Atrakcje dla dzieci w Giżycku i okolicach
Giżycko
Opis
Atrakcje dla dzieci w Giżycku i okolicach
Planując wakacje z dziećmi warto wybrać noclegi w Giżycku. Miasto oferuje szereg atrakcji, ciekawych zabytków oraz imprez i koncertów. Giżycko nazywane stolicą żeglarstwa w Polsce, położone jest pomiędzy jeziorami Kisajno i Niegocin. Poza sezonem letnim warto tu przyjechać wiosną, kiedy natura budzi się do życia, jesienią kiedy lasy nabieraj kolorowych barw oraz zimą, kiedy jeziora skute lodem a polany pokryte śniegiem ukazują Mazury w zupełnie innej odsłonie. Poniżej przedstawiamy najciekawsze atrakcje dla dzieci w Giżycku i jego pobliżu:
1. Jezioro Niegocin jest trzecim co do wielkości jeziorem na Mazurach. Stanowi świetne miejsce do uprawiania żeglarstwa a także do wędkowania. Oczywiście nie możemy pominąć kąpieliska czyli plaży miejskiej. Na jej terenie znajdują się boiska do siatkówki (piaskowe i trawiaste), do piłki nożnej, boisko do koszykówki, tory dla rolkarzy oraz skatepark. Ponadto są tu punkt gastronomiczne. Dodatkową ciekawostką jest fakt, że przez akwen przebiega szlak żeglugi wodnej Giżycko – Mikołajki – Ruciane-Nida – Pisz.
2. Molo to obowiązkowy punkt na mapie turystycznej Giżycka. Spacer możemy rozpocząć już na pasażu portowym, niedaleko centrum miasta, właśnie stamtąd, prosto na molo, poprowadzi nas giżycka kładka o długości 71,2 metrów. Na wyposażeniu kładki są widny, także spacer z dzieckiem w wózku nie będzie problemowy. Z molo mamy niepowtarzalny widok na port oraz jezioro Niegocin i piękną panoramę na miasto i pobliskie wioski.
3. Rejsy statkami to nie wątpliwie wspaniała przygoda dla małych i dużych. Przyglądanie się jeziorom i okolicy z perspektywy statku jest wyjątkowym przeżyciem. W Giżycku dostępne są również wieczorne rejsy, gdzie znaczną rolę odgrywa oświetlenie miasta i portu. Mamy bardzo dużo tras do wyboru, popłyniemy Łabędzim Szlakiem czy kanałem Piękna Góra.
4. Most obrotowy został utworzony w 2 połowy XIX wieku nad Kanałem Łuczańskim. Ciekawostką jest, że został on wpisany do rejestru zabytków nieruchomych województwa warmińsko-mazurskiego. Typ konstrukcji mostu jest unikatowy w skali kraju i co ważne jednym z kilku mostów tego typu w Europie. Most otwierany jest (zamykany dla ruchu kołowego) według dziennego rozkładu dostosowanego do rozkładu rejsów statków Żeglugi Mazurskiej. Od 1 listopada do 31 marca most jest zamknięty dla ruchu wodnego. Co ciekawe most ważący 100 ton obsługuje tylko jedna osoba i to ręcznie tak jak pierwotnie zakładano.
5. Wioska Indiańska w Spytkowie koło Giżycka. Ta atrakcja przypadnie do gustu nie tylko dzieciom ale i dorosłym. Na obszarze wioski spotkamy kompletnie wyposażone domostwo typu tipi, stroje i broń wojowników, przedmioty związane z religią i magią, narzędzia, stroje i ozdoby kobiece, dziecięce zabawki i inne przedmioty codziennego użytku. Dla grup zorganizowanych dodatkowo przewidziano ognisko, uczestnictwo w wielu ciekawych grach i zabawach indiańskich, jak strzelanie z łuku, rzucanie włócznią, pokonywanie toru przeszkód itd.
6. Park Linowy Wiewióra (ul. Turystyczna 1na przeciwko twierdzy Boyen) to jedna z największych i najciekawszych atrakcji w Giżycku. Park jest największym tego typu obiektem na Mazurach i z pewnością wyróżnia się również z pośród innych Parków w całej Polsce. Znajdują się tu 4 przejazdy linowe (tyrolki) nad jeziorem, oraz unikatowy wielki basen z 10-tyś piłeczek. Ogólnie dostępnych jest 5 tras dostosowanych do wieku i możliwości dzieci.
7. Twierdza Boyen (ul. Turystyczna 1 na przeciwko parku linowego) niegdyś ważny obiekt strategiczny, powstał jako jako fort artyleryjski dziś wyjątkowy zabytek, ukazujący techniki budownictwa z XIX wieku. Obiekt powstał w latach 1844-1855 z rozkazu króla Fryderyka Wilhelma IV. Ciekawostką jest, że obiekt zbudowano na planie sześcioramiennej gwiazdy i otacza go fosa oraz 5-metrowy mur. Na terenie fortyfikacji znajdują się liczne zabytki oraz obiekty wystawowe. Należą do nich m.in.: Brama Giżycka — jedna z czterech bram fortu a obecnie główna brama wejściowa Twierdz; budynek ćwiczeń (sala gimnastyczna) — jedno z najstarszych zabudowań; stacja gołębi pocztowych — budynek z trzema kondygnacjami; Kompleks piekarni — oprócz piekarni znajdowały się tam też magazyny. Do naszych czasów zachowały się dwa piece służące do wypiekania chleba; Brama Wodna — kolejna z bram wjazdowych; Koszarowiec — znajduje się w nim muzeum, w którym poznać można historię Giżycka oraz samego fortu. Tutaj również znajduje się wystawa regionalna i etnograficzna; Stajnia — odbudowany budynek jest jednym z ciekawszych na terenie Twierdzy Boyen; Laboratorium prochowe — organizowana jest w nim wystawa o twierdzach Prus Wschodnich, można też podziwiać różnego rodzaju eksponaty militarne; Warsztat zbrojmistrza — odrestaurowane miejsce zbrojmistrza z bogatą wystawą mundurów, ubrań, hełmów i nakryć głowy.
8. Wieża Ciśnień (Giżycko ul. Warszawska 37) została zbudowana w 1900 roku w stylu neogotyckim z charakterystycznej dlatego czasu czerwonej cegły, ma 25 m wysokości. Nad wejściem zobaczymy dwa herby miasta Giżycka oraz Mazur. Przez 96 lat wieża pełniła swoją wodociągową rolę, służąc zaopatrywaniu mieszkańców w wodę. Ciekawostką jest, że wieża służy jako punkt widokowy, jest również symbolem połączenia nowoczesności z przeszłością. W sezonie możemy zwiedzić aż trzy piętra budowli, w których rozlokowane są ciekawe eksponaty i pamiątki związane z historią regionu. W dolnej części jest sklepik z pamiątkami. Na taras prowadzą schody 129 stopni bądź winda, świetne rozwiązanie dla rodzin z małymi dziećmi.
9. Luna Park Bajka (Giżycko ul. Nadbrzeżna 13). Rodzinny park rozrywki, pozwala wyjątkowo spędzić czas. Wszyscy, którzy cenią dobrą zabawę i są fanami mocnych wrażeń powinni koniecznie odwiedzić to miejsce. Dzięki swej lokalizacji, blisko plaży przyciąga wiele osób. Dla najmłodszych Lunapark oferuje m. in. Circus Train, Konwój, Latający Dywan, czy popularne dmuchańce. Trochę starsze pociechy mogą skorzystać z innych ciekawych atrakcji, np. strzelnicy, gdzie do celu rzuca się piłeczkami. Jednak największą uwagę przyciąga, wysoki na 25 metrów Voyager oraz Spring Tower, Mega Mix czy Top Spin. Każdy znajdzie tu coś dla siebie.
10. Park Wodny Wilkasy (ul. Olsztyńska 29A). Doskonała atrakcja dla rodzin, zwłaszcza w czasie brzydkiej pogody. W skład kompleksu wchodzi basen z czterema torami pływackimi, sztuczną rzeką i wyspa z jacuzzi, połączona mostkiem z plażą, ponadto dwie sauny oraz wyprowadzona na zewnątrz aż 30-metrowa zjeżdżalnia. Po za wodnymi atrakcjami znajduje się tam również dwu-torowa kręgielnia, ścianka wspinaczkowa, hala sportowa oraz siłownia.
11. Zamek Krzyżacki (Giżycko ul. Stanisława Moniuszki 1). Zamek został zbudowany przez Zakon Krzyżacki w połowie XIV w. Znajduje się w przesmyku jezior: Niegocin i Kisajno, nad brzegiem Kanału Giżyckiego. Obecnie w dawnym zamku działa hotel St. Bruno, czyli w wolnym tłumaczeniu - święty Bruno. Najstarsza część zamku pamięta jeszcze średniowiecze, ale zamek ulegał architektonicznym trendom i w XVII w. został przebudowany w renesansowym stylu. Ciekawostką jest fakt, że zamek jest na Szlaku Zamków Gotyckich Warmii i Mazur.
12. Zoo Safari (miejscowość Okrągłe 10). Na ponad 100 hektarach powierzchni mieszka ponad 400 zwierząt oraz 24 różne gatunki. Największą frajdą jest zwiedzanie ZOO samochodami terenowymi oraz stylizowanymi bryczkami. Dzięki temu możemy być bardzo blisko zwierząt. W czasie zwiedzania obejrzymy m. in. osiołki nubijskie, owce domowe, owce wrzosówki, kozy domowe, lamy glama, krowy rasy highland cattle, krowy rasy hereford, dziki, daniele czy jelenie mandżurskie. Dodatkową atrakcją jest możliwość karmienia zwierząt, trzeba wcześniej zakupić odpowiednią karmę.
13. Rezerwat Żubrów (miejscowość Wolisko niedaleko Kruklanek) Znajduje się na terenie Puszczy Boreckiej, można go zwiedzać od 1 czerwca do 15 września. W zagrodzie znajdują się budowle, z których można obserwować zwierzęta. Ciekawostką jest to, że w Puszczy Boreckiej żyje ok. 80 sztuk żubrów a sporach i część związana jest z rezerwatem w Wolisku. Udając się do tego miejsca warto zabrać lornetkę.
14. Boyen Water Park (przy małym jeziorze o nazwie Popówka Mała ul. Moniuszki/Turystyczna). To wyjątkowe miejsce gdzie rodziny z dziećmi, grupy szkolne, młodzieżowe czy osób dorosłych spędzą świetnie czas. W ofercie znajdziecie:
- wodny tor przeszkód o powierzchni blisko 3 tys. m. kw.,
- dwa wyciągi do uprawiania wakeboardu,
- Beach Bar z zimnymi napojami oraz przekąskami i daniami typu street food,
- opiekę uśmiechniętej kadry w tym: Ratowników, Instruktorów i Animatorów,
- kącik zabaw na piasku dla najmłodszych pociech,
- wypożyczalnię sprzętu,
- małe boisko do siatkówki
- udogodnienia dla niepełnosprawnych
15. Escape Room znajduje się na ul. Plac Dworcowy 1 w budynku Giżyckiego Dworca. Miejsce doskonałe dla osób, które lubią tajmnice i zagadki :) Dostęne są 4 tematyczne pokoje zagadek, macie 60 minut na rozwiązanie zagadek i uwolnienie się z pokoju-pułaki, są to:
- Wyspa Skarbów
- Kraina Czarów
- Łowca Umysłów
- Smocze Kule
16. Wioska Żeglarska w Mikołajkach (ul. Kowalska 13). Jest to jden z najpiękniejszych i najlepiej wyposażonych portów na Mazurach. Znajduje się na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich, w centrum Mikołajek. Na miejscu dostępne są restauracje, hala koncertowa, punkt szkutniczy, sanitarny, pralnia, sklepy żeglarskie, slip i stacja benzynowa dla jachtów, historyczny Dom Rybaka, zimowanie jachtów w hali, 200 miejsc cumowniczych, myjnia jachtowa, w sezonie letnim codziennie koncerty i wydarzenia żeglarskie.
17. Park Wodny Tropikana (Mikołajki ul. Mrągowska 34). Aquapark mieści się w Hotelu Gołębiewski jest doskonałym miejscem do spędzenia czasu zwłaszcza w deszczowy dzień. Do dyspozycji są: baseny kryte, sauny (parowa, suche oraz śnieżno- lodowa), jacuzzi, zjeżdżalnie, jaskinia solna, tężnie solankowe, siłownia. W sezonie wiosenno-letnim działają baseny zewnętrzne oraz taras słoneczny z leżakami. Dzieci do lat 4 wejście bezpłatne.
18. Spływ Krutynią. Spływ kajakiem to obowiązkowy punkt pobytu na Mazurach. Organizowane są tu indywidualne jak i grupowe spływy, z odpowiednim sprzętem i przewodnikami. Oferta spływów na szlaku Krutyni to oferta różnych form spływów są kilkugodzinne, weekendowe, a nawet kilkudniowe, wytyczony szlak jest bezpieczny i łatwy i co ważne zaliczany jest do najpiękniejszych szlaków kajakowych nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Rzeka ma zmienny charakter, przecinający Puszczę Piską płytki, wartki strumień, staje się z czasem nizinną urokliwą rzeczką, wijącą się wśród zarośli pełnych ptaków wodnych.
Zobacz również: Mazury domki Giżycko noclegi Giżycko domki Giżycko apartamenty Giżycko pokoje gościnne Giżycko kwatery prywatne