Pojezierze Iławskie
Opis
Pojezierze Iławskie
Pojezierze Iławskie jest malowniczą krainą na Mazurach Zachodnich, którą wyróżnia czysta woda, świeże powietrze, dużo zieleni i spokój. Do Pojezierza Iławskie należą min Jeziorak, Narie i Jezioro Drwęckie.
Jeziora tworzą razem jeden z najpopularniejszych regionów znajdujących się w Polsce. Łącznie tutejsze jeziora stanowią jeden z najciekawszych regionów w kraju. Przyjeżdżając w te rejony warto zajrzeć do Iławy, Morąga, Ostródy. Warto tu także zwiedzić Kanał Elbląski, który jest niezwykle ciekawą atrakcją.
Trzonem Pojezierza jest rzeka Wisła i Drwęca, które są terenami przygranicznymi.
Jeziorak to perła regionu, jest najdłuższym (27,45 km) naturalnym jeziorem w Polsce, największe na pojezierzu Iławskim i trzecie co do wielkości Jezioro zapewnia relaks i wypoczynek w otoczeniu przyrody oraz idealne warunki do żeglugi.Wody Jezioraka poprzez liczne cieśniny i naturalne cieki wodne połączone są z licznymi jeziorami: Dałby, Iławskie, Jeziorak Mały, Rucewo Małe, Rucewo Wielkie, Łabędź, Ewingi, Płaskie. Jezioro rynnowe położone w północno-wschodniej Polsce w obrębie Pojezierza Iławskiego.
Na południowym krańcu Jezioraka znajduje się miasto Iława. Jeziorak z kilkoma jeziorami łączy się z Kanałem Elbląskim tworząc system żeglugi śródlądowej łącząc okoliczne akweny. To raj dla kajakarzy, miłośników rowerów wodnych, jachtów oraz motorówek. Kanałem tym można dopłynąć z Iławy wprost do Morza Bałtyckiego. Na szklaku wodnym mamy aż trzy ekomariny: w Iławie, Siemianach i Zalewie. Jezioro Jeziorak jest bogate w różnorodne gatunki ryb. Jeziorak ma wiele zatok, półwyspów i 16 wysp. Wyspa Wielka Żuława jest największą śródlądową wyspą w Polsce o powierzchni 82,4 ha. Na Wielkiej Żuławie znajduje się kilka ośrodków wypoczynkowych.
W czasach przedkrzyżackich na wyspie stał gród pruskiego władcy plemiennego, wchodzący w skład systemu obronnego plemion pruskich, wojujących z Mazowszem i Polską
Na pasjonatów natury oczekują rezerwaty i parki krajobrazowe: Park Krajobrazowy Pojezierza Iławskiego, rezerwat przyrody: Czerwica, Jezioro Gaudy, Jezioro Czyste, Jezioro Karaś, Jezioro Iłgi, Jezioro Francuskie, Dylewo, Rzeka Drwęca, Park Krajobrazowy Wzgórz Dylewskich.
Park Krajobrazowy Pojezierza Iławskiego chroni jeziora, z Jeziorakiem na czele. To miejsce jest niezwykle atrakcyjne pod względem turystycznym, znajdują się tu liczne szlaki spacerowe i rowerowe.
Pojezierze Iławskie wyróżnia się urozmaiconym krajobrazem.
Blisko 100 jezior, ogromna skala sił przyrody, różnorodne gatunki zwierząt, zalesione lasy, to wszystko powoduje, że odwiedzenie tego miejsca z pewnością ucieszy się każdą osobę, która tu przyjedzie.
Jakie są atrakcje na Pojezierzu Iławskim?
Pojezierze Iławskie ma w ofercie wiele atrakcji i umożliwia odpoczynek na różne sposoby.
Bardzo dobrze oznakowane szlaki turystyczne, szlaki kajakowe i żeglarskie, piaszczyste plaże.
Jeziora i rzeki Pojezierza Iławskiego wspólnie z unikalnym na skalę światową Kanałem Elbląskim są istotnym punktem na mapie żeglugi śródlądowej.
Region ten jest niezwykle czysty.
Możemy tu zobaczyć następujące gatunki zwierząt i ptaków: jeleń, sarna, dzik, lis, bóbr wydra, łoś, wilk, żuraw, orzeł bielik, kania, bocian, kaczka krzyżówka i czapla.
Nad jeziorami znajdują się idealne miejsca przeznaczone dla osób lubiących obserwować rośliny i zwierzęta.
Entuzjaści wędkowania mogą złowić ryby takie jak: amur, jazgarz, karaś, karp, leszcz, lin, okoń, sandacz, sum, szczupak czy węgorz.
Jakie są atrakcje w pobliżu Pojezierza Iławskiego?
● Jezioro Jeziorak w Iławie
● Kościół Przemienienia Pańskiego w Iławie
● Sanktuarium św. Antoniego Padewskiego w Suszu
● Zamek w Szymbarku
● Zamek Karnity
● Jezioro Gaudy w Iławie
● Wyspa Wielka Żuława w Iławie
● Barokowe rzeźby w Iławie
● Pałac w Kamieńcu Suskim
● Ratusz w Iławie