Hala Gąsienicowa - jedna z najpiękniejszych atrakcji turystycznych w Tatrach

Hala Gąsienicowa - jedna z najpiękniejszych atrakcji turystycznych w Tatrach w miejscowości Hala Gąsienicowa - jedna z najpiękniejszych atrakcji turystycznych w Tatrach w miejscowości
Hala Gąsienicowa - jedna z najpiękniejszych atrakcji turystycznych w Tatrach w miejscowości

Opis

Hala Gąsienicowa

Hala Gąsienicowa znajduje się na wysokości około 1500 m n.p.m. i jest częścią bardziej rozległej Doliny Gąsienicowej. Dolina ta przedzielona jest granią Kościelca na dwie części - Dolinę Czarną i Zieloną. Jest miejscem bardzo malowniczym i często wybieramy przez turystów na wyprawy górskie. Hala Gąsienicowa jest rozległą łąką wysokogórską zajmującą dużą część obszaru Doliny Gąsienicowej. Hala służyła do wypasania owiec i znajdowało się tutaj dużo szałasów pasterskich. Hala . Z Hali Gąsienicowej rozpościerają się piękne widoki na tatrzańskie szczyty, od Żółtej Turni na wschodzie, przez Granaty, Kozi Wierch, Kościelec, Zawratową Turnię, Gąsienicową Turnię, Świnicę, Pośrednią Turnię, Skrajną Turnię aż po Kasprowy Wierch.

Nazwa wywodzi się od góralskiego nazwiska Gąsienica, którzy byli gospodarzami tych obszarów.

W tym miejscu wędrowały znane osoby takie jak: Ignacy Paderewski, Jan Kasprowicz, Władysław Orkan, Maria Skłodowska-Curie, Henryk Sienkiewicz, Bolesław Prus.

Na   Hali Gąsienicowej stoi popularne schronisko Murowaniec oraz kilkanaście innych budynków, a wśród nich: szałasy pasterskie, strażniczówka TPN „Gawra”, leśniczówka TPN „Księżówka”,  Stacja Obserwacyjna Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN, baza taterników „Betlejemka”.

Schronisko PTTK „Murowaniec” jest umiejscowione na wysokości 1505 m n.p.m. Zostało postawione w latach 1921-1925 na podstawie koncepcji architekta Zdzisława Kalinowskiego, z pomysłu prezesa Oddziału Warszawskiego Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego i wicemarszałka sejmu, Stanisława Osieckiego.

Posiada w ofercie m.in. noclegi, restaurację, bibliotekę oraz punkt serwisowy sprzętu turystycznego, 

Największym stawem w Dolinie Gąsienicowej jest Czarny Staw Gąsienicowy, który zajmuje powierzchnię prawie 18 ha, leży 1624 m n.p.m. i ma aż 51 metrów głębokości. Staw ma wyjątkowo ciemny kolor, który zawdzięcza sinicom, czyli glonom jakie porastają skały.

Do stawu możemy dotrzeć łatwym szlakiem. To zaledwie 40 minut od schroniska PTTK Murowaniec. Do przejścia jest 1,6 km. Warto tam się wybraćponieważ widoki są wspaniałe. Pięknie wygląda Orla Perć oraz Kościelec. 

Szlaki prowadzące na Halę Gąsienicową:

Najwygodniejszy i najszybszy szlak na halę Gąsienicową prowadzi szlak z Kuźnic

Z Kuźnic do doliny Gąsienicowej możemy wybrać żółty szlak przez dolinę Jaworzynka, albo niebieski szlak przez Boczań. Oba szlaki zajmują nam około 2 godz.na Halę Gąsienicową.

Niebieski szlak przez Boczań na Hale Gąsienicową to najłatwiejsza trasa.  Szlak ma ok 4,5 km, który przejdziemy w ok 2 godziny. Pierwszy odcinek szlaku prowdzi przez las świerkowy. Idziemy tutaj szeroką ścieżką po drobnych kamykach, która cały czas łagodnie pnie się pod górę.

Wybierając się na Halę Gąsienicową z Kuźnic  niebieskim szlakiem przez Boczań można  wrócić możemy już żółtym szlakiem przez Dolinę Jaworzynki. W dół zdecydowanie jest go łatwiej pokonać. Na cały wypad do Doliny Gąsienicowej musimy przeznaczyć około 4,5 godz. w dwie strony. Ponadto trzeba zarezerwować czas na wypoczynek w bacówce Murowaniec.

Przez Dolinę Gąsienicową prowadzą szlaki na Kościelec czy Kasprowy Wierch

Czy szlak na Halę Gąsienicową jest trudny?

Szlak z Kuźnic przez Boczań na Halę Gąsienicową to jeden z najłatwiejszych i najciekawszych szlaków w Tatrach dla początkujących.

Lokalizacja