Atrakcje dla dzieci w Szczyrku i okolicy
Szczyrk
Opis
Atrakcje dla dzieci w Szczyrku i okolicy
Wybierając noclegi w Szczyrku czeka na Was mnóstwo atrakcji niezależnie od pory roku, miasto jest doskonale przygotowane na pobyty rodzinne, wczasy z dziećmi zapewniają ciekawe wydarzenia i mnóstwo rozrywki. Zatem co warto zobaczyć w Szczyrku? Poniżej przedstawiamy najciekawsze atrakcje dla dzieci i rodzin.
1. Kolej Linowa – Skrzyczne. Kolej czynna jest przez cały rok 7 dni w tygodniu. W komfortowy sposób dostaniecie się na najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego jakim jest Skrzyczne. Co ważne dzieci do lat 6 wjadą bezpłatnie, a za starsze zapłacimy 8-12 zł, w zależności od wieku i sezonu. Na szczycie znajduje się schronisko PTTK Skrzyczne (m. in. ze ścianką wspinaczkową, strzelnicą czy basenem dla dzieci), zobaczymy również 87-metrowy maszt nadajnika RTV. Zimą na zboczach góry znajdują się kilka tras narciarskich o różnym stopniu trudności. Należą one do Ośrodka Narciarskiego COS (m.in. trasa FIS).
2. Pływalnia COS Szczyrk. Basen to świetna alternatywa gdy pogoda nie sprzyja pieszym wędrówkom lub pozwala ochłodzić się w upalny dzień. Jest to kryta pływalnia dla osób które potrafią pływać (głębokosć 1,6-1,8m) a także dla najmłodszych, które uczą się pływać (gł. 90cm). Dodatkową atrakcją jest możliwość skorzystania z jacuzzi, bez dodatkowych opłat.
3. Deptak nad Żylicą. Popularne miejsce do spacerów, jazdy na rowerze a zimą na biegówkach, rozpoczyna się pod Urzędem Miasta Szczyrk, biegnie wzdłuż rzeki Żylica aż do miejscowości Buczkowice. Są tutaj gokarty, trampolina i wiele innych atrakcji dla dzieci.
4. Korty tenisowe. Tenis ziemny zyskuje na popularności, dlatego też w Szczyrku w Centralnym Ośrodku Sportu przy ul. Plażowej 8 znajdują się odpowiednio przygotowane korty zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych. Osoby rozpoczynające swoją przygodę z tenisem ziemnym mogą skorzystać z lekcji prowadzonych przez instruktorów. Na terenie COS w Szczyrku znajdują się 3 korty ziemne oraz oświetlenie umożliwiające grę w godzinach wieczornych.
Kolejnym miejscem, które pozwoli na doskonalenie lub stawianie pierwszych kroków w tej dyscyplinie są Korty Open w miejscowości Bystre na granicy z Bielsko-Białą, obiekt jest całoroczny. W bezpośrednim sąsiedztwie znajduje się domek klubowy z szatniami i zapleczem socjalnym.
W oddalonym o ok. 20 km Żywcu również znajduje się kort tenisowy przy Sadowej 30.
5. Kompleks skoczni narciarskich „Skalite". Doskonale przygotowany kompleks, gdzie organizowane są zawody na skalę światową, wśród młodzieży i starszych skoczków latem i zimą. Tu też regularnie odbywają się treningi polskich skoczków. Wśród najważniejszych zawodów należy wymienić m.in.:
- FIS Cup w skokach narciarskich (Puchar FIS)
- Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży
- Lotos Cup
- Letnie Grand Prix w skokach narciarskich
W kompleksie funkcjonują:
- skocznia normalna – punkt konstrukcyjny K-95, wielkość skoczni HS-106
- skocznia średnia – punkt konstrukcyjny K-70, wielkość skoczni HS-77
- skocznia mała – punkt konstrukcyjny K-40, wielkość skoczni HS-44
Przy każdej z nich znajdują się wieże sędziowskie oraz budynek startowy dla zawodników. Do transportu skoczków działa dwuosobowa kolej linowa.
6. Klimczok to szczyt o wys. 1117 m n.p.m. i znajduje się w północno-wschodniej części Pasma Baraniej Góry. Turyści najchętniej wybierają się z centrum Szczyrku szlakiem niebieskim. Początkowo szlak prowadzi asfaltem, dalej zaczynają się kamienie, jednak droga nie jest tak trudna. Po drodze czekają piękne widoki na Skrzyczne i Wielką Czantorię, warto zatrzymać się przy Sanktuarium na Górce. Na szczycie znajduje się schronisko z pamiątkami, można zjeść coś ciepłego i smacznego.
7. Szlaki rowerowe. Szczyrk stanowi świetne miejsce do uprawiania aktywnej turystyki. Na terenie miasta i w jego okolicy utworzono kilka tras dla miłośników dwóch kółek. Oto szlaki na które warto wybrać się rodziną:
- Trasa wokół Skalitego. To trasa niebieska, z którą powinien poradzić sobie każdy. Szlak zaczyna się w centrum miasta, po czym kieruje się na Zapalenicę, Siodło i Borowinę, by wrócić do Szczyrku. Szlak ma około 8 km i można przejechać go w około trzy kwadranse. Jednak jadąc spokojnym tempem i podziwiając widoki, warto zarezerwować sobie na niego około półtorej godziny.
- Szlak Górka – Bieniatka. Jest drugim niebieskim szlakiem, mający około 9 km. Jazda rowerem zajmuje około godziny, podczas wycieczki można zobaczyć zapierający dech w piersiach widok na Beskid Żywiecki i Skrzyczne. Początek w Szczyrku, kierujemy się następnie na Podmagurę i Bieniatkę.
- Beskid przez Migdały. Dla osób czujących się na siłach pokonać żółty szlak rowerowy, idealna będzie trasa prowadząca przez Szczyt Beskidka oraz Przełęcz Karkoszczonkę. Trasa ma około 10 km, za jej przejechanie zajmuje około godziny.
Dla bardziej zaawansowanych jest:
- Trasa Magura. Czerwony szlak prowadzący z centrum miasta Magury i schroniska PTTK „Klimczok” na Magurze. Ma on ponad 13 km, zaawansowani sportowcy pokonują go w półtorej godziny. Szlak jest bardzo wymagający. Zanim się na niego wybierzemy, uczciwie przeliczmy swoje siły na zamiary.
- Trasa Skrzyczne. Szlak ma nieco ponad 10 km, jednak jej przebycie, nawet zaawansowanym kolarzom, zajmuje około półtorej godziny. I nic dziwnego – jest to szlak czerwony, miejscami wymagający wspinaczki z rowerem. Początek trasy znajduje się w centrum Szczyrku. Następnie należy kierować się na Szczyrk Górny, Młaki i Polanę Skrzyczeńską na Skrzyczne. Wracamy przez Halę Jaworzyna i dolinę Dunaciego.
Zobacz również: Szczyrk noclegi Szczyrk domki Szczyrk apartamenty Szczyrk pokoje gościnne Szczyrk kwatery prywatne