Świąteczny Festiwal Toruńskiej Katarzynki - przygotowania do świąt czas zacząć

Świąteczny Festiwal Toruńskiej Katarzynki - przygotowania do świąt czas zacząć w miejscowości Toruń

Opis

25 listopada – w dniu Świętej Katarzyny – jak co roku chcemy wspólnie świętować i celebrować jeden, wyjątkowy, typowy toruński piernik zwany... Katarzynką! Wiodącym tematem festiwalu będzie więc najbardziej kojarzony z Toruniem produkt, będący swoistym znakiem rozpoznawczym miasta. Nawiązujemy w ten sposób do wywodzącego się z okresu średniowiecza kultu św. Katarzyny i rozpoczynamy okres przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia.

Zgodnie ze zwyczajem, w dniu Świętej Katarzyny, patronki m.in. młynarzy, piekarzy, piernikarzy rozpoczynał się wypiek najsłynniejszych toruńskich pierników – Katarzynek. Na ten dzień , jak co roku, Fabryka Cukiernicza „Kopernik” SA przygotowuje limitowaną serię wybornych pierników z ciasta leżakowanego rok i dwa lata. Każdy z gości Muzeum Toruńskiego Piernika ma możliwość degustacji korzennych specjałów dostarczanych wprost z fabrycznej taśmy.

Pozostając w zgodzie z tradycją obchodów ’’Katarzynek’’, proponujemy w udział w spotkaniach przybliżających toruńskie tradycje piernikarskie. Ekspozycje w Muzeum Toruńskiego Piernika udostępnione zostaną bezpłatnie i stanowić będą punkt wyjścia do poznania historii Torunia i życia codziennego jego mieszkańców, zwłaszcza tych bezpośrednio związanych z produkcją: piekarzy i piernikarzy. Przygotowaliśmy szereg atrakcji: prelekcje, opowieści, wykłady, pokazy, warsztaty wypieku pierników dekoracyjnych. W tym roku nasi Goście mają wyjątkową okazję pracy pod kierunkiem zaproszonego mistrza piernikarskiego z Fabryki Cukierniczej „Kopernik” SA. Zaprezentujemy także opakowania do pierników Katarzynek i opowiemy o tradycjach piernikarskich w Polsce. Celem piernikowego święta jest popularyzacja piernikarskiego dziedzictwa, ale też pokazanie muzeum, a zwłaszcza Muzeum Toruńskiego Piernika, jako miejsca otwartego, przyjaznego i ciekawego zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Dzięki różnorodnym zajęciom, prezentacjom, a także prelekcjom związanym z dziejami piernikarstwa w Toruniu, Polsce i Europie pragniemy pokazać, że piernik – uniwersalny i ponadczasowy symbol Torunia – jest łącznikiem międzypokoleniowym oraz czytelnym symbolem, wyrażającym trwałe i ogólnoludzkie treści.

Wydarzenie zostało wsparte finansowo przez Gminę Miasta Toruń. Partnerem Głównym wydarzenia jest Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
Wstęp na Świąteczny Festiwal Toruńskiej Katarzynki jest bezpłatny.

Czas trwania: 10.00–16.00 (w godzinach otwarcia muzeum)

Miejsce: Muzeum Toruńskiego Piernika, oddział Muzeum Okręgowego w Toruniu,
ul. Strumykowa 4

Koncepcja i opracowanie programu: M. Mikulska-Wernerowicz,
Dział Historii Toruńskiego Piernikarstwa, Muzeum Okręgowe w Toruniu

Podstawowe informacje
Lokalizacja
Toruń, Świąteczny Festiwal Toruńskiej Katarzynki - przygotowania do świąt czas zacząć
Kiedy
25 listopad, 2022
O której
Wstęp
Bezpłatny
Atrakcje dla seniorów w Karpaczu
Karpacz
06 grudzień, 2022
Karpacz to piękne, pełne zabytków i atrakcji miasto ulokowane u podnóża Śnieżki - Królowej Karkonoszy.
Kudowa-Zdrój atrakcje i Zieleniec - najwyżej położona część miasta - Duszniki-Zdrój
Kudowa-Zdrój
07 grudzień, 2022
Kudowa Zdrój to miasto uzdrowiskowe zlokalizowane w województwie dolnośląskim w zachodniej części Kotliny Kłodzkiej. Położona
Polanica-Zdrój to nie tylko uzdrowisko. Co warto zobaczyć?
Polanica-Zdrój
07 grudzień, 2022
Polanica Zdrój to uzdrowiskowe miasto położone w województwie dolnośląskim, powiecie kłodzkim. Zlokalizowana jest w dolinie