Kaplica Najświętszego Serca Jezusa na Jaszczurówce w Zakopanem przykład stylu zakopiańskiego

Kaplica Najświętszego Serca Jezusa na Jaszczurówce w Zakopanem przykład stylu zakopiańskiego w miejscowości Zakopane

Opis

Urodziwy, drewniany kościółek pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa na Jaszczurówce zlokalizowany na obszarze Tatrzańskiego Parku Narodowego i na Małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej.

Jest doskonałym przykładem stylu zakopiańskiego. Pięknie komponuje się z otoczeniem o każdej porze roku i jest miejscem, które koniecznie powinni odwiedzić miłośnicy architektury drewnianej.

Drewniany kościół pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa na Jaszczurówce w Zakopanem, którego inne nazwy to Kaplica na Jaszczurówce, Kaplica Jaszczurówka oraz Kaplica Najświętszego Serca Jezusa jest filią kościoła rzymskokatolickiego parafii w Toporowej CyrhliKaplicę ufundowała rodzina Uznańskich, którzy byli właścicielami dóbr szaflarsko - poroniańskich, projektantem tej drewnianej świątyni jest Stanisław Witkiewicz.

Budowa kościółka miała miejsce w 1904 roku i trwała do 1906 roku, w 1907 roku kościół konsekrowano. Powstawaniem kaplicy zajmowali się miejscowi górale, inżynier Blacha i rzeźbiarze którzy nadali jej precyzyjne kształty. Przez długi czas kaplica była zarządzana przez parafię w Poroninie, ale w szczególności opiekę nad nią sprawowali księża, którzy przyjeżdżali do Tatr na odpoczynek.  

Od 1948 roku do 1955 znajdowała się pod opieką księży marianów i salezjanów i kapelana sióstr urszulanek z Borów. W 1955 roku Kuria Metropolitalna powierzyła kaplicę misjonarzom z Olczy.

Od 1983 roku sprawują nad nią pieczę księża marianie z Toporowej Cyrhli. Kaplica mieści się na obszarze Tatrzańskiego Parku Narodowego, który formalnie jest jej właścicielem.

Świątynię kilkukrotnie odnawiano. W 1963 i 1971 roku fragmentarycznie wyremontowano podcienie, a w 1975 roku doszło do naprawy schodów i wymieniono elementy przykrycia dachu gontowego.

W latach 1977 - 1981 przeprowadzono remont obejmujący umocnienie podmurówki, rekonstrukcję wieży, wzmocnienie wmontowanych krzyży na dachu. Do uratowania kościoła przede wszystkim przyczynił się proboszcz z Olczy, ks. Jan Kowalik.

W 1984 roku studenci architektury Politechniki Krakowskiej przeprowadzili inwentaryzację, w roku 1995 zamontowano instalację przeciwpożarową, w 2003 roku zainstalowano ocieplenie promiennikowe.

Kaplica posiada styl zakopiański, a swój charakter zawdzięcza projektowi Stanisława Witkiewicza. Wyróżnia się konstrukcją zrębową opartą na wysokim wzmocnieniu wykonanym z kamienia.

Nad głównym wejściem do świątyni znajduje się mniejsza kapliczka, w której została umieszczona figurka Chrystusa Frasobliwego wyrzeźbiona przez Janosa z Dębna charakterystyczna dla Podhala i często pokazywana w miejscowej sztuce rzeźbiarskiej.

Do kaplicy pod wezwaniem Najświętszego Serca Jezusa wiodą drewniane schody. We wnętrzu kościoła jest prostokątne prezbiterium i jedna nawa. Ołtarz główny powstał z projektu Stanisława Witkiewicza, sporządzony w drewnie, a jego proporcje nawiązują do chaty góralskiej. Ołtarz w większości wykonano z drewna jesionowego i jaworowego.

W świątyni są witraże zaprojektowane przez Stanisława Witkiewicza i możemy na nich zaobserwować Matkę Boską Częstochowską oraz Ostrobramską, herby Polski i Litwy, które usytuowano po bokach ołtarza.

Drewniane ołtarze boczne wykonano w latach 50. XX wieku i ozdabiają drewniane figury autorstwa Józefa Janosa, lokalnego rzeźbiarza. We wnętrzu kaplicy zobaczymy stacje drogi krzyżowej namalowane na szkle przez Jana Jachimiaka, świecznik autorstwa Stanisława Zdyba oraz przepiękny żyrandol wyżłobiony w drewnie dębowym przez miejscowych górali.

Jaszczurówka jest częścią Zakopanego ulokowaną we wschodniej części miasta, znajdującą się przy drodze Oswalda Balzera biegnącej przez Dolinę Olczycką aż do Morskiego Oka i do Łysej Polany.

Nazwa „Jaszczurówka” wywodzi się od płazów, które dawniej występowały w tej okolicy, było to salamandry plamiste, które górale nazywają „jaszczurami”.

Mieści się tu jedno z wejść do Tatrzańskiego Parku Narodowego.

W okolicy znajdowały się baseny cieplicowe, przy których można było zaobserwować wspomniane „jaszczury”, ale kiedy przeprowadzono odwiert, wytrysnęły tutaj chłodne wody, wtedy kąpielisko przestało funkcjonować.

Od 1988 roku co roku z inicjatywy Jarosława Gamrota odbywa się tutaj wystawa Religijnej Sztuki Ludowej imienia Jana Pawła II.   

W Kaplicy Najświętszego Serca Jezusa na Jaszczurówce w Zakopanem odprawiane są msze święte w niedziele i uroczystości o godz 10:00 i 17:00, w dni powszednie od 1 maja do 31 października o godz. 17:00, a w święta zniesione o 17:00.

Zobacz również Zakopane apartamenty      Zakopane kwatery prywatne      Zakopane pokoje gościnne


Podstawowe informacje
Lokalizacja
Zakopane, Kaplica Najświętszego Serca Jezusa na Jaszczurówce w Zakopanem przykład stylu zakopiańskiego
Kiedy
30 listopad, 2022
O której
Wstęp
Płatny
Weekend w Kazimierzu Dolnym
Kazimierz Dolny
16 maj, 2023
Kazimierz Dolny to urokliwe miasteczko położone nad Wisłą w Polsce. Jest znane ze swojego malowniczego
Dzień Matki
Krynica-Zdrój
15 maj, 2023
Polska jest krajem, który słynie z licznych uzdrowisk i ośrodków spa, gdzie można odprężyć się,
Najpopularniejsze atrakcje w Polsce
Zakopane
15 maj, 2023
oferuje niezwykłą różnorodność krajobrazów, od górskich pasm po malownicze jeziora, piękne wybrzeże Bałtyku, urokliwe doliny