Wysoka - najwyższy szczyt Pienin

Wysoka - najwyższy szczyt Pienin w miejscowości Szczawnica

Opis

Pieniny to niezwykłe pasmo górskie mające w zanadrzu kilka imponujących szczytów, z których rozciągają się niezwykłe widoki na okolicę, ale także oddalone Tatry czy Beskidy. Jednym z nich jest Wysoka, będąca najwyższym szczytem pasma. Warto wybrać ją jako cel wycieczki.


Co warto wiedzieć?

Wysoka, nazywana inaczej Wysokie Skałki, jest najwyższym szczytem całego pasma Pienin oraz Pienińskiego Pasa Skałkowego mierzącym 1049,9m n.p.m. wysokości. Z tego względu wchodzi ona w skład Korony Gór Polski. Leży na granicy polsko-słowackiej. Po polskiej stronie na terenie wsi Jaworki, w województwie małopolskim, w gminie Szczawnica, a po słowackiej stronie w obrębie wsi Stráňany. Szczyt niegdyś nazywany był Pamiarky, czy Kiczera.

Należy on do Małych Pienin będących wschodnią częścią pasma, znajduje się pomiędzy wzniesieniem Wisielakówka, a szczytem Borsuczyny, tutaj oddziela go przełęcz Stachurówki, a od wzniesienia niewielka przełęcz nazywana Kapralowa Wysoka. Sąsiaduje ona od południa z Magurą Spiską, a oddziela ja od niej przełęcz Straňanské sedlo.

Od południowo-wschodniej i wschodniej strony Wysokiej znajdują się urwiska skalne, od zachodniej zaś jest łagodniejsza występują tam wystające skałki, a także skaliste garby. Południowe zbocza leżą na terenie słowackiego Pienińskiego Parku Narodowego w obszarze doliny Horbaltowego Potoku. Północno-zachodnia strona znajduje się na terenie Polski i to na tym stoku utworzony został rezerwat przyrody Wysokie Skałki, mający na celu ochronę jedynego w Pieninach obszaru świerkowego boru górnoreglowego. Góra ta zbudowana jest z czerwonych wapieni krynoidowych, porośnięta jest w dolnej części lasem, zaś wierzchołek jej jest skalisty i wyszasta ponad linie lasu świerkowego.

Wysoka stanowi doskonały punkt widokowy, rozciągają się z niej wspaniałe widoki na otaczające góry, w skład których wchodzą Pieniny, Pasmo Radziejowej, Babia Góra, Magura Spiska, Góry Lewockie, a także Tatry.


Jak dojść na szczyt?

Na Wysoką prowadzi kilka szlaków, rozpoczynających się po polskiej stronie, ale także po słowackiej, można wybrać krótszy albo dłuższy i zwiedzić więcej niż jeden szczyt.

Wiodą na nią następujące trasy:

  • szlak turystyczny zielony Jaworki – Wąwóz Homole – Dubantowska Polana – Jemeriska – Za Potok – Polana pod Wysoką – Wysokie Skałki.

  • szlak turystyczny zielony Straňanské sedlo – przełęcz między Jaworzyną i Wisielakówką – Wysokie Skałki.

  • szlak turystyczny niebieski – biegnący grzbietem Małych Pienin ze Szczawnicy przez Szafranówkę, Durbaszkę, Wysokie Skałki, Wierchliczkę i przełęcz Rozdziela na Wielki Rogacz


Ile się idzie?

W zależności od tego jaką trasę wybierzemy czas może być różny. Najszybsza trasa prowadzi przez przełęczy między Jaworzyną i Wisielakówką, zajmie eona 1h 20 min, droga powrotna zaś 50 min. Dłuższym szlakiem, ale niewiele, jest ten z Jaworek, przez Wąwóz Homole, zajmie on około 1h 45 min, a z powrotem ponad godzinę. Najdłuższą ale niezwykle ciekawą i najatrakcyjniejszą opcją jest niebieski szlak turystyczny biegnący grzbietem Małych Pienin ze Szczawnicy przez Szafranówkę, Durbaszówkę na Wysokie Skałki i powrót przez Przełęcz Rozdziela do Rezerwatu Biała Woda.


Czy szlak jest trudny?

Szlak wymaga kondycji chociaż na średnim poziomie, Wąwóz Homole jest dość łatwy do przejścia choć miejscami występują skalne podejścia oraz barierki, jednak większość trasy to spacer wśród wnoszących się na duże wysokości skał, przez mostki, a towarzyszy mu szum potoku spływającego z góry o nazwie Kamionka. Najtrudniejszym fragmentem jest ostatnie 20 min do wejścia na Wysoką, jest to dość stromy i męczący odcinek z występującymi barierkami.


Atrakcje w pobliżu

Wysoka znajduje się na terenie Pienińskiego Parku Narodowego, tam też znajduje się wiele innych cieszących się jeszcze większą popularnością szczytów, są nimi m.in Trzy Korony oraz Sokolica. Trzy Korony to góra, której część szczytowa składa się z 5 turni, na najwyższym z nich umieszczono metalową platformę widokową. Sokolica zaś kojarzona jest przede wszystkim z występowaniem na jej szczycie wiekowych sosen reliktowych, najsłynniejsza z nich jest symbolem całego pasma Pienin.

Jeśli udając się na Wysoką wybierzemy inna trasę niż przez Wąwóz Homole, warto się tam wybrać w innym terminie. To niezwykle klimatyczne miejsce, przez które prowadzi około 800 metrowy szlak kończący się na Dubanowskiej Polanie.

Niewątpliwie największą atrakcją okolicy jest spływ Przełomem Dunajca. To coś co każdy turysta musi przeżyć przybywając w Pieniny. Odbywa się on na flisackiej tratwie jeden z piękniejszych rejonów w naszym kraju. Podczas spływu flisacy opowiadają interesujące opowieści oraz legendy o miejscach i szczytach, których nie usłyszy się nigdzie indziej. Jeśli jednak spływ to nie jest to, warto wybrać się na spacer, bądź przejażdżkę rowerową Drogą Pienińską prowadzącą przez granicę polsko-słowacką. Warto również będąc w Szczawnicy wjechać kolejką na Palenice. Palenica to szczyt wnoszący się na wysokość 722m n.p.m. Zimą staje się ona centrum narciarstwa pienińskiego. Ponadto na szczycie znajduje się schronisko, obiekty gastronomiczne, a także zjeżdżalnia grawitacyjna. Stąd można także udać się na pobliską Szafranówkę o wysokości 742m, która jest doskonałym punktem widokowym, rozciąga się z niej panorama Pienin, Beskidu Sądeckiego.


Zobacz również:    Pieniny noclegi domki     Szczawnica noclegi     Szczawnica apartamenty     Szczawnica domki


Podstawowe informacje
Lokalizacja
Szczawnica, Wysoka - najwyższy szczyt Pienin
Kiedy
13 styczeń, 2023
O której
Wstęp
Płatny
Weekend w Kazimierzu Dolnym
Kazimierz Dolny
16 maj, 2023
Kazimierz Dolny to urokliwe miasteczko położone nad Wisłą w Polsce. Jest znane ze swojego malowniczego
Dzień Matki
Krynica-Zdrój
15 maj, 2023
Polska jest krajem, który słynie z licznych uzdrowisk i ośrodków spa, gdzie można odprężyć się,
Najpopularniejsze atrakcje w Polsce
Zakopane
15 maj, 2023
oferuje niezwykłą różnorodność krajobrazów, od górskich pasm po malownicze jeziora, piękne wybrzeże Bałtyku, urokliwe doliny