Kotarz w Beskidzie Śląskim
Opis
Kotarz w Beskidzie Śląskim
Kotarz (974 m n.p.m.) jest szczytem leżącym w grzbiecie Pasma Baraniej Góry w Beskidzie Śląskim. Szczyt mieści się między dwoma przełęczami, najbardziej znanymi w tym paśmie gór - Przełęczą Karkoszczonką i Przełęczą Salmopolską. Ze szczytu Kotarz rozprzestrzenia się widok na masyw Skrzycznego, a na zachodniej części zbocza rośnie las bukowo - świerkowy z rozpadlinami i rumowiskami skalnymi, przez który prowadzi niebieski szlak turystyczny z Brennej oraz dwie rozległe polany, z których widać piękny krajobraz.
Polany stanowiły w przeszłości żywy ośrodek szałaśnictwa w Brennej, już od XVII wieku. Góra Kotarz jest częścią Krajobrazowego Parku Beskidu Śląskiego, na polanach znajdują się jedne z najliczniejszych w Polsce stanowiska naparstnicy purpurowej.
W 2008 roku na szczycie Kotarza stanął kamienny ołtarz Europy, do jego budowy wykorzystano kamienie przywiezione z Niemiec, Czech, Słowacji, Belgii, Finlandii, Etiopii, Birmy i Izraela.
Zostały tam również wbudowane kamienie z kosmosu, tzn. kawałki meteorytów oraz z wielu miast Polski i po jednym z każdego kontynentu.
Dla turystów przemierzających szlak przez Kotarz przygotowano również zadaszone miejsce odpoczynku.