Atrakcje dla dzieci w Mikołajkach i okolicy
Opis
Atrakcje dla dzieci w Mikołajkach i okolicy
Mikołajki to jedno z
najpopularniejszych miast odwiedzanych przez turystów w Polsce. To
miasto położone w samym sercu Mazur, w województwie
warmińsko-mazurskim na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich, gdzie
krzyżuje się wiele dróg wodnych. Z roku na rok turystyka tej
miejscowości rozwija się, sukcesywnie przybywa atrakcji, które są
w stanie zainteresować dorosłych, ale także dzieci.
Wioska żeglarska w Mikołajkach jest jednym z większych portów wodnych na Mazurach. Położna jest ona nad Jeziorem Mikołajskim znajdującym się na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich na ulicy Kowalskiej 3 w centrum Mikołajek. Jej malownicza lokalizacja o każdej porze roku przyciąga wielu turystów oferując pełno atrakcji. Wyposażona jest ona w cztery pomosty i około 250 miejsc do cumowania dla jachtów żaglowych bądź motorowych. Jest to idealny teren doskonale przystosowany latem do uprawiania sportów motorowodnych, kajakarstwa, windsurfingu, czy wędkarstwa, zimą zaś do - wędkarstwa lodowego, uprawiania narciarstwa biegowego, a także latania na bojerach. Dodatkowo odbywa się tam wiele imprez, czy festiwali, a także najstarszy w Polsce Festiwal Szantowy. Można tam również wypożyczyć jachty, motorówki, kajaki czy rowery. Ponadto smażalnie ryb w wiosce cieszą się największą popularnością.
Jezioro Śniardwy jest nie tylko wizytówką Mikołajek ale też największym jeziorem w Polsce położonym w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich w dorzeczu Pisy. To jezioro morenowe - rodzaj jeziora polodowcowego, zajmujące wraz z bocznymi odnogami około 125 km kwadratowych. Jego głębokość sięga 23m, na jego powierzchni znajduje się 8 wysp, a skalda się na niego około 660 metrów sześciennych wody. To miejsce idealny do żeglowania, czy pływania statkami wycieczkowymi. Rejsy odbywają tutaj wycieczkowce Białej Floty oraz Chopin - rejowy statek wycieczkowy. W zatokach można poławiać ryby, w wodach spotykane są: leszcze, okonie, szczupaki, płocie, liny a także sieje. Na południowo-zachodnim brzegu jeziora w Popielnie mieści się hodowla konika polskiego - jest to rodzima rasa koni wywodząca się od tarpanów występujących dziko na tamtejszych terenach. W pobliżu Mikołajek w miejscowości Łuknajno oddalonej od nich w odległości 5 km nad Jeziorem Śniardwy znajduje się wieża widokowa, z której rozciąga się przepiękny widok na owe jezioro. Wieża jest drewniana a wstęp na nią płatny.
Jeziora w Mikołajkach:
Jezioro Mikołajskie jest jeziorem rynnowym w dorzeczu Pisy, ma powierzchnie 5 km kwadratowych i maksymalną głębokość 26m. Łączy się on na północy z Jeziorem Tałty pod mostem drogowym w Mikołajkach, a na południowym zachodzie z Jeziorem Śniardwy przez cieśninę.
Jezioro Tałty to najgłębsze jezioro rynnowe na Mazurach, leżące w dorzeczu Pisy wypełniając wielką rynnę polodowcową, jego południowy kraniec znajduje się w obrębie miasta - Mikołajki.
Jezioro Łuknajno oddalone jest 5 km od Mikołajek, to jedno z płytszych jezior polodowcowych. Malowniczo położone jest w otoczeniu łąk oraz bagien. Stanowi ono jedną z najważniejszych ostoi dla ptactwa wodnego.
Jeziora otaczające Mikołajki dają wiele możliwości turystom odwiedzającym to miasto. Można wypłynąć w rejs, pożeglować, zrelaksować się na przybrzeżnych plażach, popływać w wyznaczonych kąpieliskach, łowić ryby, a także skorzystać z innych aktywności przygotowanych na plażach, bądź ze ścieżek rowerowo-spacerowych otaczających akweny wodne.
Rejsy Statkiem na Mazurach to jedna z największych atrakcji tego regionu. Będąc na jeziorze można z innej perspektywy niż z lądu obserwować Szlak Wielkich Jezior Mazurskich i przeżyć niezapomnianą przygodę na wodzie.
Rejsy odbywają się od 1 maja do 30 września.
Trasy rejsów Horel Robert's Port:
Mikołajki - Śniardwy - Mikołajki
Mikołajki - Ruciane Nida - Mikołajki
Mikołajki - Ruciane Nida
Ruciane Nida - Śniardwy - Mikołajki
Trasy port Plac Wolności 15
Mikołajki – j. Śniardwy – Mikołajki
Mikołajki – j. Śniardwy – Kamień
Mikołajki – j. Śniardwy – Ruciane – Mikołajki
Mikołajki – Szymonka
Mikołajki – Rydzewo
Mikołajki – Giżycko – Mikołajki
Mikołajki – Ryn
Mikołajki – Ryn – Mikołajki
Mikołajki – 3 jeziora: Mikołajskie, Śniardwy, Bełdany – Mikołajki
Mikołajki – Szymonka
Mikołajki – Szymonka – Rydzewo
Mikołajki – Kamień – Ruciane
Mikołajki – Kamień
Mikołajki – j. Śniardwy – Wyspa Pajęcza i Czarcia – Mikołajki
Mikołajki – zachód słońca nad jeziorami – Mikołajki
Muzeum Reformacji Polskiej w Mikołajkach jest pierwszym muzeum w Polsce poświęconym zagadnieniu - reformacji polskiej i jej historii. Szczególnie uwzględnionym regionem są Mazury. Powstało ono w 1973 roku założone przez ks. Władysława Pilichowskiego proboszcza parafii św. Trójcy w Mikołajkach. Siedzibą muzeum jest obecnie budynek probostwa powstały w połowie XIX wieku.
Muzeum jest w posiadaniu unikatowego zbioru zabytków piśmiennictwa i drukarstwa polskiego na Mazurach do 1945. W zbiorach znajdują się również inne cenne druki, dokumenty, zdjęcia itp., związane z ruchem reformacyjnym i nie tylko na terenie Polski i Europy. Najstarszy ze starodruków pochodzi z 1658 roku. Są tam również księgi parafialne, tablice z nazwiskami mieszkańców Mikołajek, poległych podczas wojen napoleońskich, a nawet Biblia w języku polskim z 1726 roku.
Ulica Michała Kajki to najdłuższa oraz najstarsza ulica Mikołajek. Rozciąga się od placu Wolności aż do granic miasta, ma ponad 2,5 km. W związku z tym istnieje następujące powiedzenie - "Ulica Kajki to całe Mikołajki". Zabudowania tam występujące to przeważnie domy pochodzące z początku XX wieku, a na całej długości ulicy rosą lipy. Bardzo malownicze miejsce biegnące wzdłuż Jeziora Mikołajskiego. Na tej ulicy znajduje się wiele pensjonatów, hotelików, sklepów oraz barów. Ponadto zlokalizowany jest również na niej neogotycki kościół z 1910 roku.
Plaża przy Jeziorze Mikołajskim przy ul. Okrężnej w Mikołajkach. Na jej terenie co roku zostaje wyznaczone kąpielisko miejskie. W pobliżu znajduje się ogólnodostępny budynek z kabinami toalet oraz prysznicami. Na terenie kąpieliska oraz w jego otoczeniu można wypożyczyć kajaki, rowery wodne, łodzie żaglowe
W okolicy Mikołajek znajduje się jeszcze kilka kąpielisk:
Kąpielisko wiejskie w Tałtach, Tałty 12B Kąpielisko niestrzeżone z pomostem
Kąpielisko wiejskie w Górkle, Górkło 1, kąpielisko niestrzeżone z pomostem i boiskiem do piłki plażowej
Kąpielisko wiejskie w Starych Sadach, Stare Sady 18B, Kąpielisko niestrzeżone z pomostem i placem zabaw
Kąpielisko wiejskie w Zełwągach. Kąpielisko niestrzeżone z pomostem i boiskiem do piłki plażowej
Park Wodny "Tropikana" znajdujący się w Hotelu Gołębiewski to miejsce, w którym chętnie spędzą czas zarówno dorośli jak i dzieci. W swojej ofercie posiadają basen sportowy, basen rzeka, rekreacyjny z falą i biczami, basen letnio-zimowy z hydromasażami oraz brodzik specjalnie dostosowany dla dzieci. Ponadto dla klientów udostępnionych jest wiele wanien jacuzzi, m.in jodowo-bromowe, borowinowe, morskie, sauny: parowa i suche o nutach zapachowych: świerku, eukaliptusa, ziół alpejskich, a także jaskinia solna, jaskinia śnieżno-lodowa, tężnie solankowe. Dodatkowo miłośnicy dobrej zabawy mogą korzystać ze zjeżdżalni bądź strefy sportu. Ponadto dla dzieci znajdzie się tam wiele kolorowych atrakcji, bajkowych figur oraz piaskownica.
Mikołajki posiadają świetnie usytuowane trasy rowerowe a także spacerowe. Można zwiedzać okolicy i przy okazji aktywnie spędzić czas.
Trasy rowerowe:
Szlakiem Łabędzia Niemego
Mała pętla rowerowa nad jeziora Łuknajno i Śniardwy
Zielony szlak rowerowy wokół jeziora Juno
Niebieski szlak rowerowy "Duża pętla mrągowska"
Trasa Mikołajki - Tałty - Ławki - Mikołajki
Pętla na zachód od Mikołajek
Żółty szlak rowerowy "Lasy Sorkwickie"
Pętla Bełdany
Szlak żółty Ernsta Wiecherta
Pętla dookoła jezior Tałty i Ryńskie
Szlak czerwony Grodzisk Pruskich Święta Lipka - Mrągowo - Mikołajki
Krutyński szlak rowerowy
Pętla Bełdany - Śniardwy - Mikołajki - Bez przeprawy promowej
Mała pętla na południe od Mikołajek
Pętla na zachód od Mikołajek
Szlaki spacerowe:
Promenadą miejską
Promenada z ulicą Mikołaja Kajki
Trasa Półwyspem Kusnort
Trasa wzdłuż Jeziora Mikołajskiego
Ścieżka przyrodnicza Rezerwat Jezioro Łuknajno
Spływy Kajakowe to ostatnio bardzo popularny sposób na aktywne spędzenie wolnego czasu w gronie rodzinnym. Na Mazurach odbywa się wiele spływów organizowanych przez różne firmy. Można wybrać czy wolimy spływ godzinny, 2-3-godzinny, czy takie nawet 6,7-godzinne. Jednymi z najbardziej popularnych są te odbywające się po rzece Krutyń, dzięki położeniu w sercu Mazurskiego Parku Krajobrazowego.
Galindia nazywana również Mazurskim Edenem to staropruska osada należąca do dawnego plemienia Galindiów mieszkających na terenach obecnych Mazur od V w p.n.e. do XIII w. n.e.
Osada Galindów położona jest przy trasie Mikołajki – Ruciane, nad jeziorem Bełdany.
Miejsce to oferuje szereg atrakcji, które odbywają się na terenie dużego parku m.in.:
Napad Galindów
Poszukiwanie bursztynu
Pasowanie wojowników
Psie zaprzęgi
Przygoda staropruskimi wozami i łodziami
Integracja w grupach w stylu Galindów
Strzelanie z łuku
Rzut toporem
Walki między plemionami
Historia związana z plemieniem Galindów jest w bardzo ciekawy sposób pokazywana w Grodzie Galindów, który oferuje odwiedzającym to miejsce szereg atrakcji takich jak:
Zwiedzanie z przewodnikiem
Pasowanie na Galinda z wręczeniem medalionu lub drewnianej maczugi
Napad na autokar
Trasa zwiedzania obejmuje:
Lauks Galindów
Święty Gaj
Polanę obrzędów
Podziemne groty Perkuna
Labirynty Demonów
Bursztynową Komnatę
Pieczarę wiedźm
Park Wodny w Wilkasach to nowoczesny kompleks sportowo-wypoczynkowy. Na jego terenie znajduje się basen z czterema torami, sztuczna rzeka oraz wyspa z jacuzzi połączona mostkiem z plażą. Ponadto do dyspozycji są jeszcze 2 sauny oraz zjeżdżalnia mierząca aż 30 metrów. Takimi atrakcjami dzieci będą zachwycone.
Dodatkowo na terenie obiektu znajduje się zjeżdżalnia dwu-torowa, ściana wspinaczkowa, siłownia oraz hala sportowa.
ZOO Safari to idealne miejsce dla dzieciaków. Przeżyją one tam niesamowitą przygodę w iście afrykańskim stylu. Największą atrakcją jest zwiedzanie obiektu na przyczepie za ciągnikiem bądź samochodem, zajmuje ono 60 min. Wśród zwierząt w zoo znajdują się: bawoły indyjskie, jelenie europejskie, lamy, daniele, owce, kozy, krowy, konie, kucyki, króliki, kaczki, kury, gęsi. Obiekt ten jest całoroczny i otwarty codziennie. Dodatkowo przy zoo na najmłodszych czekają kolejne atrakcje są nimi: plac zabaw, dmuchańce, zjeżdżalnie, zabawy i quizy ze zwierzętami. Ponadto można skorzystać nauki jazdy konnej, przejechać się na kucyku, a w sezonie zimowym otwarta jest szkółka narciarska.
Rezerwat Żubrów w Puszczy Boreckiej to niezwykła atrakcja na skalę krajową. Żubry kiedyś na terenie Polski żyły wolne w swoich naturalnych ostojach, jednak gdy populacje zaczęły się zmniejszać i miało dojść do ich wyginięcia zaczęto zakładać hodowle tych ssaków. Taka właśnie hodowla powstała w Wolisku, posiada ona ok 90 żubrów. Powstała tam pokazowa zagroda, w której pojawiają się te zwierzęta. Można je obserwować ze specjalnej wieży widokowej z bezpiecznej odległości.