Wodospad Kamieńczyka

Wodospad Kamieńczyka


Szklarska Poręba

Opis

Wodospad Kamieńczyka to najwyżej położony (846m n.p.m) wodospad po polskiej stronie Karkonoszy. Składa się z trzech kaskad o łącznej wysokości 27 m. Z progu spada do malowniczego Wąwozu Kamieńczyka. Pod środkową kaskadą wodospadu znajduje się niewielka jaskinia „Złota Jama”. Przy wodospadzie znajduje się również schronisko „Kamieńczyk” i szałas "Sielanka".

Wodospad duże wrażenie, warto wybrać tą atrakcję jako obowiązkowy punkt zwiedzania. Z wodospadem związana jest legenda, z zgodnie z nią Wodospad Kamieńczyka został zasilony łzami siedmiu rusałek opłakujących śmierć jednej z ich sióstr, która poszukując wysoko w górach swojego ukochanego Kamieńczyka Bronisza spadła w przepaść.

Wodospad można podziwiać  z każdej strony tak z góry, jak i z dołu. W okresie letnim, można spotkać bernardyna czekającego na turystów chętnych zrobić sobie z nim zdjęcie..

Wejście pod sam Wodospad Kamieńczyka jest płatne. Bilet normalny pod Wodospad kosztuje ok 8 zł, a ulgowy 4 zł. Dzieci do lat 7 mogą wejść za darmo.

Górna platforma, tuż przy Schronisku Kamieńczyk jest bezpłatna, opłacie podlega tylko zejście po metalowych schodach z kratownicy do Wąwozu Kamieńczyk i podejście bezpośrednio pod sam wodospad. 

Jak dojść ?

Najkrótszy odcinek (ok. 4 km) to szlak z parkingów zlokalizowanych przy osiedlu Huty w Szklarskiej Porębie, tuż przy drodze krajowej nr 3 (Czeska Szosa) prowadzącej do Jakuszyc, a następnie do  Republiki Czeskiej. Opłaty za parking zaczynają się od 5 złotych, poza sezonem część parkingów jest bezpłatna. Początkowy etap wyprawy jest bardzo łatwy, teren tutaj jest łagodny, raczej płaski, pod koniec zaczyna się spore wzniesienie wyłożone kamieniami.  Nasza trasa zajmie nie więcej jak 1,5 godziny.

Podstawowe informacje
Lokalizacja

Szklarska Poręba