Chata Sabały Zakopane

Chata Sabały  Zakopane w miejscowości Zakopane Chata Sabały  Zakopane w miejscowości Zakopane
Chata Sabały  Zakopane w miejscowości Zakopane

Opis

Chata Sabały  Zakopane

Chata Sabały zwana również Sabałówka to wyjątkowe miejsce na mapie Zakopanego. To nie tylko najstarszy dom w mieście, pochodzący z przełomu XVIII i XIX wieku, ale także rodzinne muzeum prowadzone przez potomków słynnego na Podhalu rodu Krzeptowskich. Od ponad dwustu lat chałupa przekazywana jest z pokolenia na pokolenie, pozostając w rękach tej samej rodziny. To w tej urokliwej chałupie urodził się i wychował słynny gawędziarz i muzykant Jan Krzeptowski, zwany Sabałą.

Sabałówka to charakterystyczny przykład zabudowy typu śląsko-spiskiego. W tamtych czasach była znacznie większa niż większość chałup, składając się z sieni z piecem chlebowym, piwnicy, chłodni, głównej izby (tzw. "czarnej izby") oraz kumory ("białej izby") z wejściem na wyżkę. Całość uzupełniała stara, zadaszona studnia na zewnątrz. Wnętrze chałupy kryje wiele zabytkowych mebli, narzędzi, sprzętów codziennego użytku oraz starych fotografii rodzinnych, które przenoszą odwiedzających w fascynującą lekcję historii.

Obecnie Sabałówka pełni rolę muzeum, ale jeszcze do lat 50-tych XX wieku była zamieszkiwana przez rodzinę. Ostatnią osobą, która urodziła się i wychowała w Sabałówce była Maria Krzeptowska (1932-2012). Dziś chałupa jest udostępniona dla zwiedzających, zarówno dla osób indywidualnych, jak i dla grup zorganizowanych. Można w niej również zorganizować wieczory góralskie, lekcje muzealne lub przyrodnicze z przewodnikiem Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Lekcje muzealne to niezapomniana okazja do poznania historii chałupy oraz słynnych gości, którzy odwiedzali Sabałówkę. Oprócz tego można nauczyć się kilku słów w gwarze góralskiej, poznać tradycyjne rękodzieło jak złóbcoki, posłuchać góralskiej muzyki czy przysłowiowych opowieści Sabały. 

Jan Krzeptowski Sabała, znany także jako Sablik czy Czakor, to postać legendarnej sławy na Podhalu. Urodził się 26 stycznia 1809 roku w Kościelisku i zmarł w wieku 85 lat w Zakopanem. Był ludowym gawędziarzem, muzykantem, myśliwym oraz towarzyszem tatrzańskich wypraw dr. Tytusa Chałubińskiego. Przyszedł na świat jako jeden z czterech synów Zofii z Tylków i Jana Gąsienicy, a później przyjął nazwisko Krzeptowski. Jego życie wypełniły swobodne wędrówki po Tatrach, miłość do dawnej muzyki i pieśni góralskich oraz wesołe gawędy w gronie przyjaciół. Przyjaźń z dr. Chałubińskim wprowadziła go w krąg wybitnych ludzi epoki, co sprawiło, że stał się symbolem dawnej góralszczyzny.

Opowieści Sabały, bogate w filozofię i humor, zostały spisane i utrwalone w literaturze przez takie znane postaci jak Stanisław Witkiewicz, Bronisław Dembowski, Henryk Sienkiewicz, czy Andrzej Tylka Suleja. Baśnie Sabały inspirowały również innych pisarzy, m.in. Kazimierza Przerwę-Tetmajera i Władysława Orkana. Jego tradycyjne góralskie melodie doczekały się opracowania muzycznego przez Jana Kleczyńskiego.

Wizyta w Sabałówce to wyjątkowe doświadczenie, które przybliża historię i kulturę tego regionu. Przechadzka po wnętrzu chałupy i słuchanie opowieści przypomina nam, że historia ludu góralskiego jest wciąż żywa i warto ją pielęgnować. Warto zatrzymać się na chwilę w tym miejscu, aby zrozumieć piękno i bogactwo tradycji Podhalańczyków. Jeśli kiedykolwiek będziecie mieli okazję, odwiedźcie Sabałówkę i dajcie się porwać magicznej atmosferze tego wyjątkowego miejsca.

Adres: Zakopane Osiedle Krzeptówki 17, 34-500 Zakopane

Zakopane noclegi -zapraszamy do zapoznania sią z naszą ofertą noclegową 

Lokalizacja