Śnieżne Kotły jedna z najpiękniejszych atrakcji w pobliżu Szklarskiej Poręby

Śnieżne Kotły jedna z najpiękniejszych atrakcji w pobliżu Szklarskiej Poręby w miejscowości Szklarska Poręba

Opis

Śnieżne Kotły to jedne z najpiękniejszych i najbardziej znanych atrakcji turystycznych w okolicy Szklarskiej Poręby. Znajdują się w Karkonoszach na granicy polsko-czeskiej, na wysokości około 1400-1500 m n.p.m. Śnieżne Kotły (kotły polodowcowe) stanowią doskonały punkt widokowy, z którego podziwiać można pasmo Karkonoszy, Rudaw Janowickich, Gór Izerskich, Gór Kaczawskich oraz Kotliny Jeleniogórskiej. Warto dodać, że są one doskonałym przykładem alpejskiego krajobrazu w Karkonoszach. 

Śnieżne Kotły składają się z dwóch cyrków lodowcowych czyli od strony Szklarskiej Poręby jest Mały Śnieżny Kocioł (jego głębokość wynosi 300 metrów), a od strony Karpacza znajduje się Wielki Śnieżny Kocioł ( o głębokości 250 metrów). Kotły oddzielone są od siebie skalistą grzędą. Ciekawostką jest fakt, że śnieg na dnie kotłów potrafi zalegać nawet do połowy lata.

Najpopularniejszym szlakiem prowadzącym do Śnieżnych Kotłów ze Szklarskiej Poręby jest czerwony szlak turystyczny, który rozpoczyna się w okolicy Ski Arena Szrenica szlakiem czarnym (po 30 minutach marszu trasa przechodzi na szlak czerwony). Jest to długa trasa i wymaga odpowiedniego przygotowania, głównie pod względem waszej kondycji. Niemniej jednak po drodze napotkanie ciekawe atrakcje i piękne widoki, szlak na Śnieżne Kotły prowadzi przez: Wodospad Kamieńczyka, Schronisko Hala Szrenicka, Trzy Świnki, Mokrą Przełęcz, Łabski Szczyt. Droga powrotna wytyczona jest przez Schronisko Pod Łabskim Szczytem i dalej już do Szklarskiej Poręby. Dystans trasy to niemal 20 km czyli trzeba liczyć około 7 godzin aby przejść trasę w jedną i drugą stronę. 

Drugą opcją, która skraca czas wędrówki na Śnieżne Kotły (jeśli nie zależy wam na podziwianiu Wodospadu Kamieńczyka), jest wjazd kolejką krzesełkową na Szrenicę - wówczas zaoszczędzicie około 2,5 godziny. Podróż odbywa się z przesiadką, kończy się na Szrenickiej Skale, skąd należy udać się zielonym szlakiem pod Trzy Świnki (ciekawe formy skalne), dalej spacer karkonoską granią (piękne widoki), kierujemy się pod Wielki Szyszak wzniesienie z charakterystyczna wieżą przekaźnikową skąd już będzie widać cel wędrówki. 

Przed wyruszeniem na wędrówkę do Śnieżnych Kotłów warto zadbać o odpowiednie przygotowanie i zaopatrzenie w niezbędny sprzęt, takie jak buty trekkingowe, odpowiednie ubranie, wodę oraz przekąski. Warto również pamiętać, że w górach panują zmienne warunki atmosferyczne, więc należy być przygotowanym na zmianę pogody.

Będąc w Szklarskiej Porębie warto zobaczyć:

  • Złoty Widok - taras widokowy
  • Chybotek - ciekawa formacja skalna
  • Wodospad Szklarki i Wodospad Kamieńczyka
  • Wystawa Klocków Brick City
  • Rodzinny Park Rozrywki ESPLANADA
  • Park Linowy
  • Szlaki piesze i rowerowe
  • wyciągu narciarskie i trasy biegowe

Fot Pixabay.com

Podstawowe informacje
Lokalizacja
Szklarska Poręba, Śnieżne Kotły jedna z najpiękniejszych atrakcji w pobliżu Szklarskiej Poręby
Kiedy
13 marzec, 2023
O której
Wstęp
Bezpłatny
Wiosną nad morzem
Gdynia
23 marzec, 2023
Wiosną nad morzem można cieszyć się wieloma korzyściami, które są unikalne dla tej pory roku.
Wielkanocne tradycje na Śląsku - odwiedź Wisłę
Wisła
20 marzec, 2023
Śląsk to ciekawy region z licznymi atrakcjami, a także z pięknymi tradycjami i kulturą. Świętowanie
Roztocze wiosną - co warto zobaczyć
Zamość
17 marzec, 2023
Roztocze to malowniczy region Polski, który rozciąga się na terenie dwóch  województw: lubelskiego i podkarpackiego.