Najlepsze atrakcje w Gdańsku Zimą. Co warto zobaczyć

Najlepsze atrakcje w Gdańsku Zimą. Co warto zobaczyć w miejscowości Gdańsk

Opis

Gdańsk zwykle kojarzy nam się z letnim wypoczynkiem, z morskimi kąpielami, opalaniem się, spacerami wzdłuż plaży. Miasto jest doskonałym miejscem na wakacje czy weekend ale okazuje się, że nie tylko. Warto wybrać noclegi w Gdański zimą i spędzić tu kilka dni ferii. Dodatkowym atutem jest fakt, iż przy spadku temperatury powietrza wzrasta stężenie jodu, który jak wiemy doskonale wpływa na nasz układ oddechowy. Pokażemy Wam zatem co warto zobaczyć zimą.

Zimowe atrakcje w Gdańsku:

1. Ulica Długa i liczne zabytki. Kiedyś ulica pełniła funkcję traktu kupieckiego, obecnie znajdują się tu restauracje i sklepy a w sezonie letnim, każdego roku na przełomie lipca i sierpnia odbywa się Jarmark św. Dominika. Jeśli mowa o zabytkach koniecznie musicie zobaczyć:
- Złotą Bramę, to jest renesansowa budowla, na której od ul. Długiej królują: Zgoda, Sprawiedliwość, Pobożność i Roztropność. Łacińska maksyma głosi: „Zgodą małe państwa rosną, przez niezgodę wielkie upadają”.
- Ratusz Gdańsku usytuowany na styku ulicy Długiej i Długiego Targu i pełni funkcję Muzeum Gdańska. Placówka składa się z 10 oddziałów, w tym pięciu czynnych cały rok, są to: Dwór Artusa, Muzeum Bursztynu, Dom
Uphagena, Muzeum Poczty Polskiej oraz Ratusz Główny Miasta Gdańsk. Obecnie zbiory Muzeum liczą ok. 25 ty. obiektów.
- Brama Zielona to prawdopodobnie najstarsza brama wodna Gdańska, znajduje się tu oddział Muzeum Narodowego w Gdańsku i Gdańska Galeria Fotografii. 
- Fontanna Neptuna to częste miejsce spotkań czy robienia pamiątkowych zdjęć. Fontanna została umiejscowiona w taki sposób aby oglądana od frontu wkomponowała się w środek fasady Dworu Artusa, od strony Bramy Zielonej była widoczna na tle ściany Ratusza Głównego Miasta i wylotu ul. Długiej, od strony ul. Długiej zamykała perspektywę Drogi Królewskiej. Neptun – bóg morza – miał być zwrócony przodem ku kamienicom, które były siedzibą królów polskich w czasie ich pobytu w Gdańsku oraz miał mieć pochyloną przed nimi głowę. 
- Gdańskie Muzeum Bursztynu tutaj oprócz ogromnych okazów można zobaczyć wyroby z bursztynu, zarówno te starożytne jak i nowoczesne. Jednym z cenniejszych i bardzo urokliwych eksponatów jest sprezentowane miastu z okazji 1000-lecia Gdańska, Bursztynowego Jajka Faberge, przez autoryzowanego
wykonawcę biżuterii. 

2. Kościół Mariacki czyli Konkatedralna Bazylika Mariacka zwana także „Koroną Gdańska” jest największą w Europie świątynią wybudowaną z cegły. Świątynie wzniesiono w latach 1346–1502 w stylu gotyckim, który doskonale zachował się zarówno z zewnątrz jak i wewnątrz. Ciekawostką jest fakt, iż Bazylika ma długość 105,2 m, szerokość w transepcie 66,2 m. Kubatura wynosi 155 000 m. 

3. Europejskie Centrum Solidarności i Wydział Zabaw to doskonałe miejsce dla rodzin z dziećmi i mniejszych i większych. Jest to jeden z najnowocześniejszych placów zabaw dla dzieci, z mnóstwem interaktywnych i edukujących atrakcji. 

4. Europejskie Centrum Solidarności (pl. Solidarności 1) to instytucja, której celem jest, upowszechnienie dziedzictwa „Solidarności” w Polsce i innych krajach oraz czynne uczestnictwo w budowie tożsamości europejskiej”. Tu oddano hołd poległym stoczniowcom, którzy zginęli w walce z reżimem komunistycznym. Budynek kształtem przypomina statek, z kolei w środku to miejsce nowoczesne, znajdują się tu multimedialne ekspozycje, wyjątkowe eksponaty - jednym słowem wizyta w ECS to prawdziwa lekcja historii.

5. Wielka Zbrojownia nazywana także arsenałem - budynek jest znakomitym przykładem renesansu niderlandzkiego w Polsce. Obiekt powstał w latach 1602-1605 z uwagi na coraz większe zagrożenie ze strony Szwecji. Budynek jest ciekawie zdobiony zwłaszcza od ulicy Piwnej zobaczyć możemy wizerunki lwów unoszących herby miasta, ośmioboczne wysokie wieżyczki zakończone hełmami z blachy lub wizerunek Minerwy.

6. Oliwskie Zoo - ogród zajmuje powierzchnię ponad 123 hektarów Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego i jest największą tego typu placówką w Polsce. Zobaczymy tu aż 164 gatunki zwierząt ze wszystkich kontynentów. Można tu spędzić cały dzień, frajdę i spore wrażenie odczują dzieci, na najmłodszych czekają specjalne pojazdy.

7. Centrum Hevelianum to centrum nauki, znajduje się na Górze Gradowej. Ciekawostką jest sprzedaż biletów, podzielono je na 4 wystawy łącznie: Dookoła Świata, Z energią!, Łamigłówka i Zabawy z historią. Wystawy interaktywne doskonale pobudzają zmysły i wprawią w zachwyt nawet dorosłych.

8. Kompleks fortyfikacji na Górze Gradowej odgrywa bardzo ważną rolę w historii Gdańska. Kiedyś wspomniana góra stanowiła punk obserwacyjny i niejednokrotnie  fort ochronił mieszkańców przed najazdem m. in. Szwedów. Na terenie kompleksu znajdują się: fortyfikacje ziemne, Krzyż Milenijny, gmach niegdysiejszej szkoły wojennej oraz budynki poszpitalne, Reduta Napoleońska czy dawna zbrojownia.

9. Lodowisko zlokalizowane jest przy Placu Zebrań Ludowych. Jest to obiekt kryty, gdzie chętnie przybywają rodziny z dziećmi, młodzież czy osoby starsze. Na miejscu można wypożyczyć sprzęt oraz napić się gorącej czekolady. 

10. Zimowe spacery Plażą w Gdańsku. Oprócz ciekawych zabytków i muzeów warto udać się na spacer wzdłuż plaży. Jest to niewątpliwie najcenniejsza atrakcja z uwagi na duże stężenie jodu w powietrzu, który jak wiemy ma świetny wpływ na nasz organizm. Dodatkowym atutem jest śnieżna kołderka pokrywająca plażę czy lodowe formacje przy molo. Na gdańską plażę warto się wybrać po zmroku, gdzie świetnie widać oddalone latarnie czy molo w Sopocie.

11. Rejsy po Morzu Bałtyckim. Zimowe rejsy to kilkudniowe wyprawy w głąb morza, które pozwolą na zebranie myśli, zregenerowanie sił, jest to także wyprawa w głąb siebie. Żeglowanie może przynieść naprawdę wiele satysfakcji, zwłaszcza jeśli rejsy planowane są na styczeń, luty lub marzec. 

12. Morsowanie - kąpiele morskie, które cieszą się coraz większą popularnością. W Gdańsku działa najstarszy Klub Morsów, który  w każdy zimowy weekend organizuje wspólne kąpiele na plaży w Jelitkowie, która wśród trójmiejskich morsów cieszy się zdecydowanie największym powodzeniem. Pamiętajmy aby zacząć swoją przygodę z morsowaniem trzeba zasięgnąć opinii swojego lekarza. Z takich kąpieli nie mogą korzystać między innymi osoby z chorobami kardiologicznymi czy epileptycy. Pierwsze morsowanie powinno trwać chwilkę, szybkie zanurzenie i szybkie osuszenie się i zmiana ubioru. Oczywiście ważna jest także rozgrzewa, klika skłonów, przysiadów i podskoków. Morsowanie zaleca się osobom zdrowym, które chciałby wzmocnić odporność jak również sferę psychiczną.


Zobacz również:     noclegi nad morzem     Gdańsk apartamenty     Gdańsk hotele


Podstawowe informacje
Lokalizacja
Gdańsk, Najlepsze Atrakcje w Gdańsku Zimą. Co warto zobaczyć
Kiedy
22 grudzień, 2022
O której
Wstęp
Bezpłatny
Weekend w Kazimierzu Dolnym
Kazimierz Dolny
16 maj, 2023
Kazimierz Dolny to urokliwe miasteczko położone nad Wisłą w Polsce. Jest znane ze swojego malowniczego
Dzień Matki
Krynica-Zdrój
15 maj, 2023
Polska jest krajem, który słynie z licznych uzdrowisk i ośrodków spa, gdzie można odprężyć się,
Najpopularniejsze atrakcje w Polsce
Zakopane
15 maj, 2023
oferuje niezwykłą różnorodność krajobrazów, od górskich pasm po malownicze jeziora, piękne wybrzeże Bałtyku, urokliwe doliny