Letni Pałac Lubomirskich
ul. Jana Dekerta 2
35-231 Rzeszów
Opis
Letni Pałac Lubomirskich w Rzeszowie
Jest to zabytkowa magnacka rezydencja wypoczynkowa, położona przy ulicy Dekerta 2, nieopodal zamku. Wybudowany w stylu późnobarokowym z elementami rokoka, pałac stanowi jedno z najcenniejszych zabytków architektonicznych miasta. Historia tego miejsca sięga końca XVII wieku, kiedy to Hieronim Augustyn Lubomirski zlecił jego budowę na terenie dawnej winnicy Mikołaja Spytka Ligęzy, jako część rozległego kompleksu ogrodowego związanego z zamkiem. Projekt pałacu przypisuje się znanemu architektowi Tylmanowi z Gameren.
Pierwotnie pałac pełnił funkcję wypoczynkowej siedziby Lubomirskich, gdzie odbywały się wystawne przyjęcia i koncerty, a także stanowił miejsce spotkań towarzyskich. Centralny korpus budynku, otoczony dwoma piętrowymi skrzydłami, zawierał przestronną salę reprezentacyjną, a na dachu znajdował się taras, na którym organizowano wydarzenia kulturalne. W XVIII wieku pałac przeszedł znaczną rozbudowę pod kierunkiem Karola Henryka Wiedemanna na zlecenie Jerzego Ignacego Lubomirskiego, który przekształcił go w elegancką rezydencję typu "maison de plaisance". Wokół budynku powstały wtedy ogrody z oranżerią, altaną w stylu chińskim oraz zwierzyńcem, które podkreślały luksusowy charakter miejsca.
W kolejnych stuleciach pałac przechodził z rąk do rąk, zmieniając właścicieli i funkcje. W 1798 roku został sprzedany, a w XIX wieku kilkukrotnie zmieniał właścicieli, tracąc na znaczeniu. Po pożarze w 1906 roku, budynek został częściowo zniszczony, ale szybko podjęto prace renowacyjne. W okresie międzywojennym pełnił funkcje administracyjne, a podczas II wojny światowej służył jako szpital polowy. Po wojnie pałac przejęły instytucje państwowe, a od lat 80. XX wieku przeszedł pod zarząd Uniwersytetu Rzeszowskiego.
W 2013 roku pałac został odzyskany przez rodzinę Nieciów, a wkrótce potem kupiony przez Okręgową Izbę Lekarską w Rzeszowie, która rozpoczęła gruntowny remont. Pałac zachwyca detalami architektonicznymi – zewnętrzne fasady zdobią nisze z popiersiami rodziny Lubomirskich, a dachy zachowały oryginalny mansardowy kształt. W pałacu znajdują się także unikatowe polichromie i zabytkowy piec kaflowy, które przetrwały liczne remonty.
Letni Pałac Lubomirskich, choć na przestrzeni wieków uległ wielu zmianom, nadal zachowuje ducha dawnej świetności. Jest świadectwem kultury i historii magnackiej, a także symbolem Rzeszowa, którego dzieje nieodłącznie związane są z rodziną Lubomirskich. To miejsce, gdzie przeszłość i teraźniejszość spotykają się w wyjątkowy sposób, zachęcając do odwiedzin i odkrywania jego historii.
Dni i godziny otwarcia
Poniedziałek: Zamknięte
Wtorek: 9:00 - 17:00
Środa: 9:00 - 17:00
Czwartek: 9:00 - 17:00
Piątek: 9:00 - 17:00
Sobota: 9:00 - 17:00
Niedziela: Zamknięte