Zastanawiasz się gdzie jechać wiosna na weekend. Góry Stołowe to świetne miejsce!

Zastanawiasz się gdzie jechać wiosna na weekend. Góry Stołowe to świetne miejsce! w miejscowości Polanica-Zdrój

Opis

Góry Stołowe to jedno z najpiękniejszych miejsc w Polsce, które przyciąga turystów przez cały rok. Wiosną, kiedy natura zaczyna się ożywiać a  zieleń powoli zaczyna przemijać z szarości, region ten staje się szczególnie atrakcyjny dla miłośników turystyki pieszej i rowerowej. W poniższym tekście opiszę, dlaczego warto odwiedzić Góry Stołowe właśnie wiosną i jakie atrakcje turystyczne można tam znaleźć. 
Góry Stołowe to pasmo górskie w Sudetach Środkowych, które rozciąga się na obszarze Polski i Czech. Charakteryzują się ono wyjątkowym krajobrazem skalnym, który zachwyca swoją urodą również miłośników wspinaczki górskiej. Wiosną, kiedy na szczytach Gór Stołowych jeszcze leży śnieg, a w dolinach pojawiają się pierwsze kolorowe kwiaty, ta okolica staje się szczególnie malownicza i przyciąga turystów z całego kraju.
Najważniejszą atrakcją turystyczną Gór Stołowych jest Park Narodowy Gór Stołowych, który zajmuje obszar około 63 km². Park ten został utworzony w 1993 roku i jest jednym z najmłodszych parków narodowych w Polsce. Znajdują się w nim ciekawe obiekty turystyczne, takie jak Szczeliniec Wielki, Błędne Skały czy Skalne Grzyby. W Parku można znaleźć wiele szlaków turystycznych o różnym stopniu trudności, które umożliwiają zwiedzenie najpiękniejszych zakątków tego pasma górskiego.
Jednym z najważniejszych szlaków turystycznych w Parku Narodowym Gór Stołowych jest szlak na Szczeliniec Wielki, to najwyższy szczyt Gór Stołowych, który wznosi się na wysokość 919 m n.p.m. Na szczycie ulokowana jest wieża widokowa, z której można podziwiać panoramę na okoliczne tereny. 
Kolejną bardzo znaną i najpiękniejszą atrakcją turystyczną w Parku Narodowym Gór Stołowych są Błędne Skały, uznawane za jedno z największych i najpiękniejszych skupisk skalnych w Polsce. Piękne formacje skalne o różnych kształtach i rozmiarach, które powstały na skutek procesów erozyjnych i wietrzenia. Wyróżniają się one swoim niepowtarzalnym urokiem i niesamowitym pięknem, co sprawia, że przyciągają turystów z całego kraju. Błędne Skały tworzą labirynt ścieżek i wąwozów, które wędrującymi turystami przypominają jakąś tajemniczą krainę. Pośród skał można zobaczyć różne kształty i figury, takie jak np. głowy zwierząt, ludzi czy postacie z mitologii greckiej. Dla turystów, którzy chcą poznać Błędne Skały bliżej, przygotowano wiele ciekawych tras turystycznych o różnym stopniu trudności. Dzięki nim można zobaczyć najpiękniejsze zakątki tej niezwykłej krainy skalnej i poznać jej historię oraz legendy, które z nią związane.
Najbardziej popularne miasta w Górach Stołowych to:
Kudowa Zdrój - tu warto zobaczyć Park Zdrojowy, Pijalnia Wód Mineralnych, Kaplica Czaszek, Szlak Ginących Zawodów, Muzeum Kultury Ludowej, Park Rozrywki, Muzeum Minerałów.

Polanica Zdrój - tutaj także czeka wiele atrakcji m. in.: Park Zdrojowy i Pijalnia Wód Mineralnych, Ciuchcia czyli Polanicki Express, Deptak wzdłuż Bystrzycy Dusznickiej z Aleją Gwiazd Koszykówki, Platforma widokowa „Góralka”, Kolorowa Fontanna, Letni tor saneczkowy.

Duszniki Zdrój oferują: Muzeum Papiernictwa, Park Zdrojowy, Rynek i Stare Miasto gdzie znajdują się piękne zabytkowe kamienice, Zieleniec, Droga Stu Zakrętów, Aleja i Dworek Chopina, Singletrack Glacensis, Torfowisko pod Zieleńcem. 

Radków zwany bramą Gór Stołowych z licznymi atrakcjami: Zalew Radków (w jednej części utworzone jest kąpielisko, druga została zarybiona), platforma widokowa na Górze Guzowata, Radkowskie Skały, Wodospad Pośny wraz z malowniczym żółtym szlakiem prowadzącym wąwozem potoku, liczne szlaki piesze oraz bliskość wyżej wymienionych uzdrowisk.

Szczytna z Zamkiem Leśna Skała, Ławeczka Szwejka, Ławeczka Zagłoby, Deptak, Fontanna, makieta mamuta, Kalwaria i platforma widokowa na Szczytniku.

Góry Stołowe to liczne szlaki piesze i rowerowe, mnóstwo zabytków i piękne krajobrazy dlatego polecamy odwiedzić ten region wiosną, mniejszy ruch turystyczny z pewnością pozwoli dokładnie przyjrzeć się i nacieszyć oko licznymi atrakcjami.

Podstawowe informacje
Lokalizacja
Polanica-Zdrój, Zastanawiasz się gdzie jechać wiosna na weekend. Góry Stołowe to świetne miejsce!
Kiedy
17 marzec, 2023
O której
Wstęp
Płatny
Wiosną nad morzem
Gdynia
23 marzec, 2023
Wiosną nad morzem można cieszyć się wieloma korzyściami, które są unikalne dla tej pory roku.
Wielkanocne tradycje na Śląsku - odwiedź Wisłę
Wisła
20 marzec, 2023
Śląsk to ciekawy region z licznymi atrakcjami, a także z pięknymi tradycjami i kulturą. Świętowanie
Roztocze wiosną - co warto zobaczyć
Zamość
17 marzec, 2023
Roztocze to malowniczy region Polski, który rozciąga się na terenie dwóch  województw: lubelskiego i podkarpackiego.