Willa Atma jedyne na świecie muzeum biograficzne Karola Szymanowskiego

Willa Atma  jedyne na świecie muzeum biograficzne Karola Szymanowskiego w miejscowości Zakopane

Opis

Historia miasta Zakopane związana jest z przebywaniem w nim wielu znanych osób. Jedną z nich była i jest postać polskiego kompozytora, Karola Szymanowskiego. Który to przebywał tu osobiście. Z tego powodu miasto Zakopane posiada u siebie muzeum wspomnianego polskiego kompozytora Karola Szymanowskiego. W zakopiańskiej willi Atma, mieści się , jako jedyne na świecie muzeum biograficzne Karola Szymanowskiego. Jest on największym po Fryderyku Chopinie polskim kompozytorem, który od wczesnej młodości chętnie przebywał w Zakopanem. Natomiast pod koniec życia osiadł on tu na stałe i zamieszkał w willi przy ulicy Kasprusie. Spędził swoje życie tu, ale oczywiście nie całe.

Muzeum Karola Szymanowskiego w willi „Atma", to jedyna placówka muzealna gromadząca pamiątki po kompozytorze Karolu Szymanowskim. Jest ono oddziałem Muzeum Narodowego w Krakowie.Inicjatywę utworzenia w Atmie Muzeum Szymanowskiego zgłosił już w 1937 roku, kompozytor Michał Kondracki. Natomiast po wojnie starania w tym kierunku podjęła siostrzenica Karola Szymanowskiego, Krystyna Dąbrowska. Jednak dopiero w 1967 roku, apel w tej sprawie skutecznie ponowił krytyk muzyczny "Życia Warszawy" Zdzisław Sierpiński. Czyli wszelkie działania w tej kwestii nie miały obrazu "błyskawicznego".  Następnie to samo kolejne działanie, wykonał, lub podjął się jego skutecznej realizacji, znany pisarz, a także krytyk muzyczny Jerzy Waldorff. Jako człowiek z "pasją", utworzył on przy Warszawskim Towarzystwie Muzycznym, społeczny komitet działający na rzecz wykupienia i wyremontowania Atmy. W 1974 roku, dom został przekazany Muzeum Narodowemu w Krakowie. Po dwóch latach później, w dniu 6 marca 1976 roku, wspomniana willa została udostępniona publiczności. Na parterze budynku otwarta została ekspozycja poświęconą kompozytorowi Karolowi Szymanowskiemu, jego związkom z Tatrami i samym miastem Zakopanem. Z jakiego źródła pozyskano pamiątki po kompozytorze? Większość zamieszczonych w muzeum eksponatów, pochodzi z daru siostrzenicy artysty, Krystyny Dąbrowskiej.

Willa Atma powstała po 1890 roku. Wybudowano, postawiono ją, jako typowy pensjonat, jeden z wielu wznoszonych w Zakopanem na przełomie XIX i XX wieku. Które to były wznoszone w celu wynajmowania letnikom. Willa Atma została zbudowana przez Józefa Kasprusia-Stocha. Natomiast jej oryginalna nazwa wywodzi się, czy też pochodzi z sanskrytu i oznacza tyle co "dusza". Dom kompozytora jest przykładem stylu zakopiańskiego, wprowadzonego do architektury przez Stanisława Witkiewicza.

Natomiast sugerowane państwu do odwiedzenia i zwiedzenia muzeum umiejscowione jest i mieści się na parterze willi. Ważną rzeczą jest to, że prezentuje ono podstawowe informacje o życiu, a także twórczości kompozytora. Ukazuje ono również jego kontakty z Zakopanem i folklorem Podhala. Oprócz tego, gromadzi jeszcze zachowane po nim rzeczy osobiste. Zawiera także rekonstrukcję gabinetu Karola Szymanowskiego. Oddział Muzeum Narodowego w Krakowie w latach 2011-2013 przeszedł generalny remont. Dzięki uzyskanym środkom unijnym oraz pomocy otrzymanej od strony Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, miejsce to zyskało nowoczesne instalacje, udogodnienia dla osób niepełnosprawnych oraz zabezpieczona została substancja zabytkowa.

Kolejna informacja mówi, że w zmodernizowanym wnętrzu, wprowadzone zostały multimedia, które spełniają ważne wymogi współczesnego odbiorcy. Prezentujące również biografię kompozytora. Historię Atmy, a także wprowadzające w klimat czasów, w których żył i tworzył Karol Szymanowski.

Ten polski kompozytor lubił Zakopane, a pod koniec swojego życia, osiadł w nim na stałe, zamieszkując w willi.

Za sprawą środków unijnych oraz pomocy z strony Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, miejsce to "Willa Atma", zyskało nowoczesne instalacje, udogodnienia dla osób niepełnosprawnych.

W zmodernizowanym wnętrzu znajdują się wprowadzone multimedia. A one  spełniają wymogi współczesnego odbiorcy,  oraz wprowadzają w klimat czasów, w których żył i tworzył Karol Szymanowski.

Popularyzowanie twórczości oraz propagowanie wiedzy o Karolu Szymanowskim, odbywa się poprzez współczesne media, czyli: Internet, koncerty, audycje muzyczne, wykłady, spotkania, warsztaty dla dzieci i młodzieży, sprzedaż płyt, nut i publikacji o tematyce muzycznej i zakopiańskiej. Przedstawiane muzeum, przyczyniło się w znaczny sposób do ożywienia ruchu muzycznego w samym  Zakopanem, zainicjowało  również powstanie Towarzystwa Muzycznego im. K. Szymanowskiego, rozpoczęło cykl comiesięcznych koncertów kameralnych. Jest ono partnerem międzynarodowego festiwalu Dni Muzyki Karola Szymanowskiego. Dla tych wszystkich atrakcji, wspomnień po kompozytorze, jego twórczości i życiu w Zakopane, przyjeżdżajcie i nie zastanawiajcie się.



Podstawowe informacje
Lokalizacja
Zakopane,
Kiedy
01 grudzień, 2022
O której
Wstęp
Płatny
Weekend w Kazimierzu Dolnym
Kazimierz Dolny
16 maj, 2023
Kazimierz Dolny to urokliwe miasteczko położone nad Wisłą w Polsce. Jest znane ze swojego malowniczego
Dzień Matki
Krynica-Zdrój
15 maj, 2023
Polska jest krajem, który słynie z licznych uzdrowisk i ośrodków spa, gdzie można odprężyć się,
Najpopularniejsze atrakcje w Polsce
Zakopane
15 maj, 2023
oferuje niezwykłą różnorodność krajobrazów, od górskich pasm po malownicze jeziora, piękne wybrzeże Bałtyku, urokliwe doliny