Top 10 w Bieszczadach

Top 10 w Bieszczadach w miejscowości Top 10 w Bieszczadach w miejscowości
Top 10 w Bieszczadach w miejscowości
Top 10 w Bieszczadach w miejscowości
Top 10 w Bieszczadach w miejscowości

Opis

Top 10 najlepszych atrakcji w Bieszczadach


    1. Jezioro Solińskie jego powierzchnia to ok. 22 km² i największa w Polsce pojemność 472 mln m³, to urokliwe miejsce, cieszy się ogromną popularnością i jest ulubionym miejscem na wypocznek w Bieszczadach. Na brzegach jeziora zostały wyznaczone kąpieliska z możliwością wypożyczenia sprzętu wodnego, zapleczem gastronomicznym itd. Miłośnicy windsurfingu, żeglarstwa i kajakarstwa chętnie doskonalą tutaj swoje umiejętności i podziwiają piękne otoczenie. Ponadto zbiornik bogaty jest w liczne gaturnki ryb, z czego najpopularniejszymi są sandacze, okonie czy leszcze. W pobliżu jeziora popularnymi miejscowościami są Solina, Polańczyk, Wołkowyja czy Myczkowce. Główną atrakcją Jeziora Solińskiego jest Zapora Wodna wraz z Elektorwnią, którą można dokładnie zwiedzić. Budowę zapory rozpoczęto w 1960 r. Prace trwały niemal 9 lat. W tym celu trzeby było wysiedlić wielu mieszkańców.


    2. Jezioro Myczkowskie to zbiornik retencyjny położony na Sanie. Jego powierzchnia wynosi ok. 2 km², głębokości od 5 do 15 m i pojemności 11 mln m³. Zbiornik powstał jako część Zespołu Elektrowni Wodnych Solina-Myczkowce i pełni rolę zbiornika wyrównawczego. Wokół jeziora znajdują się tereny o walorach uzdrowiskowych i turystycznych, miejsce cenione przez fotografów. Ciekawostką jest fakt, że jezioro to rzadko zamarza zimą dlatego zimuje tu ok. 35 gatunków ptaków wodnych. Jest to doskonałe miejsce dla kajakarzy i wędkarzy. Nad Jeziorem znajdują się miejscowości turystyczne takie jak Bóbrka, Myczkowce, Solina i Zabrodzie.


    3. Bieszczadzki Park Narodowy został utworzony w 1973 roku. Z kolei w 1992 roku stał się częścią Międzynarodowego Rezerwatu Biosfery „Karpaty Wschodnie”. Jest to trzeci co do wielkości park narodowy na terenie Polski i największy w polskich górach. Powierzchnia Bieszczadzkiego Parku Narodowego wynosi obecnie 292,02 km². Jego otulinę stanowią Ciśniańsko-Wetliński Park Krajobrazowy i Park Krajobrazowy Doliny Sanu. Na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego istnieje kilkanaście ścieżek przyrodniczo-historycznych, które w większości prowadzą wzdłuż istniejących szlaków pieszych. Na jego obszarze leży także najbardziej na południe wysunięty punkt Polski, położony przy granicy z Ukrainą, szczyt Opołonek. Siedziba Dyrekcji Parku mieści się w Ustrzykach Górnych.


    4. Tarnica (1346,2 m) to najwyższy szczyt Bieszczad i należy do Korony Gór Polski. Wąski, ostry, trochę wydłużony grzbiet góry, z dwoma wyraźnymi wierzchołkami, wyścielają złomiska skał i zdobią bruzdy naturalnych zagłębień, a także pozostałości wojennych okopów. Tarnica stanowi najbardziej atrakcyjny punkt widokowy w polskich Bieszczadach. Na szczyt prowadzą dwa szlaki: czerwony Ustrzyki Górne – Szeroki Wierch – przełęcz pod Tarnicą – Halicz – Rozsypaniec – Przełęcz Bukowska – Wołosate (z Ustrzyk Górnych 3 h, z Halicza 1:15 h (z powrotem 1:35 h), z Wołosatego 4:50 h), oraz niebieski: Wołosate – przełęcz pod Tarnicą – Krzemień – Bukowe Berdo (z Wołosatego 2 h, z Bukowego Berda 1201 m n.p.m. 1:40 h).


    5. Rezerwat Przyrody Koziniec znajduje się w gminie Solina, na północ od jeziora Myczkowskiego. Stwierdzono tu występowanie 205 gatunków roślin z czego 25 objęto ochroną. Ponadto zalesione zbocza Kozińca z wychodniami zbudowanymi z piaskowców i łupków oraz płatami roślinności kserotermicznej też są pod ochroną. W rezerwacie występuje szereg storczyków: buławnik wielkokwiatowy, kruszczyk szerokolistny i siny, listera jajowata oraz pozbawiony chlorofilu gnieźnik leśny. Okresowo na terenie rezerwatu pojawiają się przedstawiciele puszczańskich gatunków: wilk, ryś, żbik i niedźwiedź brunatny. Na stoku Kozieńca znajduje się nieczynny kamieniołom, który jest świetnym punktem widokowym.


    6. Bieszczadzka Kolejka Leśna powstała pod koniec XIX wieku jako kolej Nowy Łupków – Cisna, do 1994 roku do służyła do transportu drewna oraz przewozu osób. Od 1997 roku ponownie funkcjonuje jako atrakcja turystyczna, głównie w sezonie letnim. Bazą kolejki jest stacja w Majdanie koło Cisnej, skąd pociągi kursują obecnie na dwóch trasach o łącznej długości 20 km, w kierunku stacji Przysłup oraz Balnicy. Od 2012 roku kolejka kursuje również zimą w okresie ferii szkolnych. Ciekawostką jest fakt, że kolej wąskotorowa jest najwyżej położoną linią wąskotorową w Polsce. Ta Bieszczadzka ciuchcia z roku na rok przyciąga coraz większą liczbę turystów.


    7. Zagroda Pokazowa Żubrów powstała w nadleśnictwie Stuposiany i cieszy się bardzo dużą popularnością wśród turystów. Wokół niej Lasy Państwowe budują całą infrastrukturę turystyczną, w tym ścieżki spacerowe. Atrakcyjności dodaje roślinność jaka występuje obok zagrody. Rosną tam łany przepięknej i bardzo oryginalnej lulecznicy kraińskiej oraz łany czosnku niedźwiedziego. Wstęp jest bezpłatny.


    8. Masyw Górski - Połonina Cyrańska (1297 m n.p.m.) położona między dolinami Prowczy i Wołosatego, w których leżą miejscowości Brzegi Górne i Ustrzyki Górne. Panorama z Połoniny Caryńskiej jest rozległa, z dobrze widocznym masywem Wielkiej Rawki, Połoniny Wetlińskiej i grupą najwyższych szczytów polskich Bieszczadów tj. Tarnicą i Haliczem. Połonina Caryńska objęta jest ochroną przez Bieszczadzki Park Narodowy. Na połoninę biegną szlaki: czerwony Główny Szlak Beskidzki na odcinku Ustrzyki Górne – Połonina Caryńska – Brzegi Górne (3:20h); szlak zielony Pod Magurą Stuposiańską - Przysłup Caryński (Schronisko studenckie Koliba) – Połonina Caryńska – Przełęcz Wyżniańska – Mała Rawka (4h) oraz ścieżka przyrodnicza "Buk" biegnąca wzdłuż szlaków pieszych (Ustrzyki Górne – Połonina Caryńska – Brzegi Górne oraz Przełęcz Wyżniańska – Połonina Caryńska).


    9. Połonina Wetlińska (1255 m n.p.m.) stanowi doskonały punkt widokowy, szczególnie jesienią i zimą kiedy niejednokrotnie mamy do czynienia ze zjawiskiem inwersji temperatury, która zwiększa widzialność do 150-200 km dzięki temu zobaczyć możemy nwey Tatry. Na połoninę udamy się szlakami: czerwonym Główny Szlak Beskidzki: Kalnica - Smerek – Przeł. M. Orłowicza – Połonina Wetlińska – Berehy Górne (5;05h) żółty Główny Szlak Beskidzki: Kalnica - Smerek – Przeł. M. Orłowicza – Połonina Wetlińska – Berehy Górne (5;05h), kolejny żółty (Wetlina – Przełęcz M. Orłowicza – Zatwarnica (na obrzeżach Połoniny Wetlińskiej) (3:50h) czarny (Schronisko PTTK Jaworzec - Krysowa - Przeł. M. Orłowicza (2:40h) oraz ścieżka przyrodnicza „Pełnik”: Wetlina – Przeł. M. Orłowicza – Połonina Wetlińska – Przeł. Wyżna i camping „Górna Wetlinka” (biegnie wzdłuż szlaków pieszych).


    10. Punkt Widokowy Polańczyk jest jednym z najciekawszych miejsc, z którego możemy podziwiać panoramę Jeziora Solińskiego. Znajduje się w pobliżu głównego skrzyżowania w Polańczyku i jest łatwo dostępne. Panorama sięga aż po miejscowości Solina i Wołkowyja, niewidoczna jest jedynie wschodnia odnoga zalewu. Miejsce to uwielbiane jest przez turystów do wykonania pamiątkowych zdjęć.


      Zobacz również:     Bieszczady domki     Solina noclegi     Solina domki     Polańczyk domki