Drewniany Kościół pw. Najświętszej Marii Panny W Murzasichlu

Drewniany Kościół pw. Najświętszej Marii Panny W Murzasichlu w miejscowości Murzasichle Drewniany Kościół pw. Najświętszej Marii Panny W Murzasichlu w miejscowości Murzasichle
Drewniany Kościół pw. Najświętszej Marii Panny W Murzasichlu w miejscowości Murzasichle

Opis

Kościół ten jest perełką architektury Murzasichla, został wybudowany w 1955 roku.

Jako „nielegalna” budowa powstawał w atmosferze represji ze strony komunistycznych władz powiatowych. Jest pomnikiem wiary, odwagi, poświęcenia, sprytu i jedności żyjących tu ludzi.

Kościół stanowi jeden z najciekawszych przykładów współczesnej drewnianej architektury sakralnej na Podhalu.
Kościół jest trójnawowy, trójprzęsłowy, typu pseudo bazylikowego.  Od strony wschodniej znajduje się wieża, pod którą przez kruchtę prowadzi główne wejście do kościoła. Od strony zachodniej nawa główna przechodzi w zamknięte trójbocznie prezbiterium. Wewnątrz kościoła znajduje się kopia XIII-wiecznego tryptyku z kościoła w Opatówku, który w części środkowej przedstawia Matkę Boską z dzieciątkiem, natomiast w bocznych - biskupa św. Wojciecha - w lewej i biskupa św. Stanisława z Piotrowinem - w prawej. Warto zwrócić uwagę na tabernakulum, jest wykonane w kształcie pozłacanej skrzyni ze złoconymi motywami lilii złotogłów. Na terenie otaczającym kościół znajdują się bardzo ładne, rzeźbione stacje Drogi Krzyżowej. 

Kontakt:

www.parafiamurzasichle.pl


Zobacz również:  Murzasichle noclegi      domki Murzasichle     noclegi Podhale     noclegi w górach

Lokalizacja