Giżycko idealne miejsce na jesienny wypoczynek...

Giżycko idealne miejsce na jesienny wypoczynek... w miejscowości Giżycko

Opis

Jesień w Giżycku dlaczego wato tam jechać, co zwiedzić?

Jeśli mamy wolny czas i nie wiemy co z nim zrobić. To proponujemy każdemu, na spędzenie weekendu czy też urlopu w Giżycku na Mazurach. Miasto i miejsce wokół niego, mile nas zaskoczy, posiadanymi plusami i atrakcjami w jesienny weekend. Bez celowe jest siedzenie w domu, a tu w Giżycku zawsze spotkamy się z czymś nowym, atrakcyjnym dla nas i odmiennym. Nie będziemy myśleć o codzienności dnia powszedniego w pracy, tylko zrelaksujemy się na łonie mazurskiej natury. Dlatego, nie czekajmy, ale spakujmy się, wyszukajmy najlepsze noclegi w Giżycku i jedzmy wypocząć. Posiada wiele atrakcji dla nas.

1. Wieża Ciśnień w Giżycku jest jedną z atrakcji miasta, znajduje się przy ulicy Warszawskiej 37. A dokładniej na wzgórzu, obok skrzyżowania ulicy Warszawskiej z Wodociągową i Bohaterów Westerplatte. Wybudowano ją w 1900 roku i zapewniała ona wodę miastu przez kolejne 96 lat, do 1996 roku. Wtedy to przebudowano system wodociągów. Pod sklepieniem znajdował się duży zbiornik z blachy cynkowej zaprojektowany przez inżyniera Otto Intza o wysokości 3,8 m i szerokości 8 m i mieścił on w sobie on około 200 m3 wody. Po wyłączeniu jej z eksploatacji w 1996 roku. W 1997 roku, stała się ona własnością miejscowego przedsiębiorcy Henryka Górnego. Który podjął się  jej przebudowy i renowacji wnętrza.  W 2007 roku zakończyła się jej przebudowa i remont. Na dachu konstrukcji dobudowano kawiarnię z tarasem widokowym wystającym poza budynek. Całość dodatkowo przykryto kopułą, na której czubku umieszczono wiatrowskaz. Obecnie w wieży mieści się również muzeum gromadzące przedmioty dawnych mieszkańców Mazur. Opisywana budowla powstała w całości z czerwonej cegły. Wspomniany wieża zaopatrywała mieszkańców miasta w bieżącą wodę do roku 1996. Z tego, co powinniśmy jeszcze wiedzieć na temat tego obiektu, to to, że Wieżę Ciśnień w Giżycku budowano w końcu 19 wieku i oddano ją do użytku w 1900 roku. Zapewniała ona wszystkim mieszkańcom dawnego Lötzen (dziś Giżycka) bieżącą wodę. Zaopatrzenie w wodę dla i do wszystkich mieszkań, przy wykorzystaniu wieży. Ponieważ zapotrzebowanie na takie dostawy potrzebnej wody malały, podobnie jak ich efektywność, wieża i inne wieże ciśnień stawały się coraz mniej potrzebne. Szczególnie gdy miasto równocześnie rozbudowywało system wodociągów.   Wieża otrzymała nowe oblicze. Dobudowano trzy piętra, szczyt wieży powiększono i na jej dachu dobudowano platformę widokową. Istniejąca platforma widokowa harmonizuje z charakterystyczną architekturą wieży. Wieżę zwieńcza kopuła, z umieszczonym w jej najwyższym miejscu, wspomniany wiatrowskaz. Platformę widokową wyposażono w lunety, przez co stanowi ona niezwykłą atrakcję turystyczną Giżycka.

2. Zamek Krzyżacki w Giżycku. O historii obecności w Giżycku Krzyżaków przeczytamy w książkach do historii oraz w innych książkach, artykułach historycznych na ten temat, zamieszczonych w gazetach. Jednak przyjeżdżając do Giżycka na sobotę i niedzielę, nie będziemy siedzieć i czytać książek, gazet. Tylko będziemy odpoczywać i spacerować. Z tego względu szybciej zwiedzimy i zobaczymy obecny w mieście zamek krzyżacki. Położony on jest w przesmyku jezior: Niegocin i Kisajno. A dokładniej nad brzegiem Kanału Giżyckiego. Mieści się przy ulicy Stanisława Moniuszki. Obecnie użytkowany jest, jako jeden z budynków hotelu St. Bruno. Zamek ten w latach 2009 – 2011 został odrestaurowany i rozbudowany. Dzięki temu lub przez co, znajduje się w nim obecnie luksusowy hotel. Widoczne dwupiętrowe skrzydło z późnorenesansowymi zwieńczeniami murów szczytowych jest obecnie jedynym elementem pierwotnego zamku. Stylizowane ceglane budynki, w tym baszta oraz pozostałe trzy skrzydła są współczesne. Dlaczego? Gdyż wybudowane zostały w 2011 roku , odtwarzając ich pierwotny kształt. Zamek ten w stylu gotyckim jest najstarszym zabytkiem miasta. Dawniej, od strony jeziora, znajdowały się nie istniejące już dwa skrzydła i podzamcze. Jako najstarsze elementy zamku, zachowały się dwie piwnice z XV wieku. Zamek ten odrestaurowano w stylu późnego renesansu w 1560 i w 1614 roku. Zamek pełnił początkowo również rolę twierdzy broniącej szlaku wiodącego między jeziorami. Był również bazą wypadową na Litwę. Po sekularyzacji Prus w XVI wieku, stał się on książęcym zameczkiem myśliwskim. W 1807 roku natomiast był, główną kwaterą generała Jana Henryka Dąbrowskiego. Po wybudowaniu twierdzy Boyen w turystycznym mieście Giżycku, zamieszkiwał w nim jej komendant.

3. Plaża miejska w Giżycku przeszła remont w 2017 roku i stała się jednym z centrów kulturalnych miasta. Ustawiono na niej scenę, na której w sezonie letnim odbywają się liczne koncerty dla mieszkańców i turystów. Organizowane są także inne atrakcje, takie jak: amatorskie zawody strongman, pokazy ognia i lotniczych akrobacji, wystawy motocykli, czy kino na świeżym powietrzu. Po za tym plaża miejska nad jeziorem Niegocin położona jest zaledwie 200 metrów od centrum miasta. Otaczają ją liczne restauracje oraz budki z jedzeniem i stragany. Bezpieczeństwa nad kąpieliskiem strzegą ratownicy. Dla najmłodszych przygotowany jest latem wodny plac zabaw. Znajdziemy również drewniane molo. Nieopodal zaś niego znajduje się port Żeglugi Mazurskiej, z którego wyruszyć można w rejs po jeziorze. Dodatkową atrakcję dla nas stanowią boiska pisakowe oraz trawiaste do siatkówki, boisko do koszykówki, a także dwa boiska do piłki nożnej. Przygotowane są również tory dla rolkarzy i skatepark. Jednak te atrakcje bardziej latem, niż jesienią, ale kto wie?

4 Molo to obowiązkowy punkt wycieczki do Giżycka, znajduje się nad jeziorem Niegocin  można usiąść odpocząć i podziwiać piękne widoki jeziora oraz płynące statki pasażerskie, jachty żaglowe. Kiedy już nacieszymy oko, możemy udać się do wesołego miasteczka, na plażę lub do jednej z pobliskich knajp, barów, pup-ów, a wieczorem... Wrócić i podziwiać zachód słońca. Przeżycie nie do opisania! Jak i nie do zapomnienia przez nas. Kanał Łuczyński inaczej Kanał Giżycki, o którym w skrócie wspominamy, został wykonany, wykopany z inicjatywy władz pruskich. Miało to miejsce w okresie od 1765 do 1772 roku. Swoją przechadzkę możemy rozpocząć już na pasażu portowym, niedaleko centrum miasta. To właśnie stamtąd, prosto na molo, poprowadzi nas giżycka kładka o długości 71,2 metrów! Kładka została wyposażona w windy, więc nie stanowi przeszkody nawet dla osób z wózkiem. Z góry mamy niepowtarzalny widok na port oraz jezioro Niegocin, a to dopiero początek! Idziemy dalej. Przepiękna panorama, wiatr we włosach i słońce na twarzy. Siadamy na ławeczce, a tu każdemu, kto zdecydował się na przyjście, chciało by się spędzić tutaj cały dzień! W celu prowadzenia obserwacji Niegocina, portu oraz ujścia kanału giżyckiego. Latem, przy dobrej pogodzie, port pustoszeje, zaś na jeziorze aż roi się od żagli i jachtów motorowych. Nie musimy być na łódce, aby poczuć niezwykły mazurski klimat. Po pierwsze pierwsze molo w Giżycku, daje schron łodziom obecnym w porcie od silnego falowania jeziora. Powstało ono w 1970 roku. Czterdzieści lat później w 2011 roku, dzięki odpowiedniemu dofinansowaniu zostało ono przebudowane: zwiększone i wzmocnione. Z tego względu molo to obowiązkowy punkt wycieczki do Giżycka. Kiedy już nacieszymy nasze oko. Latem zaś, możemy udać się na wesołe miasteczko, plażę lub do jednej z pobliskich knajp, a wieczorem... Wrócić i podziwiać zachód słońca. Przeżycie nie do opisania! Jednak i jesienią, jeśli tylko pogoda sprzyja, wyjść na plaże i pospacerować.  

5. Port w Giżycku jesienią, oferuje nam wiele atrakcji.  Port jest zlokalizowany na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich nad Jeziorem Niegocin. A to charakteryzuje się tym, że jest to rozległe jezioro, które czaruje swoim widokiem. Najlepszy widok roztacza się z wieży widokowej lub kładki widokowej, usytuowanych nad giżyckim molo.

6. Piętrowa kładka spacerowa o każdej porze roku przyciąga spragnionych pięknych widoków mieszkańców i turystów. To właśnie na niej własny spacer, czy swoją przechadzkę możemy rozpocząć już na pasażu portowym, niedaleko centrum miasta. To właśnie stamtąd, prosto na molo, poprowadzi nas giżycka kładka o długości 71,2 metrów! Kładka została wyposażona w windy, więc nie stanowi ona przeszkody nawet dla osób z wózkiem. Z góry mamy niepowtarzalny widok na port oraz jezioro Niegocin, a to dopiero początek! Idziemy dalej. Przepiękna panorama, wiatr we włosach i słońce na twarzy. Wrażenia nie do opisania. Siadamy na ławeczce – chciało by się spędzić tutaj cały dzień! Obserwujemy Niegocin, port oraz ujście kanału giżyckiego. Latem, przy dobrej pogodzie, port pustoszeje, zaś na jeziorze aż roi się od żagli i jachtów motorowych. Nie musimy być na łódce, aby poczuć niezwykły mazurski klimat.

7. Rejsy turystyczne w Giżycku. Czemu nie?  Rodzaje rejsów są następujące:         

- rejsy krajoznawcze,

- podpatrywanie mazurskiej fauny,

- wyprawy wędkarskie,

- organizacja imprez okolicznościowych na statku oraz przygotowanie kompleksowych propozycji spędzania czasu na Mazurach.

7. Park przy ulicy Warszawskiej. Park ten, utworzony został w latach 70-tych XX wieku, przekształcony z XIX wiecznego cmentarza, położony on jest w centrum miasta, jako enklawa ograniczona ulicą Warszawską od strony południowej, ulicą Smętka od strony zachodniej oraz przyległymi posesjami. Na obszarze parku znajdują się ciągi piesze o nawierzchni gruntowej. Park charakteryzuje brak harmonijnego, płynnego, osiowego układu alei oraz nierównomierne rozmieszczenie drzewostanu. Naturalna szata roślinna nie jest zbyt urozmaicona. Jednak postanowiono  przeprowadzić inwentaryzację niezbędną, w ramach planowanej przebudowy. Wtedy też, zaistniała konieczność wycinki drzew i krzewów, którą postanowiono zrekompensować nasadzeniem nowych drzew i krzewów. W związku z czym przewidywany do zrewitalizowania obszar projektu, miał poprawić bezpieczeństwo mieszkańców i turystów poprzez wybudowanie ciągów pieszych wraz z niezbędnym oświetleniem, zwiększy również liczbę mieszkańców aktywnie wypoczywających nie tylko wśród najmłodszych, dla których przewidziano zakup i montaż nowoczesnego placu zabaw, ale również dla osób starszych, którzy do swojej dyspozycji będą mieć aleje, ale również jedną z najbardziej atrakcyjnych budowli w parku - fontannę. Zakłada się, że zagospodarowanie parku przy ul. Warszawskiej będzie początkiem zmian na terenie rewitalizowanym. Zwiększy to dostępność i podniesienie jakości istniejącej infrastruktury sportu i rekreacji w kierunku całorocznego, wielofunkcyjnego obiektu, to w celu przedsięwzięcia inwestycyjnego Miasta Giżycka. Dzięki planowanej realizacji inwestycji nastąpi wzbogacenie obecnej oferty w zakresie usług sportowych, rekreacyjnych dla mieszkańców Giżycka i turystów.

8. Most obrotowy w Giżycku, kiedy będziemy w na miejscu to zobaczmy ten obiekt. Cenną informacją dla nas będzie to, że powinniśmy się zapoznać z aktualnym terminarzem otwierania mostu obrotowego w Giżycku. W miesiącach wrzesień oraz październik / w przypadku potrzeby uruchomienia przeprawy, obiekt będzie otwierany dla ruchu wodnego po wcześniejszym uzgodnieniu z obsługą mostu.

9. Kanał Giżycki, to kolejna atrakcja czekająca na nas w Giżycku. Jego nazwa została zmieniona na Łuczański. Znajduje się on oczywiście w Giżycku i łączy jezioro Niegocin z jeziorem Kisajno. Obiekt powstał w latach 1765-1772. Ma długość 2130 metrów, średnia jego głębokość to 1,9 m, szerokość jego to 12-15 m. Korzystają z niego głównie statki Żeglugi Mazurskiej oraz żeglarze jachtowi płynący z południa i północy Mazur. Przedstawiany Nad kanałem znajdują się mosty – kolejowy, dwa samochodowe oraz kładka dla pieszych. Jeden z tych obiektów jest mostem obrotowym, zbudowanym w 1898 roku. Miał łączyć miasto z Twierdzą Boyen. Sam most jest niebywałą atrakcją turystyczną i zabytkiem hydrotechniki. Kanał jest ulubionym miejscem wędkarzy, można tu łowić takie ryby jak: płocie, ukleje, leszcze, krąpie, okonie, rzadziej szczupaki i węgorze.

10. Jezioro Niegocin, jest jeziorem morenowym, znajdującym się w Krainie Wielkich Jezior w województwie warmińsko-mazurskim. Jego powierzchnia obejmuje 2604 ha, głębokość dochodzi do 39,7 m. Niegocin jest trzecim pod względem rozmiarów akwenem w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich. Na północnym brzegu jeziora leży Giżycko, a na zachodnim Wilkasy. Przez Niegocin biegnie szlak żeglowny z Giżycka do Mikołajek, Rucianego-Nidy i do Pisza. Dwie największe zatoki traktowane są jako osobne jeziora. Chodzi tu o Jezioro Boczne na południowo-zachodnim brzegu (na szlaku do Mikołajek) i Jezioro Niałk na południowo-wschodnim końcu. We wschodniej części jeziora znajduje się wyspa Grajewska Kępa.

11. Jezioro Kisajno jest najbardziej na południe wysuniętym akwenem, spośród sześciu niegdyś połączonych jezior, kompleksu określanego mianem Mamry. Atrakcyjne położenie i rozwinięta linia brzegowa z licznymi zatokami, półwyspami i wyspami, sprawia, że jest to obszar wyjątkowy, nie tylko pod względem przyrodniczym. Akwen od północnej strony łączy się z jeziorem Dargin, natomiast od południa połączony jest (poprzez dwa kanały) z jeziorem Niegocin oraz z jeziorem Popówka Wielka. Wschodnim Kanałem Łuczańskim łączy się z centrum Giżycka. Zachodni kanał Piękna Góra prowadzi natomiast do jeziora Tajty i poprzez Kanał Niegociński do jeziora Niegocin. Kisajno podzielone jest na wyraźnie odznaczające się dwie strefy. Południową, która jest płytsza, obficie zarośnięta trzcinowiskami i gęstą podwodną roślinnością, z licznymi z wyspami i północną, która jest znacznie głębsza, posiada też mniej rozwiniętą linię brzegową. Dno jeziora jest pełne różnorodnych dołków i górek. Wschodnia część południowego regionu tworzy szeroki szlak żeglowny, a zachodnią część charakteryzują wąskie przejścia między wyspami oraz porośnięte roślinnością płycizny. Brzeg jeziora jest zazwyczaj niski, łagodny, otoczony szuwarami, lasami, małymi plażami oraz łąkami. Jedynie w części południowej i środkowozachodniej można miejscami zobaczyć strome, wysokie skarpy. Wśród miejscowości leżących na jeziorem znajdują się: Giżycko, Piękna Góra, Wojsak i Perkunowo. Na południowych brzegach jeziora Kisajno znajdują się liczne ośrodki turystyczne, porty, mariny oraz przystanie żeglarskie. Interesującymi ciekawostkami są, następujące dane: Urok jeziora Kisajno docenili także twórcy filmowi, Nad jego brzegami nakręcono serial „Przystań", wyemitowany w TVP1 w roku 2009 oraz film Romana Polańskiego „Nóż w wodzie". Na wodach jeziora nakręcono również scenę z filmu "Faraon" Jerzego Kawalerowicza. Nazwa Kisajno jest pochodzenia pruskiego- rdzeń „kis" oznacza rybę.

12. Spacer wzdłuż ulicy Warszawskiej, to kolejna atrakcja czekająca na nas w Giżycku.

13. Trasy spacerowe w Giżycku. W tym mieście i miejscu nie braknie nam pomysłów do spędzenia sobotniego, czy niedzielnego wolnego czasu w pieszym ruchu. Ponieważ w Giżycku znajdziemy ich wiele, jak też w jego okolicach. Giżycko jest świetnym miejscem do spędzania czasu na świeżym powietrzu.

Giżycko - Trasy spacerowe

Szlak pieszy Wilkasy - Niegocin -... Giżycko. ...

Park Helwinga. Węgorzewo 20 km od Giżycka. ...

Ścieżka przyrodnicza Rezerwat Jezioro... Mikołajki 27 km od Giżycka. ...

Promenada w Mikołajkach. Mikołajki 30 km od Giżycka. ...

Czarny szlak pieszy „Szestno" Mrągowo 35 km od Giżycka. ...

Szlak „Góra Czterech Wiatrów"

Pozostałe trasy spacerowe w Giżycku i ich nazwy:

- Trasa numer 1 - Po Giżycku.

- Trasa numer 2 - Las Miejski - Giżycko.

- Trasa numer 3 - Wzdłuż brzegu Niegocina.

- Trasa numer 4 - Twierdza Boyen.

- Trasa numer 5 - Wzdłuż Kanału Łuczańskiego.

14. Twierdza Boyen jest zabytkiem natury wojskowej, co czyni go atrakcyjnym miejscem do zwiedzenia , poznania i zobaczenia. Wykonania fotografii, czy zrobienia szkiców.

15. Cerkiew św. Anny - Giżycka, mieszcząca się obok wieży ciśnień. Proponowana do zobaczenia i zwiedzenia świątynia mieści się przy ulicy Warszawskiej 35 (w sąsiedztwie wspomnianej już wieży ciśnień). 

16. Kamienice w Giżycku- miasto pełne jest istniejących cennych zabytków które warto zobaczyć. Do jednych z najbardziej atrakcyjnych i wartych naszej uwagi, zobaczenia w czasie pobytu w Giżycku są zachowane w bardzo dobrym stanie XIX-wieczne kamienice miejskie. Obiekty te znajdują się między innymi na ul. Pionierskiej oraz ul. Dąbrowskiej. Kamieniczki tworzą jedną całość, gdyż są połączone ze sobą. Budynki zbudowane są w większości z czerwonej cegły z delikatnymi neogotyckimi elementami ozdobnymi.

17. W Giżycku jesienią będziemy mogli również powędkować. Może złowimy jakąś dobrą rybę i przygotujemy ją osobiście do zjedzenia.

18. W lasach zlokalizowanych również w Giżycku, spróbować będziemy mogli także poszukać grzybów.

Przebywając w Giżycku oraz jego okolicach nie będziemy się nudzić. Z całą pewnością odpoczniemy, zrelaksujemy się, po ciężkim tygodniu pracy. Poznamy coś nowego, co nas mile zaskoczy i skłoni do powtórnego przyjazdu. 


Podstawowe informacje
Lokalizacja
Giżycko,
Kiedy
30 wrzesień, 2022
O której
Wstęp
Płatny
Weekend w Kazimierzu Dolnym
Kazimierz Dolny
16 maj, 2023
Kazimierz Dolny to urokliwe miasteczko położone nad Wisłą w Polsce. Jest znane ze swojego malowniczego
Dzień Matki
Krynica-Zdrój
15 maj, 2023
Polska jest krajem, który słynie z licznych uzdrowisk i ośrodków spa, gdzie można odprężyć się,
Najpopularniejsze atrakcje w Polsce
Zakopane
15 maj, 2023
oferuje niezwykłą różnorodność krajobrazów, od górskich pasm po malownicze jeziora, piękne wybrzeże Bałtyku, urokliwe doliny