Gubałówka

Gubałówka w miejscowości Zakopane

Opis

Góra Gubałówka, na który wiedzie trasa kolejki, wznosi się na wysokość 1123 metrów nad poziomem morza. Jest to masyw w Paśmie Gubałowskim ograniczający od północy Rów Zakopiański, w którym mieści się miasto Zakopane. U stóp Pasma Gubałowskiego znajduje się znana widokowa miejscowość Kościelisko a od północy góra opada natomiast łagodnie ku wioskom: Ząb, Suche, Nowe Bystre, Dzianisz. Z grzbietu w kierunku południowym, roztacza się wspaniały widok na Zakopane oraz część łańcucha Tatr. Między innymi na Czerwone Wierchy, Giewont, Kasprowy Wierch, Świnicę, Koszystą i fragment Tatr Bielskich. Dawniej południowe zbocze Gubałówki było mekką narciarzy. Obecnie fragmenty udostępnione są jako trasy narciarskie.
Gubałówka swoją popularność zawdzięcza przede wszystkim dzięki funkcjonującej kolei . Która wiedzie, biegnie niemalże z centrum Zakopanego. A także dzięki obecnej pięknej panoramie Tatr roztaczającej się z jej szczytu. Z ów Gubałówki rozchodzą się również liczne szlaki rowerowe i piesze do wspominanych już w tekście, pobliskich wiosek góralskich: Zębu, Nowego Bystrego, Poronina, Dzianisza, Kościeliska i Chochołowa. Jeden z nich prowadzi na przykład grzbietem Gubałówki do Butorowego Wierchu. Na Gubałówkę można wejść również pieszo. Wędrówka, prowadząca czarnym szlakiem z centrum Zakopanego (ul. Kościeliska), zajmuje około godziny. Dla wszystkich pasjonatów fotografii oraz turystyki górskiej, opisywana oraz prezentowana
Gubałówka jest jedną z większych atrakcji, czekających na turystów w pobliżu Zakopanego. Roztacza się stąd, co warto jeszcze raz podkreślić, wspomnieć o tym, pasjonująca panorama na tatrzańskie szczyty, a także na stolicę zimową Polski. Bardzo ciekawą informacją dla wszystkich przyjeżdzających do Zakopanego, ciekawostką jest charakterystyczna cecha zauważalna wśród górali mieszkających w mieście. Według której, na podstawie ich codziennych obserwacji wszystkich przybywających do miasta przyjezdnych, wynika że turyści nie zauważają opisywanej Gubałówki i jej uroku. Jednak po mimo tego wszystkiego, już po pewnym czasie, ich oczy, a także uwaga, skieruje się oraz zwróci się, na to niewielkie wzniesienie na Pogórzu Gubałowskim. I wtedy matryce posiadanych przez wszystkich aparatów fotograficznych, powinny się "rozgrzać się do czerwoności". Ponieważ Gubałówkę warto fotografować, natomiast dostępny  z jej szczytu widok pozwali szerokim okiem objąć piękno Tatr, w pełnej krasie.
Jedną z najważniejszych atrakcji Gubałówki jest kolej linowo-terenowa . Według historii, budowa i wszystko to, co z tym się wiązało oraz za tym przemawiało w okresie między wojennym, przedstawiało się następująco. W 1919 roku budowę kolei zębatej zaproponował Orłowicz Mieczysław, doktor prawa oraz działacz turystyczny. Była to jednak, wówczas tylko propozycja, a nie ostateczny projekt budowy. Dopiero w 1927 roku Jan Kontrymowicz-Ogiński, pełniący funkcję dyrektora zakopiańskiej Elektrowni Miejskiej, zaproponował plan budowy potrzebnej kolei elektrycznej. Jednak pomimo tego, dla zrealizowania wszystkich niezbędnych pomysłów, nie wyszukano potrzebnych do tego, wówczas funduszy. W 1938 roku wniosek o budowę kolei linowo terenowej przedłożył Aleksander Bobkowski. Prace przy realizowanej inwestycji rozpoczęto szybko i równie sprawnie, expresowo ją sfinalizowano. Przedstawianą kolej budowano zaledwie 168 dni. Prace prowadziło towarzystwo Linkolkasprowy.
Wspomniane towarzystwo, było tą samą instytucją, która realizowała budowę kolei na Kasprowy Wierch. Kolej linowo terenowa „Gubałówka" zbudowana została na zlecenie Ligi Popierania Turystyki, jako druga w Polsce po kolei linowo terenowej „Góra Parkowa" w Krynicy-Zdroju.
Pierwszy przejazd miał miejsce w dniu 20 grudnia 1938 roku. Co dalej? Przechodząc do współczesnych lat, należy powiedzieć, że ostatnią całkowitą modernizację kolejki na Gubałówkę zakończono w dniu 15 grudnia 2001 roku. Jest ona kolejką z dwoma wagonami, znajdującymi się na jednym torze, wraz z mijanką pośrodku trasy. Nowoczesne wagony z przeszklonym dachem umożliwiają turystą podczas przejazdu, oglądanie panoramy Tatr. Tabor kolei sprzed modernizacji w 2001 roku został wykorzystany do adaptacji dawnego wyciągu szybowcowego i budowę kolei linowo terenowej „Żar" z Międzybrodzia Żywieckiego. Po dojechaniu na  miejsce, będziecie musieli państwo zaparkować posiadane auto. Co wtedy powinniście zrobić? Otóż, to co ważne, musicie wiedzieć, że grzbietem Gubałówki wiedzie asfaltowa alejka. Mimo tego  wjazd w pobliże górnej stacji kolejki PKL jest ograniczony. Przeszkód więc nie pominiecie. Jednak na Gubałówkę można również dojechać samochodem z dwóch przeciwnych stron. Obie trasy wiodą obecnie z centrum Zakopanego. Są czasochłonne. Aby je przemierzyć, należy poświęcić na to blisko 20 minut. Kiedy będziecie państwo już na miejscu, samochód będziecie mogli pozostawić na parkingu, który posiada oryginalną, jak i zaskakującą nazwę: „ Ostatni Parking na Gubałówce". Z tego miejsca po 250 metrach, dotrzecie, na tarasy widokowe.
Po drugiej stronie, na końcu ulicy Salamandra oraz przy ulicy Droga Zubka, także znajdziecie liczne miejsca postojowe . Warto również pamiętać, że w sezonie, jak zawsze to bywa, możecie mieć mały problem ze znalezieniem potrzebnego wolnego miejsca parkingowe na Gubałówce. Wówczas z pomocą przyjdą dwie pozostałe możliwości dotarcia na wspomniany szczyt. Minęło już bowiem 84 lata, kiedy to oddano do użytku najpopularniejszą w Polsce kolej linowo terenową. Tak jak jest to zapisane w wielu artykułach, różnych autorów.
Gubałówka była, jednym z pierwszych miejsc na terytorium Polski, gdzie było uprawiane narciarstwo. Następne 70 lat to czas, kiedy była mekką zimowych sportów. Wówczas ze szczytu Gubałówki wybiegały przygotowane bardzo dobrze narciarskie trasy. Dwie z nich prowadziły do dolnej stacji kolei i wymagały zaawansowanych umiejętności. Latem natomiast, była miejscem kultury i rozrywki na wysokim poziomie. Polana na Gubałówce nazywana była „największą patelnią Polski" ze względu na liczbę turystów, którzy przyjeżdżali właśnie tutaj, aby łapać promienie słoneczne i czerpać wszystkie uroki, posiadane przez panoramę Tatr. Dlaczego więc nie skorzystać z takiej możliwości oglądania Tatr i pobytu w tym miejscu, nawet przez jeden, czy dwa dni.
Współcześnie Gubałówka to całoroczne miejsce rekreacji. W okresie letnim na przyjeżdzających turystów czekają liczne atrakcje. Dodatkowo opisywana Gubałówka, uznawana jest za kolebkę narciarstwa. To właśnie tu zorganizowany został pierwszy kurs jazdy na nartach., a także wiele innych rzeczy. Przyjeżdżajcie, przybywajcie i osobiście się przekonajcie. Wjeżdżajcie na Gubałówkę
i podziwiajcie widoki.

Podstawowe informacje
Lokalizacja
Zakopane, Gubałówka
Kiedy
30 listopad, 2022
O której
Wstęp
Płatny
Weekend w Kazimierzu Dolnym
Kazimierz Dolny
16 maj, 2023
Kazimierz Dolny to urokliwe miasteczko położone nad Wisłą w Polsce. Jest znane ze swojego malowniczego
Dzień Matki
Krynica-Zdrój
15 maj, 2023
Polska jest krajem, który słynie z licznych uzdrowisk i ośrodków spa, gdzie można odprężyć się,
Najpopularniejsze atrakcje w Polsce
Zakopane
15 maj, 2023
oferuje niezwykłą różnorodność krajobrazów, od górskich pasm po malownicze jeziora, piękne wybrzeże Bałtyku, urokliwe doliny