Przebiśniegi w Bieszczadach

Opis
Przebiśniegi nazywane też gładyszem pospolitym, śniegułą czy śnieżycą to pierwsze wiosenne kwiaty, które kwitną już pod koniec lutego i na początku marca. Jego kwiaty są pachnące i mają charakterystyczną budowę: posiadają sześć działek kielicha w tym trzy zewnętrzne, eliptyczne i śnieżnobiałe są na szczycie zaokrąglone. Te wewnętrzne są krótsze i mają zieloną plamkę na szczycie. Ciekawostką jest fakt, że płatki korony reagują na zmianę temperatury i zamykają się na noc lub przy niekorzystnych warunkach atmosferycznych. Niestety wszystkie części przebiśniegów są lekko trujące.
Przebiśniegu rosną w stanie dzikim w lasach liściastych i zaroślach - nie wolno ich zrywać, gdyż są pod ochroną. Pięknie wyglądają gdy na drzewach nie ma jeszcze ani grama zieleni, a na ziemi tworzą piękny biały dywan.
Pierwsze przebiśniegi w Bieszczadach pojawiły się już w styczniu, natomiast w ostatnich dniach możemy podziwiać ich coraz więcej w miejscowości Polanki (gmina Solina). Tak pięknie ustrojone lasy możemy zobaczyć spacerując w pobliżu rzeki Solinki, która swoim szumem i ptasim śpiewem z pewnością pozwoli odczuć, że wiosna już tuż tuż...
Polanki to niewielka miejscowość, która stanowi doskonałe miejsce na wypoczynek oraz świetny punkt wypadowy do zwiedzania Bieszczadów. |
Warto zatem odwiedzić:
- Rezerwat Przyrody Sine Wiry- Rezerwat obejmuje 7-kilometrowy fragment przełomowej doliny Wetliny i Solinki, znajdują się liczne stanowiska roślin i ostoi zwierząt. Rezerwat jest zalesiony w 87% tak więc jest domem dla wielu ssaków i ptaków. Można natknąć się na tropy zwierząt i obserwować pstrągi płynące pod prąd na tarło. Ptaki, które można tu spotkać to między innymi orły przednie, orły, bieliki i sowy.
- Wypał węgla drzewnego w Łopience. Obecnie w użyciu są cztery retorty, jeden piec załadowuje się drewnem, w drugim wypala się drewno, trzeci stygnie, a z czwartego wybiera się węgiel drzewny.
- Cerkiew grekokatolicka św. Męczennicy Paraskewii w Łopience
- Terka i punkt widokowy, szczyt Korbania zwany również Patyją (894 m.n.p. m)
- Jezioro Solińskie z możliwością kąpieli i plażowania, rejsami statkami, żagle, kajakarstwo, zapora, kolej gondolowa.
Ponadto czekają szlaki piesze i rowerowe a zimą wyciągi narciarskie.
Wybierając się wiosną na podziwianie przebiśniegów w Bieszczadach warto wybrać Solina noclegi, które oferuje bogatą bazę noclegową gdzie można znaleźć zarówno hotele, pensjonaty, apartamenty, schroniska, jak i pokoje gościnne.
Fot Pixabay.com