Wielkanocne tradycje na Śląsku - odwiedź Wisłę

Wielkanocne tradycje na Śląsku - odwiedź Wisłę w miejscowości Wisła

Opis

Śląsk to ciekawy region z licznymi atrakcjami, a także z pięknymi tradycjami i kulturą. Świętowanie Wielkanocy w Polsce tradycyjnie rozpoczyna się poświęceniem palm, jednak tu na Śląsku jest znacznie ciekawiej. Święta Wielkanocne są jednym z najważniejszych świąt w kalendarzu katolickim i są bardzo ważne dla społeczności śląskiej. Przede wszystkim zawsze wykonuje się je z wierzbowych gałązek (kokocyny), ponieważ wiosną to one rozkwitają jako pierwsze. Z kolei po powrocie z kościoła każdy z domowników powinien połknąć po jednej kulce bazi z palemki – co pozwoli i odpędzi od siebie gardłowe dolegliwości na cały, kolejny rok.

Śląscy rolnicy również wykorzystują palmy robiąc z nich krzyżyki aby w Wielki Czwartek wbić je w ziemię dla ochrony przed powodziami i innymi klęskami. Po poświęceniu palmy trzyma się także w domu dla zapewnienia bezpieczeństwa gospodarstwu, a te nie zużyte, zeszłoroczne spala się w ogniu, nie wolno ich bowiem, jako rzecz poświęconą wyrzucać. Jest to do dziś przestrzegany zwyczaj. 

Jednym z najważniejszych obrzędów wielkanocnych na Śląsku jest poświęcenie pokarmów. Przed Wielkanocą, rodziny przygotowują koszyczki ze specjalnymi potrawami, takimi jak jajka, biała kiełbasa, chleb, chrzan, sól, ser biały i ciasto mazurka. Koszyczki te są następnie zabierane do kościoła, gdzie ksiądz błogosławi je przed Mszą Świętą.

W Wielki Piątek odbywa się uroczysta Drogi Krzyżowej, a w Wielką Sobotę wieczorem odbywa się specjalna Msza Święta, zwana Wigilią Paschalną. Podczas tej Mszy Świętej zapalane są świece i poświęcane jest nowe ognisko, którego płomień symbolizuje zmartwychwstanie Chrystusa.

Śląska tradycja to również prezenty, które w niedzielny poranek wielkanocny przynosi zajączek lub hazok. Prezenty zazwyczaj są symboliczne i co ważne – poukrywane w mieszaniu lub w ogrodzie, jeśli pozwala na to pogoda. W obrzędach wielkanocnych na Śląsku istnieje wiele regionalnych różnic, które są związane z danym miastem lub wsią. Jednym z przykładów jest tradycja wykładania pisanek na trawie w okolicach miasta Żywiec.

Wielkanocny czyli Lany Poniedziałek na Śląsku, także inaczej jest świętowany. Choć w wielu częściach Polski prawo oblewania wodą innych mają zarówno kobiety, jak i mężczyźni, na Śląsku obyczaj ten przypisany jest wyłącznie mężczyznom. Innym obrzędem są konne procesje błagalno-dziękczynne, podczas których jeźdźcy ubrani w regionalne, odświętne storje objeżdżają pola, dziękując za łaski oraz prosząc o urodzaj i dobre plony.

Planując Święta Wielkanocne w województwie Śląskim zachęcamy do wybrania noclegu w Wiśle. Miasto posiada świetnie przygotowaną bazę noclegową, świąteczne pakiety i atrakcyjne ceny. W okresie świątecznym atrakcje nie zabraknie, właściciele obiektów noclegowych organizują kiermasze wielkanocne, gdzie można zakupić np. regionalne, ręcznie robione stroiki, koszyczki itp. Wiosną w Wiśle i malowniczych okolicach można podziwiać budzącą się do życia naturę i przekonać się na własne oczy jak wyglądają obrzędy wielkanocne na Śląsku. 

Zdjęcie pixabay.com
autor: suju-foto


Podstawowe informacje
Lokalizacja
Wisła, Wielkanocne tradycje na Śląsku - odwiedź Wisłę
Kiedy
20 marzec, 2023
O której
Wstęp
Bezpłatny
Weekend w Kazimierzu Dolnym
Kazimierz Dolny
16 maj, 2023
Kazimierz Dolny to urokliwe miasteczko położone nad Wisłą w Polsce. Jest znane ze swojego malowniczego
Dzień Matki
Krynica-Zdrój
15 maj, 2023
Polska jest krajem, który słynie z licznych uzdrowisk i ośrodków spa, gdzie można odprężyć się,
Najpopularniejsze atrakcje w Polsce
Zakopane
15 maj, 2023
oferuje niezwykłą różnorodność krajobrazów, od górskich pasm po malownicze jeziora, piękne wybrzeże Bałtyku, urokliwe doliny