Szklarska Poręba - idealne miejsce na ferie zimowe

Szklarska Poręba - idealne miejsce na ferie zimowe w miejscowości Szklarska Poręba

Opis

Szklarska Poręba to fantastyczne miejsce na spędzenie ferii zimowych. Miasto położone jest na Dolnym Śląsku w powiecie karkonoskim w dolinie rzeki Kamiennej.

Szklarska Poręba i jej okolice to miejsca sprzyjające wypoczynkowi i rekreacji. Panuje tutaj cisza, możemy podziwiać cudowne krajobrazy i widoki, a także szum czystych potoków i wodospadów opadających na granitowe skały, to wszystko powoduje, że ten teren daje ukojenie dla utrudzonych turystów.

Szklarska Poręba jest popularnym i atrakcyjnym ośrodkiem sportów zimowych, który jest największy w polskich Sudetach, znajduje się dużo atrakcji i miejsc wartych odwiedzenia.

Miejsca, które warto zwiedzić z dziećmi podczas ferii zimowych

1. Park Ducha Gór

Park Ducha Gór lub Ogród Ducha Gór w Szklarskiej Porębie jest zabytkowym parkiem zlokalizowanym z tyłu dawnego domu Carla i Gerharta Hauptmannów, przybliża przyrodę Karkonoszy i jest to ciekawe miejsce na spacer z dziećmi. W parku mieści się ponad kilometr ścieżek prowadzących do najbardziej interesujących zakątków parku. Inicjatywa powstania parku zrodziła się u braci Hauptmann ponad 100 lat temu.

Postanowili stworzyć dookoła swojego domu unikalny ogród, który miał być miejscem wypoczynku i pracy twórczej. Przy  tworzeniu parku zwrócono dużą uwagę na walory widokowe tego obszaru i wspaniały widok na krajobraz masywu Karkonoszy.

Aktualnie Park Ducha Gór jest jedną z atrakcji turystycznych Szklarskiej Poręby. Został zmodernizowany w 2011 roku, postawiono także niewielkie domkiktóre zapewniają dzieciom dobrą zabawę i nawiązują swoją tematyką do edukacji przyrodniczej, zalicza się do nich: Chata Wodnika Pożytecznego, Chata Skrzata z mchu i paproci czy Chata Rzepichy Zielarki, Plac Dobrej Kondycji.  

Przy wejściu do parku możemy zobaczyć epitafium Carla Hauptmanna, inicjatora i założyciela parku. Park Ducha Gór to miejsce, w którym odbywają się wydarzenia o tematyce ekologicznej.

Adres:

Ul. 11 Listopada 23

58-580 Szklarska Poręba

2. Taras widokowy na Zbójeckich Skałach

Punkt widokowy blisko Szklarskiej Poręby, z którego mamy możliwość podziwiania panoramy najwyższych partii Karkonoszy. Znajduje się w Mniszym Lesie, blisko stacji kolejowej Szklarska Poręba Dolna.

Wielkim walorem tego tarasu widokowego jest zachwycający widok i nowoczesna platforma.

W pobliżu Zbójeckich Skał pod koniec 2020 roku wybudowano platformę widokową, która pozwala nacieszyć się tym imponującym widokiem. Z tarasu widokowego możemy zachwycić się panoramą Karkonoszy z bardzo dobrze dostrzegalną Śnieżką, Szrenicą, Śnieżnymi Kotłami, Wielkim Szyszakiem czy Zamkiem Chojnik.

Powstanie platformy widokowej pobudziło to miejsce, które stało się interesującym miejscem, które powoli zyskuje popularność. Zbójeckie Skały są znane od początku XX wieku, a czas ich wcześniejszej atrakcyjności przypadał na lata 50-60 ubiegłego wieku, wtedy funkcjonował tu dom kolonijny

3. Trollandia

Park linowy jest usytuowany na terenie parku miejskiego w centrum miasta.   Jest to wysokościowa struktura platform i przeszkód linowych umieszczonych na drzewach. W parku zainstalowano system regularnego zabezpieczenia, które zapewnia 100 procent bezpieczeństwa.

W czasie ferii zimowych obiekt zamienia się w Zimowy Park Linowy i pozwala na dobrą zabawę na trasach, które są podświetlone tysiącami lampek w otoczeniu śnieżnego białego puchu, który okrywa Trollandię.

Trollinkowo gwarantuje niezapomnianą przygodę dla najmłodszych. Dzieci w aktywny sposób pobudzają koordynację ruchową na świeżym powietrzu.

Przeszkody zawieszono na wysokości 1 - 2,5 m. Specjalistycznie zawieszone siatki stanowią system zabezpieczający, który spełnia zasadnicze normy bezpieczeństwa.

Trollinkowo jest przeznaczone dla dzieci w wieku od 3 do 13 lat.

Dzielny Skrzat (Trasa: Zielona Junior)

Trasa umieszczona na wysokości od 3 do 5 metrów nad ziemią.

Odznacza się łatwym stopniem trudności.

Na trasie jest zlokalizowanych 11 przeszkód do pokonania.

Nowoczesny system bezpieczeństwa pozwala przebyć trasę bez konieczności przepinania.

Dzielny skrzat jest adresowany dla osób z rozpiętością ramion 150 cm.

Spacer Włóczykija (Trasa: Niebieska Adventure) 

Trasa została ulokowana na wysokości ok. 5 metrów nad ziemią.

Posiada średni stopień trudności.

Na trasie jest do dyspozycji 13 przeszkód do pokonania.

Spacer włóczykija przeznaczono dla osób z zasięgiem ramion 170 cm.

Leśna Tułaczka (Trasa: Czerwona Adventure) 

Trasa znajduje się na wysokości powyżej 6 metrów nad ziemią.

Wyróżnia się podwyższonym stopniem trudności.

Na trasie jest 13 przeszkód, które trzeba pokonać.

Leśną tułaczkę przeznaczono dla osób z zasięgiem ramion 170 cm.

Została udostępniona dla osób od 16 roku życia.

Adres:

Ul. Jedności Narodowej

58-580  Szklarska Poręba

Tel.: 661 - 220 - 004

4. Wodospad Kamieńczyka

Najwyższy wodospad w Sudetach znajduje się w Karkonoszach, na terytorium Karkonoskiego Parku Narodowego. Całkowita wysokość wodospadu to 27 metrów.

Wodospad Kamieńczyka tworzy trzy mniejsze wodospady formujące wspaniałą kaskadę. Woda, która spływa z wodospadu ląduje w Wąwozie Kamieńczyka, ma długość

100 metrów i szerokość 4 metry. Schodząc z pomocą metalowych podestów, podziwiamy ten unikalny wodospad od dołu.

Wąwóz to dodatkowa atrakcja dodatkowo pogłębiająca huk spadającej wody i rwący nurt strumienia, które płynie pod naszymi stopami. Prawie pod samym wodospadem wykuto w skale niewielki taras, gdzie mamy możliwość zrobienia sobie pamiątkowego zdjęcia i nacieszenia się tym cudownym miejscem. Wyjątkowość wodospadu jest różnorodna zależnie od ilości wody, która spada.

Przy wodospadzie mieści się schronisko „Kamieńczyk” i szałas „Sielanka”.

Adres:

Ul. Adama Mickiewicza

58-580 Szklarska Poręba

5. Wyciągi narciarskie w Szklarskiej Porębie

 Na miłośników białego szaleństwa czekają wyciągi narciarskie, są również miejsca do uprawiania narciarstwa biegowego.

W Szklarskiej Porębie funkcjonuje dużo szkół narciarskich i wypożyczalni sprzętu.

Bardzo dobrze utrzymane długie nartostrady i urozmaicony poziom trudności zapewniają fantastyczny, aktywny wypoczynek dla początkujących i zaawansowanych narciarzy.

Wyciągi Narciarskie w Szklarskiej Porębie

Ski Arena Szrenica

Kolej Linowa "Karkonosz - Express" 

Kolej Linowa "Szrenica" I sekcja

Kolej Linowa "Szrenica" II sekcja 

Wyciąg narciarski "Ściana"

Wyciąg narciarski "Hala Szrenicka"

Wyciąg narciarski "Świąteczny Kamień"

Wyciąg narciarski "Baby Lift"

Trasy zjazdowe Ski Arena Szrenica

FIS

Nartostrada Lolobrygida

Nartostrada Puchatek

Nartostrada Śnieżynka

Stok slalomowy "Hala Szrenicka"

W Dolinie Szczęścia:

Pietkiewiczówka 

Biała Polana 

Wesoła Górka 

Nartolandia

6. Rodzinny Park Rozrywki Esplanada

W sercu Szklarskiej Poręby usytuowany jest Rodzinny Park Rozrywki Esplanada oferujący zabawę przez cały rok. W centrum miasta możemy zobaczyć konstrukcję całorocznej górskiej kolejki grawitacyjnej Alpine Coaster. Ponad 500-metrowy zjazd znajdujący się pośród drzew gwarantuje dużo emochi dzieciom i dorosłym.

Wewnątrz zmodernizowanego parku stoi Wieża Emocji. Rozpostarta gondola mieszcząca się na 12 metrach schodzi bezpiecznie na dół z prędkością 6 m/s. Zapadają w pamięć niezapomniane widoki ciągnące się ze szczytu wieży. 

To wspaniała oferta dla całych rodzin na spędzenie wolnego czasu. W podcieniach budynku Esplanada dzieci mają do dyspozycji elektryczne samochody i motory.

Na pasjonatów silnych wrażeń czeka symulator rodeo.  W Esplanadzie otwarta jest także strzelnica. Dzieci i dorośli mogą ćwiczyć wprawne oko.

W sezonie zimowym możemy skorzystać z lodowiska. W wypożyczalni są łyżwy również dla najmłodszych.

Lodowisko jest podświetlone przez kolorowe lasery, a dobra muzyka uprzyjemnia pobyt łyżwiarzom.

Po aktywnie spędzonym czasie możemy skorzystać z oferty Cafe Park Esplanada, która oferuje smaczne kawy i herbaty, wyśmienite czekolady, przepyszne desery i ciasta.

Przepiękne widoki wokół drzew, śpiew ptaków i fantastyczna muzyka, to gwarantowana dobra zabawa dla całej rodziny.

Adres:

Ul. Pstrowskiego 5A

58-580 Szklarska Poręba

Tel.: (75) 742 - 87 - 17

7. Wodospad Szklarki

Wodospad Szklarki jest drugim tego rodzaju miejscem obok Wodospadu Kamieńczyka w Szklarskiej Porębie. Ta urocza kaskada górskiego potoku Szklarka ma powyżej 13 metrów wysokości.

Wodospad Szklarki jest bardziej dostępny niż Wodospad Kamieńczyka znajdujący  się na czerwonym szlaku obok Schroniska Kamieńczyk. Do kaskady na Szklarce możemy dojść przez dolinę potoku szeroką ścieżką.

Wodospad mieści się na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego. Warto przyjechać w to urocze miejsce, które jest perfekcyjnie dostosowane dla wielu turystów.

Przy głównej drodze jest parking na kilkadziesiąt aut, do wodospadu dojdziemy prostą ścieżką biegnącą doliną Szklarki pośród lasu, przy samym wodospadzie stoi budynek Schroniska PTTK Kochanówka.

Miejsce to chętnie odwiedzane przez turystów, którzy przyjeżdżają do Szklarskiej Poręby.

Adres:

58-573 Piechowice

Warto wybrać noclegi w Szklarskiej Porębie na ferie zimowe.

Podstawowe informacje
Lokalizacja
Szklarska Poręba, Szklarska Poręba - idealne miejsce na ferie zimowe
Kiedy
16 listopad, 2022
O której
Wstęp
Płatny
Atrakcje dla seniorów w Karpaczu
Karpacz
06 grudzień, 2022
Karpacz to piękne, pełne zabytków i atrakcji miasto ulokowane u podnóża Śnieżki - Królowej Karkonoszy.
Kudowa-Zdrój atrakcje i Zieleniec - najwyżej położona część miasta - Duszniki-Zdrój
Kudowa-Zdrój
07 grudzień, 2022
Kudowa Zdrój to miasto uzdrowiskowe zlokalizowane w województwie dolnośląskim w zachodniej części Kotliny Kłodzkiej. Położona
Polanica-Zdrój to nie tylko uzdrowisko. Co warto zobaczyć?
Polanica-Zdrój
07 grudzień, 2022
Polanica Zdrój to uzdrowiskowe miasto położone w województwie dolnośląskim, powiecie kłodzkim. Zlokalizowana jest w dolinie