Kazimierz Dolny idealne miejsce na wiosenny wypad

Kazimierz Dolny idealne miejsce na wiosenny wypad w miejscowości Kazimierz Dolny

Opis

Kazimierz Dolny jest popularnym kierunkiem turystycznym, który w sezonie letnim jest bardzo oblegany. Dlatego polecamy odwiedzić to miasto właśnie wiosną. Ruch turystyczny jest dużo mniejszy, ceny noclegów są niższe a dodatkowym atutem jest budząca się do życia przyroda. Kazimierz znajduje się nad Wisłą, dzięki czemu zyskuje na atrakcyjności, a znajdujące się tu wspaniałe zabytki, miejsca na spacer czy atrakcje przyrodnicze przyciągają turystów z całego kraju. Warto dodać, że jest to idealny kierunek na krótki, nawet jednodniowy wyjazd, choć najlepiej spędzić tu nieco więcej czasu. 
Sercem miasta jest oczywiście średniowieczny rynek, który tętni życiem od rana do późnych godzin wieczornych. Znajduje się tu wiele kawiarni i restauracji, chętnie spotykają się zarówno turyści jak i mieszkańcy a także performerzy i artyści. Układ rynku jest dość charakterystyczny, z trzech stron otoczony jest kamienicami, w większości to zabudowa powojenna. Ciekawostką jest fakt, że aż 250 budowli wpisanych jest do rejestru lub ewidencji zabytków. Pięknem urzekają Kamienice Przybyłowskie, które powstały w 1615 roku oraz Kamienica Gdańska powstała pod koniec XVIII wieku. Kolejnym elementem wpisującym się w symbol rynku jest zabytkowa studnia z XIX w. Druga, podobna studnia znajduje się w górnej części rynku. 
Planując noclegi w Kazimierzu Dolnym wiosną koniecznie odwiedźcie Górę Trzech Krzyży. Z tego niewielkiego wzniesienia, które liczy zaledwie 190 m n.p.m. roztacza się piękny widok na całe miasto. W 1708 roku umieszczono tu trzy krzyże, które miały upamiętniać ofiary cholery z początku XVIII wieku. Ze względu, iż jest to własność miasta przed wejściem na sam szczyt należy dokonać opłaty za wstęp (4zł). 
W sąsiedztwie Góry Trzech Krzyży znajdują się średniowieczne ruiny zamku z dość okazałą basztą. Zbytkową budowlę wybudowana w latach 40-tych XIV wieku za panowania Kazimierza Wielkiego. 20-sto metrowa baszta jest najstarszą kazimierską budowlą i powstała na przełomie XIII/XIV wieku. Z baszty można obserwować budzącą się do życia przyrodę, w dole widać ruiny zamku, na wschodzie Wisłę, a przy dobrej pogodzie nawet Puławy. W miejscu czworobocznej wieży mieszkalnej ulokowany jest taras i punkt widokowy. Tutaj także wstęp na zamek i do wieży jest płatny, bilet kosztuje 7 PLN (do kupienia tylko w kasie na zamku).
Wyjątkowy będzie także
rejs po Wiśle, która wiosną prezentuje się szczególnie pięknie. Można podziwiać piękno okolicy z innej perspektywy oraz odpocząć na łonie natury.
Kazimierz Dolny to świetne miejsce do spacerów, polecamy spacer bulwarami oraz pięknymi wąwozami lessowymi, którymi miasto jest otoczone niemal z każdej strony. Jednym z piękniejszych jest Wąwóz Korzeniowy Dół, którego długość wynosi około 400 metrów, a wysokość ścian w niektórych miejscach dochodzi nawet do 8 metrów. Wiosna to również czas na przejażdżki rowerem, można wypożyczyć rower elektryczny oraz klasyczny, miejski bądź górski. 
Kazimierz Dolny to także smaczna kuchnia. Pięknym symbolem są wypiekane drożdżowe koguciki, w smaku przypominające chałkę. Ponadto w czasie przerwy w zwiedzaniu miasta warto posilić się w jednej z wielu restauracji i zjeść tradycyjne potrawy kuchni polskiej i żydowskiej.

Podstawowe informacje
Lokalizacja
Kazimierz Dolny, Kazimierz Dolny idealne miejsce na wiosenny wypad
Kiedy
16 marzec, 2023
O której
Wstęp
Płatny
Wiosną nad morzem
Gdynia
23 marzec, 2023
Wiosną nad morzem można cieszyć się wieloma korzyściami, które są unikalne dla tej pory roku.
Wielkanocne tradycje na Śląsku - odwiedź Wisłę
Wisła
20 marzec, 2023
Śląsk to ciekawy region z licznymi atrakcjami, a także z pięknymi tradycjami i kulturą. Świętowanie
Roztocze wiosną - co warto zobaczyć
Zamość
17 marzec, 2023
Roztocze to malowniczy region Polski, który rozciąga się na terenie dwóch  województw: lubelskiego i podkarpackiego.