Bazylika Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny w Wadowicach

Bazylika Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny w Wadowicach w miejscowości Wadowice Bazylika Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny w Wadowicach w miejscowości Wadowice
Bazylika Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny w Wadowicach w miejscowości Wadowice

Opis

Bazylika Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny w Wadowicach


Bazylika Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny w Wadowicach to miejsce szczególne, tutaj Karol Wojtyła, późniejszy Ojciec Święty, przyjął chrzest i przystąpił do I Komunii Świętej.

Podczas papieskich pielgrzymek do Wadowic Jan Paweł II trzykrotnie odwiedził swój kościół parafialny, przed którym opowiadał o czasach swej młodości.

W roku 1999 ukoronował obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

Obecnie wewnątrz bazyliki można podziwiać Chrzcielnicę, w której chrzczony był mały Karol, dziś Św. Jan Paweł II, a przed świątynią stoi duży posąg Papieża Polaka.

Najstarsza wzmianka o wadowickim kościele pochodzi z 1325 roku, kiedy była to mała i drewniana budowla.

W 1440 roku w Wadowicach wybuchł wielki pożar, podczas którego świątynia spłonęła.

Nowy, murowany kościół rozpoczęto budować w połowie XV wieku, z tego okresu pochodzi prezbiterium.

W latach 1792–98 wybudowano nową, późnobarokową budowlę.
W 1857 roku dobudowano od wschodu zakrystię i skarbiec na piętrze, natomiast pod koniec XIX wieku Tomasz Pryliński, architekt krakowski dokonał renowacji fasady frontowej w stylu neobarokowym.

Upiększył ją bogatymi ozdobamirzeźbami kamiennymi przedstawiającymi Matkę Bożą i dwóch patronów Polski - Św. Stanisława i Św. Wojciecha.

Z tego okresu pochodzi portyk z balkonem, częściowo hełm wieży oraz stacje drogi krzyżowej.
W 1992 roku Jan Paweł II podniósł kościół Ofiarowania NMP do rangi Bazyliki Mniejszej.

Wyrazem miłości i hołdu z okazji 25-lecia pontyfikatu Wadowiczanina na Stolicy Piotrowej jest obraz namalowany w latach 2002-03 przez krakowskie artystki.

We wnętrzu warto zwrócić uwagę na ołtarz główny z wizerunkiem patronki świątyni - Maryi Panny z Dzieciątkiem, której postać zdobi srebrna szata.

Od strony północnej znajduje się kaplica Świętej Rodziny z kamienną, barokową chrzcielnicą ze złotą pokrywą, zwieńczoną krzyżem.

To właśnie przy niej 20 czerwca 1920 roku został ochrzczony Karol Wojtyła.
Od strony południowej jest zlokalizowana kaplica Świętego Krzyża z wizerunkiem Ukrzyżowanego Chrystusa, w lewej nawie bazyliki od strony plebanii mieści się kaplica kryjąca cudowny obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy, ukoronowany przez Ojca Świętego.

Od świątyni kaplica oddzielona jest czarną kratą, jest tam umieszczony herb papieski i napis Totus Tuus oraz liczne wota składane przez wiernych w dowód wdzięczności za otrzymane łaski.

Cudowny obraz jest na środku neogotyckiego ołtarza postawionego w 1903 roku.

W rogu obrazu umieszczony jest złoty, papieski różaniec.

Obraz od 100 lat otaczany jest wielką czcią, młody Karol Wojtyła codziennie modlił się przed jego obliczem.


Lokalizacja