Darmowe atrakcje w Zakopanem i okolicach

Darmowe atrakcje w Zakopanem i okolicach w miejscowości Zakopane Darmowe atrakcje w Zakopanem i okolicach w miejscowości Zakopane
Darmowe atrakcje w Zakopanem i okolicach w miejscowości Zakopane
Darmowe atrakcje w Zakopanem i okolicach w miejscowości Zakopane
Darmowe atrakcje w Zakopanem i okolicach w miejscowości Zakopane
Darmowe atrakcje w Zakopanem i okolicach w miejscowości Zakopane
Darmowe atrakcje w Zakopanem i okolicach w miejscowości Zakopane
Darmowe atrakcje w Zakopanem i okolicach w miejscowości Zakopane
Darmowe atrakcje w Zakopanem i okolicach w miejscowości Zakopane
Darmowe atrakcje w Zakopanem i okolicach w miejscowości Zakopane

Opis

Darmowe atrakcje w Zakopanem i okolicach


Zakopane jest ulubionym i najchętniej odwiedzanym miejscem na Podhalu przez turystów nie tylko z Polski. Miasto dysponuje doskonałą bazą noclegową, licznymi miejscami rozrywki i pięknymi zabytkami. Wiele z atrakcji Zakopanego jest płatnych co często i niestety odstrasza turystów, dlatego przedstawimy Wam miejsca, które warto zobaczyć i nie poniesiecie przy tym kosztów.  

1. Krupówki. Tej ulicy nikomu nie trzeba przedstawiać, główny deptak który tętni życiem przez cały rok. Cała ulica jest wyłączona z ruchu samochodowego, jedynie bryczką można się przejechać na zwiedzanie miasta. Znajduje się tu wiele karczm, restauracji, sklepików z pamiątkami, sklepów z odzieżą regionalną i sportową. Zwykle na Krupówkach spotykają się rodziny, przyjaciele aby wspólnie zjeść czy wybrać się na zwiedzanie Zakopanego. 

2. Wielka Krokiew  im. Stanisława Marusarza (ul.  Bronisława Czecha 1). Na górę skoczni możemy dostać się pokonując trasę pieszą, przebiegającą wzdłuż kolei linowej. Ciekawostką jest to, że możliwe jest zwiedzenie od środka wieży sędziowskiej, z której podobnie, jak ze szczytu Wielkiej Krokwi rozpościera się malowniczy widok na Zakopane. 

3. Kościół Najświętszej Rodziny to wyjątkowe miejsce, znajduje się na Krupówkach. Świątynia jest ważna zarówno dla mieszkańców Zakopanego i okolic jak również dla turystów. Tą najstarszą murowaną zakopiańską świątynię z charakterystyczną zieloną wieżą widoczną z wielu miejsc w mieście w 150-lecie istnienia parafii odwiedził podczas jednej z wizyt w ojczyźnie Ojciec Święty Jan Paweł II. Wnętrze kościoła stanowi mieszankę kilku stylów, takich jak neoromański, neogotycki, a także styl zakopiański Stanisława Witkiewicza oraz tzw. sposobu zakopiańskiego.

4. Sanktuarium MB Objawiającej Cudowny Medalik (ul. Piszczory 13 Zakopane Olcza). Świątynia jest nowoczesnym obiektem, nad którym opiekę sprawują Księża Misjonarze świętego Wincentego a Paulo. Świątynia dzieli się na kościół dolny, przeznaczony dla życia społecznego parafii i górny, gdzie odprawia się liturgię. Co ciekawe, kościół górny może pomieścić 1500 wiernych. Wnętrze świątyni jest przestronne, dominują tu witraże nawiązujące do wydarzeń z historii Polski. Ołtarz, wyłożony jest płytami z marmuru i płytami sławniowieckimi. Na tle witraża widnieje wykonana przez Michała Gąsienicę Szostaka figura patronki kościoła Matki Bożej Cudownego Medalika. Warto dodać, że msze święte w okresie ważnych świąt katolickich mają tu wyjątkowy charakter.

5. Kaplica pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa czyli tzw. kaplica na Jaszczurówce jest miejscem, które warto odwiedzić będąc w Zakopanem. Obiekt jest przykładem drewnianej architektury i zakopiańskiego stylu, który został wybudowany w latach 1904-1907. Obiekt wznosili góralscy cieśle pod kierunkiem Aureliana Blachy, który był prawdopodobnie projektantem ołtarza głównego. Z kolei całą świątynie zaprojektował Stanisław Witkiewicz. Architektura obiektu jest o konstrukcji zrębowej na wysokiej kamiennej podmurówce, ze stromym łamanym dachem zwieńczonym delikatną sygnaturką. Jej wnętrze zdobią piękne witraże, ołtarz jest rzeźbiony w drewnie, z jego prawej strony znajduje się Matka Boska Częstochowska z herbem Polski a z lewej Matka Boska Ostrobramska z herbem Litwy. 

6. Kościół na Pęksowym Brzyzku pw. Matki Boskiej Częstochowskiej jest najstarszym tego typu zabytkiem w Zakopanem. To drewniany kościółek o konstrukcji zrębowej, ścianach oszalowanych zarówno od zewnątrz jak i wewnątrz. Świątynie wzniesiono 1848 roku. Ołtarze znajdujące się wewnątrz kościoła wykonał miejscowy artysta Wojciech Kułach-Wawrzyńcok w połowie XIX wieku. We wnętrzu znajduje się kilka dzieł dziewiętnastowiecznej sztuki ludowej oraz dzieła artystów współczesnych – bogato zdobione zasłony mens ołtarzowych wykonane przez Karola Kłosowskiego i Marię Bujakową, a także obrazy malowane na szkle autorstwa Eweliny Pęksowej. W pobliżu znajduje się zabytkowa Kaplica Gąsieniców oraz cmentarz Zasłużonych. 

7. Rówień Krupowa. Jest to miejsce głównie do spacerowania i podziwiania gór, ze względu na dużą ilość ławek wzdłuż alejek. To właśnie tutaj odbywają się koncerty, czasem rozkłada się tu wesołe miasteczko czy cyrk. Równia Krupowa podlega ochronie prawnej przed zabudową, dzieli się na Dolną Rówień Krupową i Górną Rówień Krupową ze względu na to, że przez jej środek przechodzi ulica Kościuszki.

Jest również miejscem częstych fotografii, znajduje się tu napis Zakopane. 

8. Plenerowe place zabaw dla dzieci. W Zakopanem znajduje się wiele miejsc do zabawy dla dzieci, dostępne są otwarte place zabaw zarówno dla małych jak i dużych. Oto niektóre lokalizacje: ul. Szymony, ul. Staszica 13, ul. Sienkiewicza 26, ul. Kościuszki 12, ul. Droga Zubka 10, ul. Słoneczna 2A. 

9. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich jest międzynarodową imprezą folklorystyczną o długiej tradycji odbywającej się w Zakopanem co roku już od ponad 50 lat. Festiwal trwa weekend (od piątku do niedzieli), przypada na drugą połowę sierpnia. Przez te wszystkie lata w konkursie uczestniczyło blisko 600 zespołów zagranicznych z kilkudziesięciu krajów oraz ponad 200 grup polskich. Głównymi nagrodami są złote, srebrne i brązowe ciupagi przyznawane w trzech kategoriach tj. taniec tradycyjny, stylizowany i opracowany artystycznie.

10. Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej (ul. Osiedle Krzeptówki 14) ulokowane na zakopiańskich Krzeptówkach zostało wybudowane jako votum za ocalenie życia papieża Jana Pawła II po zamachu 13 maja 1984 r. Zanim powstało Sanktuarium na zakopiańskich Krzeptówkach stała tylko kaplica Księży Pallotynów, w której przechowywana była figura Matki Boskiej Fatimskiej. Na szczycie dzwonnicy zawieszono dzwon ofiarowany przez Jana Pawła II. Ciekawostką jest to, iż w fundamenty kościoła wmurowano różaniec ofiarowany przez Papieża oraz zdjęcie Ojca Świętego, ponadto każdą cegłą kładzioną na fundamentach zamurowano Cudowny Medalik. Na terenie sanktuarium utworzono Park Fatimski z ołtarzem,  przy którym w 1997 roku święty Jan Paweł II pod Wielką Krokwią odprawił pamiętną, uroczystą Mszę Świętą i przyjął hołd górali polskich. 

11. Punkty widokowe

ANTAŁÓWKA to punkt widokowy, które znajduje się w centrum Zakopanego, na niewielkim wzniesieniu. Z tego miejsca roztacza się cudowny widok na miasto oraz na Tatry. Antałówka jest obowiązkowym punktem na turystycznej mapie. W czasie spaceru do tego miejsca mijamy piękne krajobrazy, wszystko w pięknym, góralskim klimacie.

GUBAŁÓWKA jest dobrze znanym i chętnie odwiedzanym miejscem przez turystów. Spacerując starą betonową drogą, można podziwiać Śpiącego Rycerza i część Zakopanego. Ciekawie prezentują się stąd Czerwone Wierchy, a także mniej znane szczyty w Tatrach Zachodnich. Jednym ze sposobów dotarcia na szczyt jest szlak prowadzący z Krupówek, trasa jest dobrze oznakowana, wejście zajmie nam około godzinę.

ZĄB jest malowniczą miejscowością i świetnym punktem widokowym na Tatry. Przez wieś biegnie słynny Szlak Papieski, którym w czerwcu 1997 roku przejeżdżał Jan Paweł II z Krzeptówek do Ludźmierza. Dodatkową atrakcją jest również fakt, iż stoi tu góralski dom skoczka narciarskiego Kamila Stocha. W Zębie jest kilka punktów widokowy, dla podróżujących samochodem polecamy punkt przy cmentarzu parafialnym Św. Anny, przy którym bez problemu można zostawić auto.

BACHLEDÓWKA jest świetnym punktem widokowym na Tatry, Beskidy i Gorce. Jadąc samochodem przez całą drogę góry mamy za plecami i dopiero kiedy wysiądziecie z auta, zobaczycie ciągnące się ze wschodu na zachód pasma górskie. Co ciekawe, przy dobrej pogodzie patrząc w stronę Babiej Góry zobaczyć można błyszczącą w słońcu taflę Jeziora Orawskiego, które górale często nazywają Morzem Orawskim. Parking znajduje się przy kościele na końcu drogi.

GLICZARÓW GÓRNY. Doskonale widać stamtąd ostrą grań Tatr Wysokich, a Giewont nie przypomina już śpiącego rycerza, samochód można pozostawić przy Karczmie Widokowej skąd też są imponujące widoki. Polecamy udać się w to  miejsce wczesnym rankiem aby obejrzeć wyjątkowy wschód słońca. 

CZARNA GÓRA tu na szczycie góry Litwinka z daleka widać charakterystyczny krzyż. Można dojechać samochodem, na miejscu jest parking i malownicze widoki na Pieniny, Gorce i oczywiście Tatry. 

Zobacz również:     noclegi Zakopane      hotele Zakopane     domki Zakopane     pensjonaty Zakopane

Lokalizacja