Dolina Kościeliska, poznaj jedną z najpopularniejszych górskich dolin

Dolina Kościeliska, poznaj jedną z najpopularniejszych górskich dolin w miejscowości Kościelisko

Opis

Dolina Kościeliska położona jest w Tatrach Zachodnich, 7 km od Zakopanego. Posiada ona 9 kilometrów długości. Znajdziecie w tym miejscu wszystko to czego szukacie oraz pragniecie zobaczyć. Przez minione wieki działo się w tej dolinie, wiele. Istniał tu niegdyś ośrodek hutniczy, wypasano również owce, natomiast dnem pędził trakt kupiecki. W czasie zwiedzania pieszego doliny odkryjecie oraz odnajdziecie Zbójnickie Okna, Turnie, czy też Zbójnicki Stół. Istniejąca dolina tworzy długi i głęboki wąwóz skalny, o długości około 9 kilometrów. Wejście do niej znajduje się w Kirach. Dolina należy do Tatrzańskiego Parku Narodowego, dlatego obowiązują tu bilety wstępu. Dnem wąwozu płynie Kościeliski Potok. W trzech punktach doliny występują zwężenia, miejsca gdzie ściany zbliżają się do siebie, nazywane są bramami. O wspomnianych bramach i ich liczebności w owym miejscu warto również posiadać trochę wiedzy. Pierwsza z nich nosi nazwę Niżnia (Brama Kantaka. ), druga Pośrednia (Brama Kraszewskiego) i trzecia Wyżnia Kościeliska Brama (Brama Raptawicka).

Pierwsza ze wspomnianych bram, Niżnia Kościeliska Brama zwana też Bramą Kantaka, to ciasne wrota skalne, o pionowych niemal skałach, wyrzeźbione przez Kościeliski Potok w bardzo twardych jurajskich wapieniach w Dolinie Kościeliskiej w Tatrach Zachodnich. Ma szerokość około 10 m, długość około 30 m, a jej dno znajduje się na wysokości 935 m. Ważną informacją jest też to, że Niżnia Brama Kościeliska w 1886 roku, została nazwana przez Towarzystwo Tatrzańskie, Bramą Kantaka na pamiątkę działacza niepodległościowego z Wielkopolski – Kazimierza Kantaka, posła do sejmu berlińskiego, który bronił praw Polaków. Po wschodniej stronie bramy w skale znajduje się niewielka sztolnia. Jest to pozostałość po prowadzonych badaniach wytrzymałości skał w czasach, kiedy planowano wybudować w tym miejscu zaporę wodną i z polany Wyżnia Kira Miętusia uczynić sztuczne jezioro.

Druga Pośrednia Brama Kraszewskiego, to Pośrednia Kościeliska Brama. Która zwana jest też Bramą Kraszewskiego. Ważne jest, że w tym miejscu Kościeliski Potok wyżłobił w wapiennych skałach, Raptawickiej Turni, głęboki wąwóz. Czyli wąwóz skalny w Dolinie Kościeliskiej w Tatrach Zachodnich, który liczy około pół kilometra długości. Znajduje się on w odległości 2,5 kilometra od przysiółka Kiry, powyżej polany Stare Kościeliska. Jego zbudowane z jasnych wapieni, niemal pionowe ściany osiągają wysokość do 100 m. Najciaśniejsze miejsce znajduje się pomiędzy Raptawicka Turnią, a Skałą Pisaną. Jest to jedno z bardziej atrakcyjnych widokowo miejsc w Dolinie Kościeliskiej. Prowadzi przez nie droga do schroniska PTTK na Hali Ornak i popularny szlak turystyczny.

Trzecią ostatnią z wymienionych bram, jest Wyżnia Kościeliska Brama zwana też Bramą Raptawicką. Jest to jedno ze zwężeń Doliny Kościeliskiej w Tatrach Zachodnich, najwyżej położone. Pozostałe to Niżnia (Brama Kantaka) i Pośrednia Kościeliska Brama (Brama Kraszewskiego). Wyżnia Kościeliska Brama zaczyna się około 150 m powyżej Polany Pisanej i ma długość około 700 metrów.

W tym miejscu Kościeliski Potok wyżłobił w wapiennych skałach Raptawickiej Turni, tworzącej zachodnie zbocza doliny, i Zbójnickiej Turni, tworzącej zbocza wschodnie, głęboki wąwóz. To jedno z bardziej atrakcyjnych widokowo miejsc w Dolinie Kościeliskiej. Prowadzi przez nie dodatkowo droga do schroniska PTTK na Hali Ornak i popularny szlak turystyczny.

Za pierwszą ze wspomnianych bram znajduje się polana Wyżnia Kira Miętusia. Po przejściu blisko 1500 metrów dotrzecie do Cudakowej Polany. Zaraz za nią usytuowana jest kolejna polana, nosząca nazwę Stare Kościeliska. Powyżej tej polany trafi się na rozwidlenie szlaków: w lewo przez mostek prowadzi czarny szlak do Jaskini Mroźnej, a parę metrów powyżej zaczyna się niebieski szlak na Polanę na Stołach (Stoły).

4 kilometry od wejścia do doliny znajduje się również Polana Pisana. Coś ciekawego. Ze wspomnianej polany można podziwiać imponujące turnie: Raptawicką Turnię, Zbójnicką Turnię, , Ratusz, Saturn, Zdziary Pisaniarskie, Organy, Stoły i Kominiarski Wierch. Interesującą ciekawostką jest to, że istniał tam także, kiedyś budynek schroniska. Z tego powodu przy Hali Pisanej warto wspomnieć o schronisku, które tutaj istniało od 1935 roku. Nazywane było Schroniskiem na Polanie Pisanej. A w czasie trwania II wojny budynek wykorzystywany był przez partyzantów i kurierów. Niestety spłonął on w 1945 roku. Natomiast w jego zastępstwie po II wojnie światowej, w roku 1946 wybudowane zostało w innym miejscu większe schronisko, które zostało przejęte przez Tatrzański Park Narodowy. Natomiast kiedy niszczejący budynek został przeznaczony do likwidacji wykorzystano go do realizacji filmu „Trójkąt Bermudzki". Mimo licznych kontrowersji TPN wyraził zgodę na wysadzenie budynku w 1987 roku.

Na tym nie koniec atrakcji, jakie turystą oferuje Dolina Kościeliska. Ponieważ 150 metrów powyżej Hali Pisanej odchodzi w lewo ścieżka do Wąwozu Kraków oraz jaskini Smocza Jama. Wspomniany wąwóz posiada około 3 kilometrów długości. Jednak pod względem turystycznym dostępna jest tylko jego niewielka, przednia część. Kiedy odważnym osobą wystarczy tylko sił oraz czasu, to musicie wybrać się odwiedzić Smreczyński Staw. A to dlatego, że ma zupełnie inny charakter niż większość tatrzańskich jezior. Położony jest na równinie i otoczony jest też lasem, posiada bagniste brzegi porośnięte roślinami bagiennymi. Jest on też stosunkowo płytki. Średnia jego głębokość wynosi 1,8 m., maksymalna 5,3 m. Dolina Kościeliska, a szczególnie schronisko jest bardzo dobrym miejscem do wypraw w wyższe partie Tatr Zachodnich.


Podstawowe informacje
Lokalizacja
Kościelisko, Dolina Kościeliska, poznaj jedną z najpopularniejszych górskich dolin
Kiedy
24 listopad, 2022
O której
Wstęp
Płatny
Atrakcje dla seniorów w Karpaczu
Karpacz
06 grudzień, 2022
Karpacz to piękne, pełne zabytków i atrakcji miasto ulokowane u podnóża Śnieżki - Królowej Karkonoszy.
Kudowa-Zdrój atrakcje i Zieleniec - najwyżej położona część miasta - Duszniki-Zdrój
Kudowa-Zdrój
06 grudzień, 2022
Kudowa Zdrój to miasto uzdrowiskowe zlokalizowane w województwie dolnośląskim w zachodniej części Kotliny Kłodzkiej. Położona
Polanica-Zdrój to nie tylko uzdrowisko. Co warto zobaczyć?
Polanica-Zdrój
06 grudzień, 2022
Polanica Zdrój to uzdrowiskowe miasto położone w województwie dolnośląskim, powiecie kłodzkim. Zlokalizowana jest w dolinie