Atrakcje dla dzieci w Wiśle i okolicy
Wisła
Opis
Atrakcje dla dzieci w Wiśle i okolicy
Co warto zwiedzić, gdzie wybrać się z dziećmi? Przedstawiamy nasze propozycje:
Wiślański rynek to Plac Bogumiła Hoffa, na którym zlokalizowany jest Dom Zdrojowy, fontanna, a także restauracje, kramy z rękodziełem i innymi pamiątkami. W Domu Zdrojowym znajduje się Informacja Turystyczna, a także duża figura Adama Małysza wykonana z białej czekolady. Powstała ona w podzięce wielkiemu skoczkowi za sukcesy oraz emocje, jakie dzięki niemu mogła przeżywać cała Polska w trakcje największych imprez sportowych, w których startował. Mierzy ona 2,5 metra wysokości i waży 180kg.
Aleja Gwiazd Sportu znajduje się na deptaku i powstała w 2008 roku w celu upamiętnienia otwarcia skoczni narciarskiej imienia Adama Małysza w Malince. Idąc deptakiem co jakiś czas pojawiają się na nim wmurowane płyty upamiętniające sportowców związanych z miastem Wisła. Znajdziemy tam nazwiska takie jak: oczywiście Adam Małysz, Apoloniusz Tajner, Przemysław Saleta, czy Piotr Żyła.
Galeria Sportowe Trofea Adama Małysza, to miejsce, w którym każdy może podziwiać zdobyte medale, a także pamiątki związane z Adamem Małyszem. To świetne miejsce dla miłośników tego sportu, bądź dla małych skoczków. Znajdują się tam medale zdobyte na Igrzyskach Olimpijskich, podczas Mistrzostw Świata, a także Kryształowe Kule za górowanie w Klasyfikacji Generalnej Pucharu Świata. Poza tym umieszczony jest tam sprzęt narciarski używany przez Adama w ciągu jego kariery a także pamiątki pochodzące z różnorodnych zawodów.
Skocznia narciarska "Malinka" im. Adama Małysza. Pierwotny obiekt powstał w 1933 roku i było on drewniany. Jednak skocznie postanowiono przebudować i w 2008 roku dostała ona imię Adama Małysza. To pełnowymiarowa skocznia, na której odbywają się zawody o randze międzynarodowej - np. Puchar Świata czy FIS Grand Prix. To druga duża skocznia w Polsce obok Wielkiej Krokwi w Zakopanem, o punkcie konstrukcyjnym K120.
Muzeum Narciarstwa - to nie przypadek, że znajduje się ono w Wiśle. Miasto to kojarzone jest z bogatymi tradycjami narciarskimi oraz oczywiście z Adamem Małyszem - najsławniejszym jego mieszkańcem. Muzeum to zlokalizowane jest w obiekcie "Ziemowit" i w swojej kolekcji posiada sprzęt narciarski oraz zabytkowe narty z końca XIX wieku oraz z lat 30-tych XX wieku. Wśród eksponatów znajdują się m.in. narty Adama Małysza, na których zdobył Mistrzostwo Polski, a także sprzęt należący do Piotra Fijasa. Ponadto w budynku znajduje się również bogate zbiory dotyczące sprzętu etnograficznego oraz liczne fotografie związane z historią narciarstwa.
Muzeum Beskidzkie im. Andrzeja Podżorskiego zlokalizowane jest w centrum Wisły i mieści się w zabytkowym budynku dawnej karczmy pochodzącej z lat 90. XVIII wieku. Znajduje się tam wystawa stała dotycząca kultury i życia górali Beskidu Śląskiego. Można się tam dowiedzieć więcej o kowalstwie, tkactwie, obróbce lnu czy wełny a także ciesielstwie. Wśród eksponatów znajdują się dawne narzędzia wykorzystywane na roli. Ponadto pojawiają się tam również wystawy czasowe będące zazwyczaj rzeźbami, bądź obrazami. Dodatkowo znajdziemy tam także Enklawę Budownictwa Drewnianego, na którą składa się pasieka zielarska, kuźnia, koliba pasterska, chata komornika a w sezonie letnim również zielnik.
Muzeum Magicznego Realizmu w odnowionej Wilii Ochorowiczówce zostało otwarte w 2017 roku. W swojej kolekcji posiada ponad 300 dzieł - wśród nich znajdują się obrazy, grafiki, czy rzeźby wiodących, polskich twórców surrealizmu. Ponadto obecna jest tam izba pamięci poświęcona Julianowi Ochorowiczowi. To największy tego typu obiekt nie tylko w Polsce ale także i w Europie. Jest to punkt konieczny do odwiedzenia na mapie Wisły zwłaszcza przez miłośników historii oraz sztuki.
Muzeum Spadochroniarstwa i Wojsk Specjalnych im. ppłk. Adolfa Pilicha cichociemnego spadochroniarza AK zlokalizowane jest w Willi Agawa w Wiśle i powstało w 2003 roku. Znajdują się w nim zbiory dotyczące historii, współczesnego polskiego spadochroniarstwa wojskowego oraz cywilnego, a także wojsk i służb specjalnych. Wystawy prezentują przede wszystkim odznaki, nagrody, dokumenty znaczki, monety, umundurowanie, sprzęt i osprzęt spadochronowy, nurkowy, uzbrojenie, wyposażenie i środki łączności, czy transportu. Ponadto są tam również fotografie, czasopisma akta i książki.
Zamek Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej powstał w miejscu spalonego drewnianego zameczku myśliwskiego Habsburgów w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Prezentuje awangardowy styl, został zaprojektowany przez Adolfa Szyszko Bohusza. Pełnił on funkcje rezydencji wypoczynkowej głowy państwa polskiego. Składają się na niego: zamek - historyczna rezydencja Prezydenta RP Ignacego Mościckiego, zabytkowa drewniana kaplica oraz Zamek Dolny z Gajówką. Obecnie jest ona udostępniona dla turystów.
Zameczek Myśliwski Habsburgów powstał w 1898 roku niedaleko Baraniej Góry na zlecenie Fryderyka Habsburga. Pałacyk zlokalizowany na ulicy Lipowej utrzymany jest w stylu tyrolskim. Gościło w nim wiele koronowanych głów lubujących się w strzelaniu przede wszystkim go głuszców. Obecnie znajduje się tam odział PTTK Wisła.
Park Kopczyńskiego zaczyna się zaraz za Domem Zdrojowym. To świetne miejsce na spacer licznymi alejkami, przy których znajdują się ławeczki, czy place zbaw dla dzieci. Ponadto w parku znajduje się również Amfiteatr im. Stanisława Hadyny, w którym odbywa się szereg imprez w tym coroczny Tydzień Kultury Beskidzkiej. Najmłodszych na pewno zaciekawi Aleja Podań i Legend, na którą składają się rzeźby zlokalizowane po obu stronach ścieżki, przedstawiające postacie z przekazów i podań funkcjonujących na terenie Śląska Cieszyńskiego.
Mini Niagara na Małej Zaporze to sztuczny wodospad mierzący 8 metrów wysokości, wybudowany w latach 50. XX wieku na potoku Wisełka. Potocznie bywa on nazywany Wiślańską Niagarą. Infrastruktura turystyczna jest tam bardzo dobrze przemyślana, bowiem wodospad można zobaczyć z różnej perspektywy. Sprawia on ogromne wrażenie, jest to jedno z bardziej urokliwych miejsc w Wiśle.
Barania Góra jest najwyższym szczytem polskiej części Śląska Cieszyńskiego, wznosi się na wysokość 1220m n.p.m.. Prowadzi tutaj kilka tras z Kamiesznicy, Skrzycznego, Zwardonia, Węgierskiej Górki, Przełęczy Kubalonka czy Wisły Czarne. Na jej szczycie znajduje się stalowa wieża widokowa, będąca doskonałym punktem widokowym, z którego podziwiać można rozległą panoramę na góry Polski, Słowacji oraz Czech w tym Tatry Wysokie a także Beskidy. Wieżą mierzy pond 15 metrów wysokości i ma ograniczenie - mianowicie może na niej przebywać jednorazowo 20 osób.
Dolina Białej Wisełki to najpopularniejsza atrakcja wybierana przez turystów. Zlokalizowana w Wiśle Czarne za Jeziorem Czerniańskim. To jedno z najbardziej malowniczych miejsc w tamtej okolicy. Bardzo często wybierana jest na spacery nawet przez rodziny z małymi dziećmi, bowiem szlak prowadzony jest drogą asfaltową. W trakcie spaceru na całej długości biegnie Biała Wisełka z niewielkimi kaskadami, na końcu zaś można zobaczyć Kaskady Rodła mierzące 5 metrów wysokości. Droga asfaltowa mierzy 2,6 km i jest to szlak niebieski, który następnie zmienia się w szlak terenowy, na którym napotkamy owe kaskady, dalsza droga wiedzie na Baranią Górę.
Jezioro Czermiańskie jest sztucznym zbiornikiem retencyjnym powstałym w celu ochrony okolicznych terenów przed powodziami. Jest to również rezerwuar wodny pitnej stworzony w miejscu gdzie łączy się Biała i Czarna Wisełka. Zbiornik powstał w latach 70. XX wieku. Tama mierząca ok 300 metrów długości jest świetnym miejscem na spacery. Okolica wygląda zjawiskowo o każdej porze roku. Zawsze jest tam podziwiać, bowiem jezioro znajduje się w pięknej lokalizacji, z której widać szczyty Beskidu Śląskiego. W jego pobliżu znajduje się również Rezydencja prezydenta Polski i Barania Góra.
Park Wodny "Tropikana" znajdujący się w Hotelu Gołębiewski to miejsce w którym chętnie spędzą czas zarówno dorośli jak i dzieci. W swojej ofercie posiadają basen pływacki, rekreacyjny z falą i biczami, w sezonie letnim baseny zewnętrzne oraz brodzić specjalni dostosowany dla dzieci. Ponadto dla klientów udostępnionych jest wiele wanien jacuzzi, m.in wapniowo-magnezowe, borowinowe, ługowe, saun, m.in suche z nutami zapachowymi, parowe pachnące melisa oraz orientem, a także jaskinia solna. Dodatkowo miłośnicy dobrej zabawy mogą korzystać ze zjeżdżalni bądź strefy sportu.
Park Linowy BC Cross to miejsce zarówno dla dorosłych jak i dzieci. Posiada trasy o różnym stopniu trudności zapewniających świetną zabawę oraz odrobinę adrenaliny. W swojej ofercie oprócz parku linowego posiadają również ścianki wspinaczkowe również przeznaczone dla mniejszych bądź większych. Ponadto na miejscu na zainteresowanych czeka zjazd tyrolski o długości prawie 80 metrów a także most tybetański. Na pewno nikt nie będzie narzekał tutaj na nudę.
Stacje Narciarskie
Wielka Czantoria jest najwyższym szczytem pasma Czantorii i Stożka wchodzącego w skład Beskidu Śląskiego, mierzącym 995m n.p.m. Szczyt jest miejscem granicznym między Polską a Republiką Czeską. Po czeskiej stronie wznosi się wieża widokowa mająca około 30 metrów wysokości. Rozciągają się z niej niesamowita panorama na okoliczne góry oraz okolice. Można się na nią dostać 3 pieszymi szlakami z Ustronia Zdroju, Ustronia Polany, czy Małej Czantorii, ale także kolejką krzesełkową omijając dość strome, około 2 kilometrowe podejście. Przy stacji górnej w sezonie letnim działa największa górska plaża z leżakami i pięknymi widokami. Zaś pod górną stacją znajduje się letni tor saneczkowy tak zwana zjeżdżalnia grawitacyjna, która na pewno okaże się świetną atrakcją dla dzieciaków. Ponadto znajduje się tam również placówka GOPR oraz punkt gastronomiczny.
Skrzyczne jest najwyższym szczytem Beskidu Śląskiego wznoszącym się na wysokość 1257m n.p.m. Prowadzą na niego następujące szlaki turystyczne: szlak turystyczny niebieski ze Szczyrku Centrum przez halę Jaworzyna, szlak turystyczny zielony ze Szczyrku Centrum przez przełęcz Becyrek, szlak turystyczny czerwony z Buczkowic przez Siodło pod Skalitem, szlak turystyczny niebieski z Ostrego, szlak turystyczny zielony szlak turystyczny czerwony na przełęcz Salmopolską przez Malinowską Skałę, szlak turystyczny zielony na Baranią Górę. Można również wjechać na niego kolejką krzesełkową ze Szczyrku. Na szczycie znajduje się boisko, ścianka wspinaczkowa, strzelnica oraz basen dla dzieci. Dodatkowo na jego zboczach znajduje się wiele tras narciarskich o różnym stopniu trudności.
Aquapark Leśna to kompleks basenów idealny na wypoczynek zarówno latem jak i zimą. W swojej ofercie posiada basen wewnętrzny z biczami, kolejny z ławkami do masażu wodnego i powietrznego, basen zewnętrzny, sauny fińską i parową oraz zjeżdżalnię. Basen również organizuje dla najmłodszych naukę pływania, a także gdy wodne, czy zabawy. W okresie letnim kliencie mogą korzystać dodatkowo z zewnętrznego miejsca na wypoczynek, boiska do piłki nożnej oraz oczywiście basenów.
Górski Park Równica znajduje się na szczycie Góry Równica na wysokości 885m n.p.m. To jeden z najchętniej odwiedzanych parków rozrywki w Beskidach. Posiadają wiele atrakcji dla mniejszych i większych dzieciaków. Należy do nich rollercoaster, zjeżdżalnia, wypożyczalnia quadów, kino 4D,a także kino sferyczne. Ponadto ze szczytu rozciągają się niezwykłe widoki, które można obserwować zajadając regionalne przysmaki w zlokalizowanej tam karczmie.
Leśny Park Niespodzianek jest nietypowym ogrodem zoologicznym, tutaj nie obowiązują zasady trzymania się z daleka od zwierząt. Można je dotykać i co najlepsze karmić, taka opcja na pewno spodoba się najmłodszym. Alpaki czy Jeleniowate bez ograniczeń mogą chodzić sobie po terenie całego parku. Dodatkowo w parku znajdziemy również sowaiarnię, sokolarnię a także Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej. Kolejną ciekawą atrakcją może okazać się Aleja bajkowa, na której ustawione są ruchome ekspozycje postaci z bajek. Ponadto na miejscu znajduje się też plac zabaw oraz miejsca widokowe.
Zobacz również: Wisłą noclegi Wisła apartamenty Wisła domki Wisła pokoje gościnne Wisła pensjonaty