pamiątkami, zjeżdżalnia grawitacyjna, przejażdżka konno, zjazd tyrolką, wspinaczka czy widokowa ścieżka spacerowa  m. in. na Butorowy Wierch.

Podstawowe informacje
Lokalizacja
Białka Tatrzańska, Białka Tatrzańska - miejsce na jesienny wypoczynek
Kiedy
30 wrzesień, 2022
O której
Wstęp
Bezpłatny
Weekend w Kazimierzu Dolnym
Kazimierz Dolny
16 maj, 2023
Kazimierz Dolny to urokliwe miasteczko położone nad Wisłą w Polsce. Jest znane ze swojego malowniczego
Dzień Matki
Krynica-Zdrój
15 maj, 2023
Polska jest krajem, który słynie z licznych uzdrowisk i ośrodków spa, gdzie można odprężyć się,
Najpopularniejsze atrakcje w Polsce
Zakopane
15 maj, 2023
oferuje niezwykłą różnorodność krajobrazów, od górskich pasm po malownicze jeziora, piękne wybrzeże Bałtyku, urokliwe doliny