Plan 3-dniowej wycieczki w Zakopanem
Zakopane
Opis
Plan 3-dniowej wycieczki w Zakopanem
Zakopane jest znakomitym miejscem na weekendowy wyjazd. Jest największym miastem położonym u podnóża Tatr, które przyciąga tłumy turystów niezależnie od pory roku. To także najczęściej wybierane miejsce na wakacje i weekendowe wyjazdy. Przygotowany przez nas plan pobytu należy dostosować do poziomu aktywności fizycznej turystów.
Dzień
1
Krupówki
Dzień rozpoczynamy od spaceru po Krupówkach czyli najsłynniejszego deptaka w całej Polsce, który często stanowi miejsce spotkań.
Ważną informacją jest to, że Krupówki w całości są zamknięte dla ruchu samochodowego. Na deptaku mieści się dużo sklepów, tawerny, kioski z pamiątkami, restauracje, bary - ulica tętni życiem całą dobę.
Wieczorami
możemy tam usłyszeć dźwięki muzyki góralskiej, a także
bawiących się mieszkańców turystów i mieszkańców. Na
Krupówkach oraz ulicach łączących się z Krupówkami czeka na Was wiele miejsc, które warto zobaczyć, są to:
- Muzeum Tatrzańskie,
- Papugarnia,
- Myszogród,
- Dom do góry nogami,
- Kościół
parafialny pw. Świętej Rodziny na Krupówkach,
- Sanktuarium
Najświętszej Rodziny.
Wielka
Krokiew
Po wizycie na Krupówkach kontynuujemy zwiedzanie udając się na południową część miasta, gdzie jest zlokalizowana skocznia narciarska Wielka Krokiew (1378 m. n.p.m.). To największa skocznia w Polsce, każdego roku odbywają się tutaj najważniejsze międzynarodowe mistrzostwa w skokach narciarskich.
Na samą górę skoczni można wjechać wyciągiem krzesełkowym, a latem dodatkową atrakcją jest zjazd ze skoczni na specjalnych pontonach z różnych wysokości.
Dzień 2
Kasprowy
Wierch
W drugi dzień pobytu w Zakopanem wybieramy się na Kasprowy Wierch, który stanowi obowiązkowy punkt każdej wycieczki w Tatry. Jest to szczyt o wysokości 1987 m, na granicy polsko - słowackiej w Tatrach Zachodnich. Aby dostać się na szczyt mamy dwie możliwości: pieszo - wejście zajmuje około 3 godziny i wymaga odpowiedniej kondycji i przygotowania (zejście 2,5 godz.). Wejściu towarzyszą malownicze widoki, o ile pogoda na to pozwoli :)
Drugą opcją jest wjazd koleją linową, bilet można zakupić online lub na miejscu w kasie. Kolejka pozwala odbyć podróż w świat tatrzańskiej przyrody podziwianej z lotu ptaka. Wjazd trwa ok 20 minut z przesiadką na Myślenickich Turniach. Na szczycie jest obserwatorium meteorologiczne, oczywiście z góry rozciąga się przepiękny widok na Tatry oraz na Zakopane.
Gubałówka
Wzniesienie o wysokości 1120 m n.p.m. na którego szczycie znajduje się restauracja, wypożyczalnia nart i inne atrakcje, np. pierwsza w Polsce letnia zjeżdżalnia grawitacyjna, której trasę można pokonać na specjalnych wózkach potrafiące rozwinąć prędkość do 23 km/h oraz plac zabaw dla dzieci, jest również park linowy.
Letnich miłośników spacerów zaprasza z Gubałówki na Butorowy Wierch wytyczony został Szlak Papieski, po przejściu około dwóch kilometrów można podziwiać wspaniałą panoramę Tatr, Zakopanego oraz Wielką Krokiew. Warto dodać, że Gubałówka jest idealnym miejscem do uprawiania sportów zimowych. Tereny narciarskie są skupione na południowych i wschodnich zboczach góry, a pola i trasy zjazdowe są sztucznie zaśnieżane i częściowo oświetlone.
Czynne są liczne wyciągi narciarskie, wypożyczalnie sprzętu, a pod okiem fachowców można rozpocząć naukę jazdy lub doskonalić swoje umiejętności.
Dzień
3
Morskie
Oko
W trzecim dniu wycieczki ruszamy na spacer nad Morskie Oko. To największe i najpiękniejsze jezioro w Tatrach (34 ha i 50 m głębokości), malowniczo położone wśród tatrzańskich szczytów, leży na wysokości 1395 m n.p.m. Wzdłuż jeziora przebiega czerwony szlak, biegnący w górę nad Czarny Staw, a dalej na Rysy (2499 m n.p.m.).
Nad Morskim Okiem powstało pierwsze schronisko tatrzańskie w 1874 roku. Obecny budynek schroniska PTTK położony jest na wysokości 1405 m n.p.m., od 1976 roku jest uznany za zabytek prawnie chroniony. Ciekawostką jest fakt, że jezioro oddalone jest od centrum Zakopanego o około 30 km najkrótszą drogą.
Najlepiej dojechać do ostatniego parkingu na Polanie Palenicy Białczańskiej własnym samochodem lub busem z Zakopanego.
Dolina
Pięciu Stawów
Jest to piękna dolina położona w Tatrach Wysokich pomiędzy Morskim Okiem a Kozim Wierchem (2291 m n.p.m.). Największy ze stawów to Wielki Staw o powierzchni ponad 34 hektarów i głębokości prawie 80 metrów, pozostałe to: Przedni Staw, Mały Staw, Czarny Staw i Zadni Staw. Dolinę drenuje Potok Roztoka, który spadając do Doliny Roztoki tworzy Wielką Siklawę - najpotężniejszy wodospad w Tatrach.
W Dolinie Pięciu Stawów Polskich w latach 1948-53 zostało wybudowane schronisko górskie na wysokości 1671 m n.p.m., jest to najwyżej położone schronisko w Polsce. Zielony Szlak prowadzi do Doliny Pięciu Stawów z Wodogrzmotów Mickiewicza i przez Dolinę Roztoki. Wodospad Wielka Siklawa jest jednym z dwóch wariantów tego szlaku, gdzie można podziwiać 70-metrową kaskadę. Od wiosny do jesieni warto połączyć Morskie Oko z wyprawą do Doliny Pięciu Stawów Polskich.
Od Morskiego Oka do Doliny Pięciu Stawów prowadzi niebieski szlak przez Świstówkę Roztocką. To fantastyczna wyprawa na cały dzień z pięknymi widokami.
Szukasz noclegu w Zakopanem? - kliknij Zakopane nocleg
Zobacz również: Zakopane apartamenty Zakopane kwatery prywatne Zakopane pokoje gościnne