Góry Stołowe - co warto zobaczyć?

Góry Stołowe - co warto zobaczyć? w miejscowości Polanica-Zdrój

Opis

Góry Stołowe, położone w Kotlinie Kłodzkiej, między Radkowem, Kudową Zdrój, Polanicą Zdrój i Dusznikami-Zdrój, to wyjątkowe miejsce, które warto odwiedzić. Choć nie są to wysokie góry, to ich charakterystyczne formacje skalne, zbudowane z piaskowca i margli, tworzą malowniczy krajobraz, który z pewnością zachwyci miłośników przyrody.

Najbardziej znanym obszarem w Górach Stołowych jest Błędne Skały - labirynt skalny o powierzchni 22 hektarów, będący obszarem ochrony ścisłej Parku Narodowego Gór Stołowych. To miejsce, gdzie można podziwiać wąwozy, szczeliny i ściany skalne o wysokości od 6 do 11 metrów. Na platformie Skalne Czasze znajduje się punkt widokowy, z którego można podziwiać Szczeliniec Wielki i Szczeliniec Mały.

Szczeliniec Wielki, najwyższy wierzchołek Gór Stołowych, to kolejne miejsce, które warto odwiedzić. Znajdują się tam ciekawe formacje skalne, przypominające figury zwierząt, oraz głębokie, ciasne wąwozy i szczeliny, takie jak Piekiełko. Szczeliniec Wielki jest punktem, który znajduje się na szlaku Korony Gór Polskich, a jego wejście jest płatne w sezonie letnim. Warto dodać, że Szczeliniec Mały jest odrobinę niższy, zamknięty dla turystów i objęty ochroną ścisłą.

Park Narodowy Gór Stołowych, utworzony w 1993 roku, to teren o powierzchni ponad 6 tysięcy hektarów, na którym wyznaczono około 100 kilometrów szlaków turystycznych oraz trasy rowerowe. Na Szczelińcu Wielkim znajduje się schronisko, a zimą wytyczane są trasy narciarskie.

Zwiedzanie Gór Stołowych to nie tylko szczyty i podziwianie malowniczych krajobrazów, ale również odkrywanie historii i tradycji regionu. W okolicy można zobaczyć wiele zabytków i atrakcji turystycznych. W Kudowie-Zdroju znajduje się Kaplica Czaszek - niezwykłe miejsce, w którym znajduje się około 3,5 tysiąca ludzkich czaszek i kości, Park Zdrojowy, gdzie można pospacerować, Szlaku Ginących Zawodów, gdzie podczas jednej wizyty można zobaczyć pokaz garncarstwa, wiatrak, zwierzyniec, kuźnie i chatkę robótek ręcznych. Natomiast w Radkowie warto zobaczyć Muzeum Minerałów i Kamieni. To jedno z największych muzeów tego typu w Polsce, w którym można zobaczyć okazy z całego świata.

Dla miłośników kąpieli w naturalnych wodach polecamy odwiedzenie. Aqua Parku w Kudowie-Zdroju, gdzie znajduje się kryty basen z ciepłą wodą oraz wiele atrakcji dla dzieci i dorosłych. Warto również wybrać się na wycieczkę do Złotego Stoku, gdzie znajduje się jedno z najpiękniejszych zabytkowych kopalń złota w Europie. Można tam zobaczyć podziemną trasę turystyczną oraz poznać historię wydobycia złota. W Polanicy Zdrój warto zwidzieć Park Zdrojowy podzielony na 5 części Park Centralny , Park Leśny z grupą różaneczników, Park Józefa, Park Szachowy i Park wokół Sanatorium Kardiologicznego

Góry Stołowe to idealne miejsce na wakacje dla osób, które cenią sobie piękno natury, spokój i ciszę. Region ten oferuje wiele możliwości aktywnego wypoczynku, zarówno dla turystów indywidualnych, jak i rodzin z dziećmi. Atrakcyjna lokalizacja, bogactwo krajobrazów, liczne zabytki i atrakcje turystyczne czynią z Gór Stołowych jeden z najpiękniejszych i najciekawszych regionów turystycznych w Polsce.

Największe atrakcje Gór Stołowych i okolic:

  • Szczeliniec Wielki 919 m n.p.m.
  • Skalne Grzyby
  • Błędne skały
  • Pasterka
  • Droga Stu Zakrętów
  • Kudowa Zdrój
  • Czermna – Kaplica Czaszek
  • Polanica Zdrój
  • Czermna – Kaplica Czaszek
  • Skalne Miasto w Czechach

Podstawowe informacje
Lokalizacja
Polanica-Zdrój,
Kiedy
05 maj, 2023
O której
Wstęp
Płatny
Weekend w Kazimierzu Dolnym
Kazimierz Dolny
16 maj, 2023
Kazimierz Dolny to urokliwe miasteczko położone nad Wisłą w Polsce. Jest znane ze swojego malowniczego
Dzień Matki
Krynica-Zdrój
15 maj, 2023
Polska jest krajem, który słynie z licznych uzdrowisk i ośrodków spa, gdzie można odprężyć się,
Najpopularniejsze atrakcje w Polsce
Zakopane
15 maj, 2023
oferuje niezwykłą różnorodność krajobrazów, od górskich pasm po malownicze jeziora, piękne wybrzeże Bałtyku, urokliwe doliny