Mazurskie Jeziora

Mazurskie Jeziora w miejscowości Mazurskie Jeziora w miejscowości
Mazurskie Jeziora w miejscowości
Mazurskie Jeziora w miejscowości
Mazurskie Jeziora w miejscowości
Mazurskie Jeziora w miejscowości
Mazurskie Jeziora w miejscowości

Opis

1. Śniardwy

Jest to największe jezioro w Polsce nazywane perłą Krainy Wielkich Jezior Mazurskich. Śniardwy stanowi wyzwanie dla żeglarzy ze względu na ukształtowanie dna. W wielu miejscach jest bardzo płytkie i kamieniste. Położone jest w obrębie Mazurskiego Parku Krajobrazowego. Linia brzegowa jeziora jest bardzo dobrze rozwinięta. Na Śniardwach leży 5 wysp.


2. Mamry

Jezioro Mamry jest jednym z największych jezior w Polsce. Leży w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich. Północna część akwenu jest wyraźnie głębsza.. Jezioro Mamry łączy się kilkoma innymi akwenami: Kirsajty, Kisajno, Dargin, Święcajty, Dobskie. Powierzchnia wody całego kompleksu Mamr wynosi od 9851,0 ha do 10282,4 ha.


3. Niegocin

Jezioro Niegocin jest to jedno z najpopularniejszych jezior wśród turystów odwiedzających Mazury. Nad jeziorem Niegocin leżą m.in. Wilkasy, Giżycko i Rydzewo. Przez Niegocin wiedzie kajakarski szlak Galindów oraz biegnie szlak żeglarski z Giżycka do Mikołajek, Węgorzewa, Rucianego-Nidy i do Pisza.


4. Mikołajskie

Jezioro Mikołajskie jest uznawane za jedną z największych atrakcji na Mazurach, która chętnie jest odwiedzana przez turystów. Jezioro Mikołajskie, położone we wschodniej części województwa warmińsko-mazurskiego, ma powierzchnię około 5 kilometrów kwadratowych. Jezioro Mikołajskie oferuje odwiedzającym go turystom bardzo dużo możliwości aktywnego wypoczynku.

5. Świętajno

Jezioro to jest jednym z najczystszych oraz najbardziej przejrzystych jezior w Polsce. Znajduje się w odległości ok. 16km na zachód od Szczytna. Jest to jezioro typu sielawowego, o długości 2,2km i szerokości 1,2km, położone 139m n.p.n. Jego łączna powierzchnia wynosi 175ha. Świętajno to zbiornik otwarty, połączony z pobliskim jeziorem Brajnickim.

6. Narie

Jezioro to ma około 1230 ha, głębokość to 43 m - maksymalna i 10 m - średnia. Na jeziorze Narie znajduje się aż 19 wysp, których powierzchnia to blisko 26 metrów. Dominujące gatunki ryb to: sielawa, płoć, szczupak, leszcz, wzdręga, okoń, lin, węgorz.

7. Tajty

Jezioro Tajty jest jeziorem długim, wąskim, a momentami bardzo głębokim. Jego głębokość sięga od 7, 5 metra, do aż 34 metrów. Jego długość szacowana jest na ponad 5 km, a maksymalna szerokość to 1,5 km. Jezioro to objęte jest strefą ciszy. Oznacza to, że obowiązuje tutaj zakaz pływania na silnikach spalinowych. Takie warunki sprzyjają odpoczynkowi na wodzie. Jest to miejsce idealne dla pasjonatów wędkowania.


8. Ełckie

Jezioro Ełckie jest to jedno z największych oraz najgłębszych jezior Polski. Długość maksymalna wynosi 4 km a szerokość 3,5 km, a jego linia brzegowa jest silnie rozwinięta. Jezioro jest otoczone miastem Ełk oraz wsiami Chruściele i Barany. Przez ten akwen przepływa rzeka Ełk, która wpada do jego środkowej części. Jezioro ma kształt bumerangu.


9. Tałty

Jezioro Tałty to najgłębszy akwen na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Tałty jest jeziorem rynnowym. Do akwenu wpływają wody z jeziora Ryńskiego oraz z Kanału Tałckiego.Głębia sięga ponad 50 metrów. Jezioro ma długość 12,5 kilometrów i stanowi jeden ciąg wodny z jeziorem Ryńskim. Od strony południowej jezioro łączy się z jeziorem Mikołajskim. Na brzegach jeziora zlokalizowane są cztery wsie: Skorupki, Tałty, Stare Sady, Jora Wielka oraz miejscowość Mikołajki.


10. Czos

Jezioro to położone jest na Pojezierzu Mrągowskim. Częściowo znajduje się w granicach Mrągowa. Od centrum miasta do jeziora można dostać się pieszo dzięki specjalnie przygotowanej promenadzie. Jezioro otaczają liczne deptaki oraz ścieżki rowerowe. Jezioro Czos złożone jest z dwóch odnóg: węższej zachodniej (dł. 3,5 km) i szerszej wschodniej (dł. 1,5 km). Obie części rozdziela półwysep z dwoma wzniesieniami: 184 m n.p.m. (Góra Czterech Wiatrów) i 143 m n.p.m.

Linia brzegowa tego mazurskiego jeziora jest rozwinięta.

11. Roś

Jezioro to jest położone 2 kilometry od centrum miasta Pisz. Na południowym wschodzie od wielkiego jeziora Śniardwy. Kształtem przypomina trzy połączone za zakolami sobą rynny. Jego łączna długość to prawie 25 km. Jest to miejsce gdzie bardzo rzadko można spotkać żeglarzy, co stanowi istny raj dla wędkarzy. Wymiary jeziora: powierzchnia: 1888 ha, głębokość maksymalna: 31,8 m (średnia 8,10 m), długość maksymalna: 11,4 km, szerokość 2,15 km.


12. Ryńskie

Jezioro Pyńskie jak sama nazwa wskazuje położone jest przy mieście Ryn, na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Jezioro posiada bardzo urozmaiconą linie brzegową – liczne zatoczki, cyple i półwyspy, co stanowi sporą atrakcję dla żeglarzy. Na jeziorze zlokalizowane są trzy wyspy – największa z nich o nazwie „Ptasia Wyspa”, kształtem przypomina fiord.Wymiary jeziora: ma powierzchnię 6,7 km², długość 7 km, średnią głębokość ok. 13 m z maksymalną głębokością 20,2 m w pobliżu Rynu.


13. Bełdany

Jezioro to znajduje się w gminie Ruciane-Nida, na terenie Mazurskiego Parku Krajobrazowego. Jezioro to położone jest wśród lasów Puszczy Piskiej. Przy jeziorze znajduje się wiele ośrodków wypoczynkowych. Jezioro Bełdany stanowi odcinek popularnego spływu rzeką Krutynią do Rucianego-Nidy. Ciekawostką jest, że ten zbiornik wodny z biegiem lat zmniejsza swoją powierzchnię. Wymiary jeziora: powierzchnia 9,44 km, długość 12,4 km, szerokość 2,4 km, średnia głębokość 10 m, maksymalna głębokość 46 m.

14. Ukiel

Jezioro Ukiel potocznie nazywane jest Krzywe, ze względu na swój kształt. Ukiel jest największym jeziorem w Olsztynie. Znajdują się przy nim ośrodki wypoczynkowe, przystanie żeglarskie, kajakowe oraz plaża miejska. Jezioro Ukiel składa się z czterech basenów jeziornych połączonych ze sobą cieśninami: basenu Gutkowskiego, Przejma, Łupstychskiego i Olsztyńskiego. Baseny łączą się przesmykami o intrygujących nazwach: Lwia Paszcza, Czarne Wrota i Zakręt.


15. Święcajty

Jezioro to położone jest w pobliżu Węgorzewa i wchodzi w skład kompleksu wodnego Mamr. Znane jest z tego, że przed II wojną światową odbywały się tu zimą zawody bojerowe. . Znajdują się na nim dwie wyspy, Kocia i Bezimienna. Brzegi są urozmaicone - miejscami wysokie i strome, później łagodne.


16. Jeziorak

Jeziorak jest najdłuższym oraz szóstym pod względem powierzchni jeziorem w Polsce.Jeziorak jest jeziorem rynnowym położonym w północno-wschodniej Polsce w obrębie Pojezierza Iławskiego. Na Jezioraku znajduje się wiele zatok, półwyspów i 16 wysp, z czego największa to Wielka Żuława - największa wyspa śródlądowa w Polsce. Jezioro połączone jest z Kanałem Elbląskim.


17. Gołdapiwo

Jezioro Gołdapiwo położone jest w północno-wschodniej części Krainy Wielkich Jezior Mazurskich, w gminie Kruklanki. Sąsiaduje z Puszczą Borecką, która jest siedzibą dziko żyjących żubrów. Jezioro to jest objęte strefą ciszy. Oznacza to, że obowiązuje tutaj zakaz pływania na silnikach spalinowych. Jezioro ma kształt owalny. Przez jezioro Gołdapiwo przebiega szlak kajakowy rzeki Sapiny.


18. Nidzkie

Jezioro leżące przy miejscowości Ruciane-Nida to jedno z najbardziej dzikich i dziewiczych jezior na Mazurach. Wokół znajduje się Puszcza Piska. Jezioro objęte jest strefą ochronną, co oznacza iż nie można tam pływać z użyciem silnika. Dostać się tam można z jeziora Bełdany przez Guziankę Wielką i Guziankę Małą. Trzeba też przepłynąć pod mostami – drogowym i kolejowym w miejscowości Ruciane-Nida. W tej miejscowości znajduje się również port żeglarski. Pływanie po jeziorze jest trudne ze względu na zmienne wiatry oraz liczne mielizny.


19. Wulpińskie

Jest to jezioro sielawowe pochodzenia polodowcowego, składa się z dwóch zbiorników połączonych przewężeniem zwanym Szyją. Jezioro Wulpińskie leży około 10 km na południowy zachód od Olsztyna. Zbiornik znajduje się na terenie obszaru chronionego Dolina Pasłęki. Wschodnia część jeziora objęta jest strefą ciszy. Obowiązuje tam zakaz używania silników spalinowych. Nie przeszkadza to jednak w organizacji corocznych regat o Błękitną Wstęgę Jeziora Wulpińskiego.


20. Dargin

Jest to jezioro w Polsce na Pojezierzu Mazurskim, w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich, część kompleksu Mamr. Jeden z większych akwenów leżących na północ od Giżycka. Jezioro Dargin nie jest samodzielnym akwenem wodnym. Wchodzi w skład rozległego kompleksu Mamr. Można tu dotrzeć poprzez połączone jeziora: Kisajno, Łabap, Dobskie i Kirsajty. Jezioro Dargin jest ważnym szlakiem żeglugowy między Giżyckiem a Węgorzewem.


21. Kisajno

Kisajno nie jest samodzielnym jeziorem, tylko elementem kompleksu jezior znanego pod wspólną nazwą Mamry. Jezioro łączy się od północy z jeziorem Dargin. Kisajno żeglarzom służy głównie jako akwen tranzytowy pomiędzy Niegocinem i Mamrami, choć jego atrakcyjne brzegi i mnogość wysp czynią z niego wspaniałe miejsce do żeglowania. W południowej i wschodniej części jeziora panuje spory ruch. Mniej żeglarzy zapuszcza się w zachodnie rejony tego akwenu.
Drwęckie

22. Mokre

To jedno z najpiękniejszych i najgłębszych mazurskich jezior. Niezwykle malowniczo położone rynnowe jezioro na Pojezierzu Mrągowskim, które posiada pięć wysp. Akwen ten jest częścią spływu kajakowego Krutyni. Wokół jeziora, objętego strefą ciszy, znajdują się trzy rezerwaty przyrody: Królewska Sosna, torfowiskowo-leśny Zakręt, krajobrazowo-leśny Krutynia. Jezioro Mokre stanowi część spływu kajakowego Krutyni. Kajakarze jednak powinni tu uważać – akwen może stanowić dla nich poważne wyzwanie, gdyż przy silnym wietrze tworzą się tu dość duże fale.


23, Dłużek

Jezioro Dłużek leży we wschodniej części Puszczy Napiwodzko – Ramuckiej, w granicach Nadleśnictwa Jedwabno. Jezioro jest długie na ponad 6 kilometrów i wąskie. Składa się z trzech akwenów przedzielonych zakręconymi w literę S cieśninami: północną między morenowymi wzniesieniami, południową między podmokłymi brzegami. Woda wypełnia rynnę biegnącą z południa na północ łagodnym łukiem. To malownicze i rybne jezioro otoczone jest ze wszystkich stron rozległymi Lasami Ramuckimi.


24. Jagodne

Jezioro rynnowe leżące na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Na ten akwen trafimy żeglując po szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Występuje tu wiele głębi i mielizn. Na jeziorze znajdują się cztery bezimienne wyspy. Na brzegu akwenu położone są miejscowości: brzeg wschodni - Jagodno Małe, Jagodno Wielkie, brzeg zachodni - Kozin, Prażmowo. Teren jeziora Jagodne ma dogodne warunki do wędkowania.


Szukasz noclegu na Mazurach blisko jeziora? kliknij Mazury noclegi 


Zobacz również:   Mikołajki noclegi nad jeziorem      Giżycko noclegi nad jeziorem Niegocin      noclegi nad jeziorem czos




Lokalizacja