Pomnik Nikifora Krynickiego Krynica-Zdrój
ul. aleja Nikifora
33-380 Krynica-Zdrój
Opis
Pomnik Nikifora Krynickiego Krynica-Zdrój
Pomnik Nikifora Krynickiego zlokalizowany jest przy wejściu na Deptak, pomiędzy ulicą Nikifora Krynickiego, a ulicą Leona Nowotarskiego w Krynicy Zdroju.
Pierwotny pomysł na budowę pomnika powstał w latach 90. XX wieku, ostatecznie pomnik został odsłonięty 9 września 2005 roku przez ówczesnego prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej - Aleksandra Kwaśniewskiego. Jego autorem jest krakowski rzeźbiarz prof. Czesław Dźwigaj. Pomnik przedstawia Nikifora Krynickiego siedzącego na murku w towarzystwie pasa, trzyma on w dłoni pędzel.
Nikifor zwany jako Nikifor Krynicki a tak na prawdę nazywał się Epifaniusz Drowniak, urodził się w 1895 roku w Krynicy-Zdrój, zmarł w 1968. Samouk, zaliczany do grona najwybitniejszych na świecie malarzy tzw. naiwnych, prymitywistów.
Nikifor żył w biedzie i ubóstwie, ludzie uważali go za niedorozwiniętego kalekę. Całe jego życie skupiało się na malarstwie. Dopiero u schyłku życia, został uznany za jednego z najznakomitszych prymitywistów na całym świecie.
Jako pierwszy twórczość Nikifora docenił ukraiński malarz Roman Turyna w 1930 roku. Przedstawił jego dzieła polskim i ukraińskim malarzom reprezentującym kapizm.
Nikifor był synem Polaka, który prawdopodobnie również był malarzem. Matką była Eudokia Drowniak, uboga, głuchoniema łemkowska żebraczka.
W latach 1960 – 1968 Nikifor trafił pod opiekę krynickiego malarza Mariana Włosińskiego, który pomógł artyście. Po śmierci Nikifora zatroszczył się o to, aby jego twórczość została zachowana.
Pierwszymi dziełami Nikifora były autoportrety, a także widoki krynickich wilii i cerkwi. Nikifor stworzył około 40 tysięcy kompozycji. Muzeum otworzone na jego cześć znajduje się w centrum Krynicy-Zdroju w willi Romanówka, jednak największy zbiór jego dzieł, mieści się w Muzeum Okręgowym w Nowym Sączu.
Atrakcje w pobliżu Pomnika Nikifora:
- Pijalnia Główna
- Pijalnia „Jana”
- Pijalnia Mieczysław (Stary Dom Zdrojowy)
- Nowy Dom Zdrojowy - znajduje się po lewej stronie muszli koncertowej. Zbudowany został w roku 1939 według projektu Witolda Minkiewicza.
- Kolej na Górę Parkową
- Stare Łazienki
- Bulwary Dietla
- Fontanna muzyczna
- Kościół Przemienienia Pańskiego
- Willa "Witoldówka" .
- Pomnik Adama Mickiewicza
- Muzeum Nikifora Krynickiego
Zobacz również: noclegi w górach Krynica-Zdrój noclegi Krynica Zdrój domki Krynica Zdrój apartamenty