Bieszczady zimą, czyli jak aktywnie spędzić czas

Bieszczady zimą, czyli jak aktywnie spędzić czas w miejscowości Ustrzyki Dolne

Opis

Bieszczady to grupa dwóch pasm górskich należących do łańcucha Karpat. Na terenie naszego kraju znajdują się w południowo wschodniej części województwa podkarpackiego. Niezależnie od pory roku, przyciągają wielu piechurów latem skąpanymi w słońcu wzniesieniami, jesienią kolorowymi liśćmi pokrywającymi drzewa i szlaki, zimą zaś widowiskowymi pełnymi białego puchu Wetlinami. W okresie zimowym znajduje się tam wiele atrakcji zwłaszcza dla miłośników aktywnego spędzania czasu.

Popularną miejscowością na taką wycieczkę są Ustrzyki Dolne zlokalizowane na rzeką Strwiąż. Posiadają one świetną lokalizację i dogodne połączenie z innymi miejscowościami. Słyną przede wszystkim z ogromnej ilości szlaków spacerowych, a także górskich znajdujących się w okolicy. Miejscowość ściąga do siebie także amatorów białego szaleństwa. Są one ośrodkiem gdzie dzieciaki ale nie tylko one znajdą dla siebie wiele atrakcji. Jedną z nich niewątpliwie jest uczestnictwo w kuligu. Taka przejażdżka będzie świetną przygodą niezależnie od wieku. Mknące sanie ośnieżonymi drogami leśnymi stworzą wręcz magiczny klimat. Taka wycieczka może zmęczyć, dlatego często zakończona jest ogniskiem z poczęstunkiem. Taką atrakcje czasem organizują obiekty noclegowe ale także różne firmy zlokalizowane w poszczególnych miejscowościach.

Snowturbing cieszy się również dużą popularnością, to jazda na specjalnym pontonie ciągniętym za skuterem. Dostarcza on więcej adrenaliny i szaleństwa, dlatego propozycja ta jest skierowana do odważniejszych turystów.

Świetnym pomysłem na spędzenie dnia jest również wybranie się na lodowisko, przykładowym obiektem jest Lodowisko Miejskie znajduje się przy Zespole Basenów "Delfin" ul. Gombrowicza 49, 38-700 Ustrzyki Dolne. Sztucznie chłodzone, dzięki czemu można z niego korzystać niezależnie od warunków pogodowych.

Po dniu spędzonym na przeróżnych aktywnościach organizm potrzebuje regeneracji. Warto wtedy wybrać się na basen, którego woda zregeneruje i rozluźni spięte od wysiłku fizycznego mięśnie. Dodatkowo w niektórych obiektach znajdzie się tam dla dzieciaków strefa z parkiem wodnym, gdzie będą mogły spożytkować nadmiar energii.


Ośrodki narciarskie:

Stacja Narciarska "Gromadzyń"w Ustrzykach Dolnych zlokalizowana jest na północny stoku góry Gromadzyń (655m n.p.m.). Na stacje składa się 5 wyciągów: Kolej krzesełkowa czteroosobowa – długość 722,59 m, przewyższenie 162,35 m. Zdolność przewozowa 1920 osób na godzinę; 2 2-osobowe wyciągi orczykowe o długości 700 m i przewyższeniu 164 m, o łącznej przepustowości 2400 osób na godzinę; wyciąg talerzykowy o długości 300 m i przewyższeniu 70 m, zdolność przewozowa 500 osób na godzinę; wyciąg talerzykowy o długości 200 m i przewyższeniu 30 m, zdolność przewozowa 350 osób na godzinę. Znajduje się tam 7 tras zjazdowych o łącznej długości 7 km, przeznaczone są one dla mało lub średniozaawansowanych narciarzy i snowboardzistów. Pierwsza trasa posiada homologację FIS. Ponadto wytyczona jest tam nartostrada prowadząca od szczytu Gromadzynia do dolnej stacji wyciągu orczykowego. Dodatkowo przy ośrodku funkcjonuje szkółka narciarska z wykwalifikowaną kadrą instruktorów, wypożyczalnia i serwisowania sprzętu narciarskiego, a także punkty gastronomiczne.

Adres: Naftowa, 38-700 Ustrzyki Dolne


Wyciąg Narciarski Mały Król jest miejscem idealnym dla początkujących, dopiero uczących się jazdy na nartach bądź snowboardzie. Znajduje się tam wyciąg orczykowy oraz trasa zjazdowa o długości 200m.

Adres: ul, Strwiążyk, 38-700 Ustrzyki Dolne


Stacja Narciarska "Laworta SKI" zlokalizowana jest blisko Ustrzyków Dolnych. Dysponuje ona koleją liniową o długości 1000m i zdolności przewozowej 1100 osób/godzinę, wyciągiem talerzykowy o długości 200 m i zdolności przewozowej 1000 osób/godzinę oraz wyciągiem talerzykowy dla początkujących o długości 300m. Posiada 3 trasy zjazdowe o długości około 3km, najdłuższa mająca 1250m posiada homologację FIS. Są one przeznaczonych dla początkujących, ale też średniozaawansowanych narciarzy i snowboardzistów. Ponadto na terenie stacji znajdują się punkty gastronomiczne, wypożyczalnia oraz serwisowania sprzętu narciarskiego, a także licencjonowana szkoła narciarska. Dodatkowo znajdziemy tam trasę do snowtubingu o długości 100m.

Adres: Brzegi Dolne 122, 38-700 Ustrzyki Dolne


Kompleks Narciarski "Arłamów" to kolejny kompleks leżący w pobliżu miejscowości Ustrzyki Dolne. Dysponuje on wyciągiem orczykowym nr 1 o długości 400 m, różnicy poziomów 50 m i przepustowości 1200 os/godz., wyciągiem orczykowym nr 2 o długości 500 m, różnicy poziomów 90 m i przepustowości 1200 os/godz. oraz wyciągiem taśmowym o długości 100m, przepustowości 1000 os/godz. Znajdują się tam trasy narciarskie o łącznej długości ok. 1500m przeznaczone zarówno dla osób dopiero uczących się, początkujących a także bardziej zaawansowanych. Ponadto na terenie ośrodka znajduje się licencjonowana szkoła narciarska , serwisowania i wypożyczalnia sprzętu narciarskiego, a także punkt gastronomiczny. Dodatkowo można tam również skorzystać z trasy przeznaczonej do zjazdów na sankach.

Adres: Arłamów 1, 38-700 Ustrzyki Dolne


Stacja Narciarska "Bieszczad SKI" w Wańkowej dysponuje 4-osobową koleją linową o długości 960 m, Dwoma wyciągami taśmowymi o długości 190 m, wyciągiem taśmowym dla najmłodszych o długości 40m (przedszkole narciarskie) oraz wyciągiem talerzykowym o długości 400 m. Przy stacji dolnej znajduje się restauracja, wypożyczalnia i serwisownia sprzętu narciarskiego, a także szkółka narciarska.

Adres: Wańkowa 25c, 38-711 Wańkowa


Trasy do narciarstwa biegowego na Żukowie zlokalizowane są w miejscowości Ustajanowa Górna przy wjeździe do Ustrzyk Dolnych. Wstęp na te trasy jest darmowy, każdy może z nich korzystać, zarówno zaawansowani biegacze zawodowi, jak i amatorzy dopiero stawiający pierwsze kroki na nartach. Znajdują się tam odcinki 2 km oraz 5 km. Posiadają one homologacje FIS jako jedne z nielicznych. Trasy te biegną zaraz przy ścieżce dydaktyczno-przyrodniczej "Żukowem do Krainy Lipnickiej".


Szlaki turystyczne

Bieszczadzki Park Narodowy wypełniony jest ogromną ilością tras przeznaczonych dla turystów, jednak zimą nie każda z nich będzie dostępna bez dodatkowego sprzętu potrzebnego do przejścia. Jednak z pokonaniem tych tras może nie być problemu:

  • żółtym szlakiem z Wetliny na Przełęcz Orłowicza (na Połoninie Wetlińskiej) i dalej na Smerek

  • żółtym lub zielonym szlakiem z Wetliny na Jawornik

  • czerwonym szlakiem z Przełęczy Wyżnej do schroniska PTTK na Połoninie Wetlińskiej

  • zielonym szlakiem z Przełęczy Wyżniańskiej na Małą i Wielką Rawkę

  • niebieskim szlakiem z Wołosatego na Tarnicę

Podstawowe informacje
Lokalizacja
Ustrzyki Dolne, Bieszczady zimą, czyli jak aktywnie spędzić czas
Kiedy
02 grudzień, 2022
O której
Wstęp
Płatny
Jak zareklamować obiekt noclegowy w Internecie?
Kielce
26 styczeń, 2023
Aby przygotować się do wynajmowania obiektu noclegowego, należy wziąć pod uwagę następujące kroki:Przygotuj ofertę swojego
Dlaczego warto wybrać domek na wypoczynek?
Zakopane
26 styczeń, 2023
Wybór domku na nocleg ma kilka zalet. Po pierwsze, domki często oferują więcej prywatności niż
Co robić z dzieckiem w ferie?
Zakopane
26 styczeń, 2023
Ferie to czas wolny od nauki i pracy, przeznaczony na relaks i odpoczynek. W Polsce