Pomnik Nikifora Krynickiego Krynica-Zdrój

Pomnik Nikifora Krynickiego Krynica-Zdrój w miejscowości Krynica-Zdrój Pomnik Nikifora Krynickiego Krynica-Zdrój w miejscowości Krynica-Zdrój
Pomnik Nikifora Krynickiego Krynica-Zdrój w miejscowości Krynica-Zdrój

Opis

Pomnik Nikifora Krynickiego zlokalizowany jest przy wejściu na Deptak, pomiędzy ulicą Nikifora Krynickiego, a ulicą Leona Nowotarskiego w Krynicy Zdroju.

Pierwotny pomysł na budowę pomnika powstał w latach 90. XX wieku, ostatecznie pomnik został odsłonięty 9 września 2005 roku przez ówczesnego prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej - Aleksandra Kwaśniewskiego. Jego autorem jest krakowski rzeźbiarz prof. Czesław Dźwigaj. Pomnik przedstawia Nikifora Krynickiego siedzącego na murku w towarzystwie pasa, trzyma on w dłoni pędzel.

Nikifor zwany jako Nikifor Krynicki a tak na prawdę nazywał się Epifaniusz Drowniak, urodził się w 1895 roku w Krynicy-Zdrój, zmarł w 1968. Samouk, zaliczany do grona najwybitniejszych na świecie malarzy tzw. naiwnych, prymitywistów.

Nikifor żył w biedzie i ubóstwie, ludzie uważali go za niedorozwiniętego kalekę. Całe jego życie skupiało się na malarstwie. Dopiero u schyłku życia, został uznany za jednego z najznakomitszych prymitywistów na całym świecie.

Jako pierwszy twórczość Nikifora docenił ukraiński malarz Roman Turyna w 1930 roku. Przedstawił jego dzieła polskim i ukraińskim malarzom reprezentującym kapizm.

Nikifor był synem Polaka, który prawdopodobnie również był malarzem. Matką była Eudokia Drowniak, uboga, głuchoniema łemkowska żebraczka.

W latach 1960 – 1968 Nikifor trafił pod opiekę krynickiego malarza Mariana Włosińskiego, który pomógł artyście. Po śmierci Nikifora zatroszczył się o to, aby jego twórczość została zachowana. 

 Pierwszymi dziełami Nikifora były autoportrety, a także widoki krynickich wilii i cerkwi. Nikifor stworzył około 40 tysięcy kompozycji. Muzeum otworzone na jego cześć znajduje się w centrum Krynicy-Zdroju w  willi Romanówka, jednak największy zbiór jego dzieł, mieści się w Muzeum Okręgowym w Nowym Sączu.


Atrakcje w pobliżu Pomnika Nikifora:

- Pijalnia Główna 

- Pijalnia „Jana” 

 - Pijalnia Mieczysław (Stary Dom Zdrojowy) 

- Nowy Dom Zdrojowy - znajduje się po lewej stronie muszli koncertowej. Zbudowany został w roku 1939 według projektu Witolda Minkiewicza.

- Kolej na Górę Parkową 

- Stare Łazienki 

- Bulwary Dietla

- Fontanna muzyczna

- Kościół Przemienienia Pańskiego

- Willa "Witoldówka" .

- Pomnik Adama Mickiewicza 

- Muzeum Nikifora Krynickiego

Zobacz również:   noclegi w górach   Krynica-Zdrój noclegi     Krynica Zdrój domki      Krynica Zdrój apartamenty

Lokalizacja