Dolina Chochołowska - poznaj jedną z najpopularniejszych górskich dolin

Dolina Chochołowska - poznaj jedną z najpopularniejszych górskich dolin w miejscowości Witów

Opis

Dolina Chochołowska jest doliną walną, czyli biegnącą od grani głównej, aż do podnóża gór. To najdłuższa i największa dolina w polskich Tatrach. Ma długość około 10 km, a jej obszar to ponad 35 km kwadratowych. Jest to również jedna z najpopularniejszych dolin w polskich górach, wybierana często przez rodziny z dziećmi, a także przez miłośników spokojnych i łatwych tras. Zlokalizowana jest ona na zachodnim skraju polskich Tatr Zachodnich i orograficznie stanowi lewą odnogę doliny Czarnego Dunajca. Administracyjnie znajduje się ona na terenie wsi Witów. Nazwa jej wzięła się od wsi Chochołów, która oddalona jest od niej o kilkanaście kilometrów.

Odrobina historii

Dolina Chochołowska stała się największym ośrodkiem pasterstwa w Tatrach, a wynikało to z tego, iż na jej terenie dużą część powierzchni zajmowały polany i hale. Dostępne dane wykazują, że w roku 1930 wypasanych było na niej około 4000 owiec i dodatkowo ponad 280 pastuchów wyprowadzało tam bydło.

Od XVI aż do drugiej połowy XIX wieku prowadzone były na niej prace hutnicze oraz górnicze. Wydobywano tam rudy żelaza przetapiane na miejscu początkowo, następnie zaś zaczęto zwozić je Drogą pod Reglami do huty w Kuźnicach.

W okresie II wojny światowej wybudowane schroniska i szałasy znajdujące się w dolinie pełniły funkcję bazy dla partyzantów polskich i radzieckich, odbywały się tutaj również szkolenia na przyszłych dywersantów. Wiele z tych schronisk i szałasów zostało spalonych przez Niemców, to tam również dochodziło do rozstrzeliwania zakładników i więźniów. Dodatkowo dochodziło na tamtych terenach do rabunkowych wycinek drzew, transportowane były one do dużego zakładu drzewnego Luftwaffe w Czarnym Dunajcu.

W miejsce jednego ze spalonych schronisk wybudowano nowe - schronisko PTTK na Polanie Chochołowskiej. Jest ono duże i popularne, stanowi główną bazę wypadową tej części Tatr na zimowe i letnie wycieczki.

Pierwsze zainteresowanie turystyczne Doliną Chochołowską pojawiło się już w XIX wieku. Początkowo odwiedzane były obszary bliższe Zakopanego, dopiero później dzięki narciarzom i taternikom został on poszerzony. Jednym ze słynnych turystów zwiedzających Tatry był Karol Wojtyła, którego ulubionym miejscem była Polana Chochołowska, na której bywał wielokrotnie.

Dolina była niegdyś miejscem, gdzie przeprowadzano zawody ratowników tatrzańskich, szkolenia komandosów. Stanowiła on również plan filmowy, kręcono tam sceny do Potopu a także Janosika.

Dolna część Doliny Chochołowskiej tworzy około 4 km wąwóz, w którym występują przewężenia zwane bramami. Są 2: Niżna Brama Chochołowska oraz Wyżna Brama Chochołowska. Górna część dzieli się na 3 główne odnogi: Dolinę Jarząbczą, Dolinę Chochołowską Wyżna oraz Dolinę Starobociańską. Poza tymi odgałęziamy posiada także mniejsze w postaci m.in: Doliny Huciańskiej, Wielkie Koryciska, Małe Koryciaska, Mała Sucha Dolina, Wielka Sucha Dolina i wiele innych. Szacuje się, ze 2/3 doliny pokrywają lasy świerkowe. Dolna część to dolnoreglowe lasy z jodłą bukiem, czy sosną reliktową, szczyty i wyższe granie pokryte są trawami. Dolina chętnie odwiedzana jest wiosną ze względu na widowiskowe zakwity krokusów, a także jesienią, podczas której zakwita zimowit jesienny.

Dolinę tą budują dwa główne rodzaje skał. Część południowa to skały krystaliczne - granity i gnejsy, północna zaś to skały osadowe - wapienie kredowe, łupki i dolomity triasowe.

Popularne szlaki turystyczne:

  • zielony szlak turystyczny Na Polanę Chochołowską z Siwej Polany, czas :1h 40
  • zielony i żółty szlak turystyczny Na Siwą Przełęcz przez Iwaniacką Przełęcz, czas: 1h 40
  • czerwony i zielony szlak turystyczny Na Trzydniowański Wierch i Kończysty Wierch z Polany Trzydniówki, czas: 2h 30
  • czerwony i zielony szlak turystyczny Na Trzydniowański Wierch i Kończysty Wierch z Polany Chochołowskiej, czas: 2h 45'
  • zielony szlak turystyczny Na Przełęcz Zawracie z Polany Chochołowskiej, czas: 2h 10'
  • żółty i niebieski szlak turystyczny Na Przełęcz Bobrowiecką z Polany Chochołowskie, czas: 0h 50'
  • żółty i niebieski szlak turystyczny Na Grzesia, Rakoń i Wołowiec z Polany Chochołowskiej, czas: 2h 45'
  • czerwony szlak turystyczny Granią od Starorobociańskiego Wierchu do Wołowca, czas: 2h 45'
  • zielony i żółty szlak turystyczny Na Halę Ornak z Polany Chochołowskiej, czas: 2h 35'
  • zielony, czarny i czerwony szlak turystyczny Na Starorobociański Wierch z Siwej Polany przez Siwą Przełęcz, czas: 4h 15

Z Zakopanego bardzo prosto będzie dojechać na Siwą Polanę samochodem, znajduje się tam parking, bądź autobusem. Dalej można iść pieszo, wjechać rowerem, bryczką góralską bądź kolejką turystyczną. 

Podstawowe informacje
Lokalizacja
Witów, Dolina Chochołowska - poznaj jedną z najpopularniejszych górskich dolin
Kiedy
23 listopad, 2022
O której
Wstęp
Płatny
Karpacz zimą - odkryj piękno Karkonoszy
Karpacz
02 grudzień, 2022
Karpacz bardzo chętnie wybierany jest jako kierunek na zimowe ferie oraz wypoczynek. Noclegi w Karpaczu
Bieszczady zimą, czyli jak aktywnie spędzić czas
Ustrzyki Dolne
02 grudzień, 2022
Bieszczady to grupa dwóch pasm górskich należących do łańcucha Karpat. Na terenie naszego kraju znajdują
Zakopane najpopularniejsze na Święta Bożego Narodzenia
Zakopane
02 grudzień, 2022
Coraz bardziej popularnym sposobem na spędzenie Świąt Bożego Narodzenia staje się wyjazd. Wtedy prawdziwie można