Folklor w Chochołowie

Folklor w Chochołowie w miejscowości Chochołów Folklor w Chochołowie w miejscowości Chochołów
Folklor w Chochołowie w miejscowości Chochołów

Opis

Folklor w Chochołowie

Malowniczo położona w jednej z najbardziej urokliwych wsi skalistego regionu Podhala, miejscowość ta słynie z doskonale zachowanych drewnianych zabudowań z przełomu XIX wieku.

W Chochołowie, znajdującym się w Dolinie Czarnego Dunajca, góralskie chaty stoją nad brzegiem potoku, wzdłuż drogi prowadzącej z Zakopanego do Czarnego Dunajca. Chochołów jest wyjątkowy ze względu na swoje historyczne znaczenie oraz charakterystyczną architekturę podhalańską. Chaty, ustawione ciasno szczytami do drogi, są przykładem budownictwa w stylu podhalańskim. Domy te zbudowane są na planie prostokąta, w konstrukcji zrębowej, pokryte dwuspadowymi dachami z gontu, ozdobionymi „słoneckami” i „pazdurami”. W okresie Wielkanocy i Bożego Ciała miejscowi cieśle myją ściany chat z szerokich drewnianych bali wodą z mydłem, co nadaje im charakterystyczny jasny kolor. Jedną z najpiękniejszych chat jest dom z Jednej Jedli, pod numerem 24, którego frontowa ściana została wzniesiona pod koniec XIX wieku z jednego ogromnego pnia jodły. Chata Bafiów, wybudowana w 1798 roku i przebudowana w 1889 roku, mieści Muzeum Powstania Chochołowskiego, będące oddziałem Muzeum Tatrzańskiego. Wnętrze chaty, urządzone w stylu góralskim, prezentuje wystawę poświęconą powstaniu z 1846 roku – w czarnej izbie zgromadzono przedmioty codziennego użytku, a w białej izbie eksponowane są przedmioty odświętne.

W 2018 roku, w drewnianym budynku z przełomu XIX wieku, otwarto Centrum Dziedzictwa Przyrodniczego - Muzeum Torfowisk, które oferuje interaktywną wystawę ukazującą powstawanie, znaczenie, wykorzystanie oraz florę i faunę torfowisk. Warto również zobaczyć kościół w Witowie z XX wieku oraz drewniane domy w Czarnym Dunajcu pochodzące z XIX wieku.