Mauzoleum w Michniowie
26-130 Michniów 38
Tel. 41 254 51 62
Opis
Mauzoleum w Michniowie
Jest to niezwykłe muzeum martyrologiczne, którego misją jest zachowanie pamięci o 817 spacyfikowanych wsiach polskich podczas II wojny światowej. Zlokalizowane na terenie wsi Michniów, upamiętnia tragiczne wydarzenia z 12 i 13 lipca 1943 roku, kiedy niemieccy okupanci brutalnie wymordowali mieszkańców za pomoc partyzantom Armii Krajowej. Mauzoleum, będące oddziałem Muzeum Wsi Kieleckiej od 1999 roku, stanowi także miejsce pamięci narodowej, z grobem zbiorowym pomordowanych mieszkańców. To symbol męczeństwa polskiej wsi, który przypomina o heroizmie i cierpieniu ludności cywilnej podczas wojny.
W latach 80. XX wieku powstała inicjatywa budowy Mauzoleum, a w 1993 roku w 50. rocznicę pacyfikacji poświęcono pomnik „Pieta Michniowska”. W kolejnych latach powstał Dom Pamięci Narodowej, w którym zgromadzono dokumenty, pamiątki oraz stałą wystawę poświęconą męczeństwu polskich wsi. W 2021 roku otwarto nową część muzeum, zaprojektowaną przez Mirosława Nizio, której symboliczna architektura ma przypominać o zniszczeniu i cierpieniu, jakie przyniosła wojna. Mauzoleum ma także stać się miejscem wymiany myśli oraz edukacji historycznej, przyciągając turystów oraz osoby chcące pogłębić wiedzę o losach polskiej wsi w czasie okupacji.
Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie jest otwarte codziennie (z wyjątkiem poniedziałków) i oferuje liczne udogodnienia dla osób niepełnosprawnych, w tym rampy, windy i specjalne toalety. Wstęp do muzeum jest bezpłatny, co umożliwia każdemu odwiedzającemu poznanie tragicznych wydarzeń, które kształtowały historię wsi polskich podczas II wojny światowej.