Sandomierz jedno z najpiękniejszym miast Polsce

Sandomierz jedno z najpiękniejszym miast Polsce w miejscowości Sandomierz

Opis

Sandomierz to urokliwe miasto położone nad Wisłą w województwie Świętokrzyskim. Słynie z pięknych zabytków i malowniczych krajobrazów, co czyni je jednym z najczęściej odwiedzanych miast turystycznych w Polsce. Jest usytuowany na Nizinie Nadwiślańskiej i rozciąga się od Wyżyny Sandomierskiej po Równinę Tarnobrzeską. Historia miasta sięga średniowiecza, kiedy to Sandomierz stał się jednym z najważniejszych ośrodków handlowych i kulturalnych w Polsce. W XVI wieku miasto odgrywało ważną rolę w polskiej polityce i kulturze, a w XVII w. zyskało status stolicy województwa sandomierskiego. W czasie II wojny światowej Sandomierz został poważnie zniszczony, jednak dzięki wieloletnim pracom renowacyjnym udało się przywrócić mu dawny blask. 
W mieście znajduje się wiele cennych zabytków, które przyciągają rzesze turystów z Polski i z zagranicy. Jednym z najważniejszych jest Katedra Świętego Michała Archanioła, która została zbudowana w XII wieku. Jest jedną z najstarszych katedr w Polsce, a jednocześnie jedna z najpiękniejszych, charakteryzuje ją gotycka wieża, która dominuje nad miastem.
Drugim ważnym zabytkiem jest Zamek Królewski ulokowany na wzgórzu po drugiej stronie Wisły. Zamek ten został zbudowany w wieku XIII, i niestety wielokrotnie przebudowywany. W XV wieku zamek stał się ważnym ośrodkiem kulturalnym, w którym często przebywali królowie i artyści. Obecnie we wnętrzach zamku znajduje się Muzeum Diecezjalne, w którym można podziwiać cenne zbiory sztuki sakralnej oraz wystawy związane z historią Sandomierza. 
Kolejnym ciekawym i cennym zabytkiem jest Piwnica Świętego Ducha, która powstała w XIV wieku i służyła jako magazyn zbożowy i winiarski. W XVIII wieku piwnica została przekształcona w siedzibę stowarzyszenia dobroczynnego, a w XIX wieku - szpital. Obecnie znajduje się tutaj Muzeum Wina, gdzie poznać można historię i tradycje winiarstwa w Sandomierzu.
Mówiąc o zabytkach, nie można pominąć Starówki - to niewątpliwie największa atrakcja Sandomierza, w której skład wchodzą przede wszystkim rynki: Wielki i Mały, a także liczne zabytki, m.in. gotycka katedra, kościół św. Jakuba, kamienice, ratusz i wiele innych. Rynki Wielki i Mały to jedne z najpiękniejszych w Polsce, zachowały swój średniowieczny układ urbanistyczny z rynek jako głównym miejscem spotkań i handlu. Na rynku Wielkim można zobaczyć m.in. renesansową studnię, a także kolorowe kamienice z pięknymi fasadami.
Nieodłącznym elementem miasta jest Brama Opatowska. Powstała z fundacji Kazimierza Wielkiego, jako element murów obronnych miasta. Jest gotycką bramą wjazdową z 2 poł. XIV w., obecnie ma ok 30 metrów wysokości. 
W centralnym miejscu Rynku znajduje się XIV wieczny Ratusz - jest to bardzo charakterystyczny budynek z zegarem słonecznym i licznymi renesansowymi elementami. W budynku tym mieści się oddział Muzeum Okręgowego, Urząd Stanu Cywilnego, a w piwnicach znajdowała się niegdyś siedziba kata. 
Wyjątkowym miejscem, które dodaje miastu atrakcyjności i przyciąga turystów jest Podziemna Trasa Turystyczna. Zlokalizowana w Kamienicy Oleśnickich tuż przy Rynku. Trasa obejmuje 34 komory o różnych wysokościach. 
Warto dodać, że ulicy Targowej znajdują się piękne renesansowe kamienice, a także dom "Pod Dębem" - jedna z najstarszych i najciekawszych kamienic w Sandomierzu. W czasie swojego pobytu w Sandomierzu warto zobaczyć wąwóz Świętego Jakuba oraz Wąwóz Królowej Jadwigi. 


Podstawowe informacje
Lokalizacja
Sandomierz,
Kiedy
09 marzec, 2023
O której
Wstęp
Bezpłatny
Wiosną nad morzem
Gdynia
23 marzec, 2023
Wiosną nad morzem można cieszyć się wieloma korzyściami, które są unikalne dla tej pory roku.
Wielkanocne tradycje na Śląsku - odwiedź Wisłę
Wisła
20 marzec, 2023
Śląsk to ciekawy region z licznymi atrakcjami, a także z pięknymi tradycjami i kulturą. Świętowanie
Roztocze wiosną - co warto zobaczyć
Zamość
17 marzec, 2023
Roztocze to malowniczy region Polski, który rozciąga się na terenie dwóch  województw: lubelskiego i podkarpackiego.