Świąteczny Festiwal Toruńskiej Katarzynki - przygotowania do świąt czas zacząć

Świąteczny Festiwal Toruńskiej Katarzynki - przygotowania do świąt czas zacząć w miejscowości Toruń

Opis

25 listopada – w dniu Świętej Katarzyny – jak co roku chcemy wspólnie świętować i celebrować jeden, wyjątkowy, typowy toruński piernik zwany... Katarzynką! Wiodącym tematem festiwalu będzie więc najbardziej kojarzony z Toruniem produkt, będący swoistym znakiem rozpoznawczym miasta. Nawiązujemy w ten sposób do wywodzącego się z okresu średniowiecza kultu św. Katarzyny i rozpoczynamy okres przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia.

Zgodnie ze zwyczajem, w dniu Świętej Katarzyny, patronki m.in. młynarzy, piekarzy, piernikarzy rozpoczynał się wypiek najsłynniejszych toruńskich pierników – Katarzynek. Na ten dzień , jak co roku, Fabryka Cukiernicza „Kopernik” SA przygotowuje limitowaną serię wybornych pierników z ciasta leżakowanego rok i dwa lata. Każdy z gości Muzeum Toruńskiego Piernika ma możliwość degustacji korzennych specjałów dostarczanych wprost z fabrycznej taśmy.

Pozostając w zgodzie z tradycją obchodów ’’Katarzynek’’, proponujemy w udział w spotkaniach przybliżających toruńskie tradycje piernikarskie. Ekspozycje w Muzeum Toruńskiego Piernika udostępnione zostaną bezpłatnie i stanowić będą punkt wyjścia do poznania historii Torunia i życia codziennego jego mieszkańców, zwłaszcza tych bezpośrednio związanych z produkcją: piekarzy i piernikarzy. Przygotowaliśmy szereg atrakcji: prelekcje, opowieści, wykłady, pokazy, warsztaty wypieku pierników dekoracyjnych. W tym roku nasi Goście mają wyjątkową okazję pracy pod kierunkiem zaproszonego mistrza piernikarskiego z Fabryki Cukierniczej „Kopernik” SA. Zaprezentujemy także opakowania do pierników Katarzynek i opowiemy o tradycjach piernikarskich w Polsce. Celem piernikowego święta jest popularyzacja piernikarskiego dziedzictwa, ale też pokazanie muzeum, a zwłaszcza Muzeum Toruńskiego Piernika, jako miejsca otwartego, przyjaznego i ciekawego zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Dzięki różnorodnym zajęciom, prezentacjom, a także prelekcjom związanym z dziejami piernikarstwa w Toruniu, Polsce i Europie pragniemy pokazać, że piernik – uniwersalny i ponadczasowy symbol Torunia – jest łącznikiem międzypokoleniowym oraz czytelnym symbolem, wyrażającym trwałe i ogólnoludzkie treści.

Wydarzenie zostało wsparte finansowo przez Gminę Miasta Toruń. Partnerem Głównym wydarzenia jest Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
Wstęp na Świąteczny Festiwal Toruńskiej Katarzynki jest bezpłatny.

Czas trwania: 10.00–16.00 (w godzinach otwarcia muzeum)

Miejsce: Muzeum Toruńskiego Piernika, oddział Muzeum Okręgowego w Toruniu,
ul. Strumykowa 4

Koncepcja i opracowanie programu: M. Mikulska-Wernerowicz,
Dział Historii Toruńskiego Piernikarstwa, Muzeum Okręgowe w Toruniu

Podstawowe informacje
Lokalizacja
Toruń, Świąteczny Festiwal Toruńskiej Katarzynki - przygotowania do świąt czas zacząć
Kiedy
25 listopad, 2022
O której
Wstęp
Bezpłatny
Karpacz zimą - odkryj piękno Karkonoszy
Karpacz
02 grudzień, 2022
Karpacz bardzo chętnie wybierany jest jako kierunek na zimowe ferie oraz wypoczynek. Noclegi w Karpaczu
Bieszczady zimą, czyli jak aktywnie spędzić czas
Ustrzyki Dolne
02 grudzień, 2022
Bieszczady to grupa dwóch pasm górskich należących do łańcucha Karpat. Na terenie naszego kraju znajdują
Zakopane najpopularniejsze na Święta Bożego Narodzenia
Zakopane
02 grudzień, 2022
Coraz bardziej popularnym sposobem na spędzenie Świąt Bożego Narodzenia staje się wyjazd. Wtedy prawdziwie można