Szczawnica - zimowe atrakcje

Szczawnica - zimowe atrakcje w miejscowości Szczawnica

Opis

Wiele jest miejscowości w polskich górach posiadających zimowe atrakcje. Gdy spadnie śnieg, większość turystów lubiących aktywnie spędzać czas marzy o wyjeździe i szlusowaniu po górskich stokach. Szczawnica posiada dość ciekawą ofertę i zaplecze dla sportów zimowych.

Miejscowość ta położona jest w województwie małopolskim, powiecie nowotarskim nad potokiem Grajcarkiem, będącym prawym dopływem Dunajca. Zlokalizowana jest na granicy Beskidów Zachodnich oraz Pienin. Większa część miasta znajduje się na terenie Beskidu Sądeckiego, zaś ta za doliną potoku Grajcarka należy już do Pienin. Baza noclegowa w Szczawnicy jest dobrze rozbudowana, możliwe jest tam wynajęcie domku, pokoju, bądź apartamentu. Ponadto w niedalekiej odległości umiejscowionych jest wiele atrakcyjnych miejscowości takich jak Krościenko nad Dunajcem, Czorsztyn, Niedzica, czy Sromowce Wyżne.


Dlaczego wybrać się do Szczawnicy zimą?

Miasto to posiada doskonałe położenie dzięki otoczeniu przez Pasma Radziejowej należącej do Beskidu Sądeckiego i Małymi Pieninami należącymi do Pienin. Spowodowało to iż Szczawnica stała się świetnym ośrodkiem sportów zimowych. Zarówno w mieście jak i okolicy znajdziemy stoki i wyciągi dopasowane zarówno dla początkujących i bardziej zaawansowanych narciarzy.

Dodatkowo posiada ona status miejscowości uzdrowiskowej. W pobliżu źródeł wód mineralnych powstała Pijalnia serwująca szczawy wodorowęglanowe, jodkowe, sodowe i bromowe posiadające liczne mikroelementy oraz sole mineralne. Dodatkowo na turystów czekają sanatoria uzdrowiskowe wykonujące różnego rodzaju zabiegi oraz kuracje. Ponadto ze Szczawnicy również rozpoczyna się wiele szlaków turystycznych wiodących przez piękne zakątki pienińskich i beskidzkich gór. Wiele z nich w zimę jest dostępnych ze względu na niezbyt trudne podejście, są również takie dla bardziej doświadczonych turystów.


Co robić w Szczawnicy zimą?

Szczawnica świetnie nadaje się jako baza wypadowa na stok dla zaawansowanych narciarzy a także dla początkujących i najmłodszych. Na jej terenie znajdują się następujące stacje narciarskie:

Ośrodki narciarskie w okolicy:

Stacja Narciarska Palenica posiada kompleks tras narciarskich umiejscowionych na zboczach gór Palenica i Szafranówka. W skład kompleksu wchodzą: kolej krzesełkowa „Palenica” z krzesełkami 4-osobowymi, firmy Doppelmayr, o długości 783 m i przepustowości 2200 osób na godzinę, czas wjazdu – 3 minuty, 3 wyciągi talerzykowe o długości 310, 333 i 258 m z przełęczy Maćkówki między Palenicą, a Szafranówką o przepustowości 760 osób na godzinę każdy, 1 wyciąg do snowboardu długości 100 m i przepustowości 1000 osób na godzinę - jest on rzadko czynny w zimie, w lecie służy zjeżdżalni grawitacyjnej. Posiada 4 km tras o różnym stopniu trudności, oznaczonych kolorami: niebieskim, czerwonym oraz czarnym. Dodatkowo na terenie stacji znajdują się: punkty gastronomiczne, stragany z lokalnymi wyrobami, szkoła narciarska, 2 wypożyczalni i serwis sprzętu sportowego a także zjeżdżalnia grawitacyjna z Palenicy w kierunku Gronia.


Szafranówka - wyciągi narciarskie posiadają trasy o łatwym i średnim stopniu trudności, obsługiwane są one przez wyciąg orczykowy I, długość 310 m, przepustowość 760 osób na godz., wyciąg orczykowy II, długość 333 m, przepustowość 760 osób na godz., wyciąg orczykowy III, długość 262 m, przepustowość 760 osób na godz. oraz halfpipe - rynna śnieżna do snowboardu.


Arena Narciarska Jaworki - Homole to kompleks tras położony w niedalekiej odległości od Szczawnicy, na północnym zboczu Bukowinek u stóp najwyższego szczytu Małych Pienin – Wysokiej. W skład kompleksu wchodzą: wyciąg krzesełkowy „Homole” – 2-osobowy, niewyprzęgany, firmy Leitner o długości 621 m i przepustowości 1028 osób na godzinę, czas wjazdu – 4 minuty, wyciąg talerzykowy „Storczyk” o długości 200 m i przepustowości 700 osób na godzinę, czas wjazdu – 1,5 minuty, wyciąg talerzykowy (bezpodporowy) „Tubing” o długości 150 m i przepustowości 700 osób na godzinę, czas wjazdu – 1 minuta. Znajdziemy tam około 4 km tras o zróżnicowanym stopniu trudności, oznaczone są one kolorami: niebieskim, zielonym, czerwonym oraz czarnym. Ponadto na terenie stacji można korzystać z: wypożyczalni i serwisu sprzętu narciarskiego, szkółki narciarskiej, a także punktów gastronomicznych serwujących ciepłe posiłki i napoje.


Stacja narciarska Strajkowa zlokalizowana jest na terenie Krościenko-Zawodzie. W skład kompleksu wchodzą: wyciąg orczykowy - długość 500 m przeznaczony dla zaawansowanych, wyciąg orczykowy - długość 250 m przeznaczony dla początkujących i średnio zaawansowanych. Dodatkowa funkcjonuje w pobliżu szkoła narciarska dla dzieci ale i dorosłych niezależne od doświadczenia i umiejętności każdy może się tam zgłosić.


Będąc w górach jednymi z największych zimowych atrakcji poza spędzeniem dnia na stoku są:

Przejażdżka kuligiem to konieczny punkt na liście atrakcji, które czasem organizują właściciele obiektów, a jeśli nie, to nic straconego. W Szczawnicy i okolicy istnieje wiele firm posiadających bardzo ciekawe oferty oraz trasy przejażdżek. Dzieciaki na pewno będą zachwycone taką aktywnością na świeżym powietrzu, zwłaszcza gdy przygoda zakończy się ogniskiem ze samczym poczęstunkiem.

Skutery śnieżne to kolejny ciekawy sposób na zwiedzanie zimą pienińskich krajobrazów. Tutaj do woli można wybrać długość wycieczki oraz atrakcje w trakcje, od 1h po nawet całodzienne 9h, które zaplanowane są z ogniskami. Taka aktywność zachwyci nie tylko dzieci ale także nie jednego dorosłego.


Inne atrakcje w Szczawnicy:

Promenada nad Grajcarkiem to jedno z popularniejszych miejsc w Szczawnicy idealnie nadających się na spacer, w trakcje którego można skorzystać z oferty licznych sprzedawców oferujących regionalne przysmaki oraz ciepłe napoje. Stąd można się również wybrać do Pijalni Wód Mineralnych znajdującej się we wschodniej części Placu Dietla.


Droga Pienińska prowadząca do Czerwonego Klasztoru czyli spacer Przełomem Dunajca. Trasa ta nie tylko w ciepłe dni wydaje się świetną alternatywą na przechadzkę, ale także zimą. Wystarczy odpowiedni strój, ciepły prowiant i można wyruszyć na szlak jedną z piękniejszych tras w Pieninach. Szlak wiedzie granicą polsko-słowacką, w trakcje niego można podziwiać 2 symbole Pienin - Sokolicę oraz Trzy Korony. Przed powrotem korzystając z okazji warto wybrać się do pobliskiej restauracji i spróbować słowackich specjałów.


Kolej liniowa na Palenicę w okresie zimowym może okazać się świetną atrakcją, która nie tylko jest użyteczna jako wyciąg dla narciarzy, ale też dostarczy pięknych widoków podczas podróży. Palenica jest bardzo polecanym miejscem widokowym, patrząc na północ i zachód przy dobrej widoczności prezentowana jest panorama na Pieniny, Beskid Sądecki, Wyspowy, a także Gorce. Stamtąd można wyruszyć w dalszą podróż np. na najwyższy szczyt Pienin - Wysoką.


Wąwóz Homole zimą prezentuje się niezwykle widowiskowo jest on częścią Małych Pienin zlokalizowany w miejscowości Jaworki. Kanion ten jest głęboki, jego ściany sięgają nawet do 120m wysokości. Wiedzie nim wyznaczona trasa turystyczna mająca długość około 800 metrów i prowadzi na Dubantowską Dolinkę, gdzie znajdują się "Kamienne Księgi" - są to płaskie skały ułożone w formie księgi.


Wodospad Zaskalnik to często pomijana atrakcja Szczawnicy. Zlokalizowany jest on w Sewerynówce - dzielnicy Szczawnicy. Oddalony jest on od dużego ruchu, a wiedzie do niego łatwa trasa. Jest to wodospad o wysokości 5m powstały na Sopotnickim Potoku w Beskidzie Sądeckim. W jego pobliżu znajduje się restauracja, zabytkowy kościół, a także inne tereny rekreacyjne.


Sokolica (747m n.p.m.) jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych szczytów Pienin w ich południowo-wschodniej części. W okresie zimowym przeznaczona jest dla bardziej doświadczonych turystów. Można z niej podziwiać fantastyczne, zapierające dech w piersiach widoki na pobliskie wzniesienia, a w oddali widać także granie Tatr. Charakterystycznym elementem góry jest rosnąca na szczycie sosna, będąca symbolem szczytu oraz całych Pienin.


Trzy Korony (982m n.p.m.) to kolejny symbol Pienin, a także jeden z najbardziej popularnych szczytów tego pasma. Dzieje się tak, dzięki stosunkowo łatwemu podejściu oraz niesamowitym widokom z góry na Pieniński Park Narodowy oraz Przełom Dunajca, ale także Tatry, Beskidy, czy Gorce. Ich partia szczytowa składa się ze zbudowanych z wapieni rogowcowych 5 turni. Prowadzi na nie wiele tras o różnym stopniu trudności i długości.


Zobacz również:    Pieniny noclegi domki     Szczawnica noclegi     Szczawnica apartamenty     

Podstawowe informacje
Lokalizacja
Szczawnica, Szczawnica - zimowe atrakcje
Kiedy
22 grudzień, 2022
O której
Wstęp
Płatny
Weekend w Kazimierzu Dolnym
Kazimierz Dolny
16 maj, 2023
Kazimierz Dolny to urokliwe miasteczko położone nad Wisłą w Polsce. Jest znane ze swojego malowniczego
Dzień Matki
Krynica-Zdrój
15 maj, 2023
Polska jest krajem, który słynie z licznych uzdrowisk i ośrodków spa, gdzie można odprężyć się,
Najpopularniejsze atrakcje w Polsce
Zakopane
15 maj, 2023
oferuje niezwykłą różnorodność krajobrazów, od górskich pasm po malownicze jeziora, piękne wybrzeże Bałtyku, urokliwe doliny