Jeziora i kąpieliska na Podlasiu

Jeziora i kąpieliska na Podlasiu w miejscowości Jeziora i kąpieliska na Podlasiu w miejscowości
Jeziora i kąpieliska na Podlasiu w miejscowości

Opis

Plaża Dojlidy i Stawy Dojlidzkie - to kompleks ponad 20 zbiorników wodnych położonych obok siebie na obszarze około 140 hektarów. Swoją powierzchnię dzielą pomiędzy trzy gminy – Białystok, Supraśl i Zabłudów. Dostępny jest 34-hektarowy zalew z kompleksem rekreacyjno-sportowym. Wspaniałe miejsce na rodzinny wypoczynek, są place zabaw, siłownie zewnętrzne, miejsca na ognisko i grilla, na spacery, rower, boiska itd. Supraśl noclegi zapewnia świetne miejsca noclegowe.


Jezioro Wigry - powierzchnia według różnych źródeł wynosi od 2115 do 2118,3 hektarów, głębokość średnia od 15,4 do 15,8 metrów, głębokość maksymalna od 73 do 74,2 metrów. Ulokowane jest w gminie Suwałki. Jezioro Wigry doskonale nadaje się do uprawiania żeglarstwa, ale z uwagi na położenie w obrębie Wigierskiego Parku Narodowego, turystyka wokół jeziora jest nieco ograniczona, ponieważ teren objęty jest strefą ciszy.  Suwałki noclegi to świetne miejsce , gdzie można w ciszy i spokoju wypocząć


Zalew Arkadia - jest sztucznym zbiornikiem znajdującym się niedaleko centrum Suwałk. W sąsiedztwie kąpieliska znajduje się plac zabaw dla najmłodszych, skate park, kawiarnia, a na przystani wypożyczalnia sprzętu wodnego. Można tu popływać łódką z żaglem, rowerem wodnym czy odpocząć na trawie lub na jednym z kilku pomostów. To największa atrakcja dla turystów i mieszkańców Suwałk w sezonie letnim. W środkowej części jeziora znajduje się wyspa o nazwie Pustelnia.

Jezioro Szurpiły – jest jednym z jezior otaczających Górę Zamkową. Powierzchnia jeziora wynosi 82 ha a maksymalna głębokość to prawie 47m. Na terenie jeziora istnieją tylko dzikie zejścia do wody. To dobre miejsce dla wędkarzy.


Jezioro Pomorze - to akwen pierwszej klasy czystości. Znajduje się w gminie Giby. Jego powierzchnia wynosi 295 ha, głębokość to 23,5 m. Brzegi jeziora porośnięte są lasem sosnowym i w większości są łatwo dostępne. Jezioro Pomorze jest wymarzonym miejscem dla wędkarzy. Można w nim złowić szczupaki, okonie, leszcze, sieje, płocie, liny, węgorze i sielawy. Połowy bywają naprawdę obfite. Na miejscu dostępne miejsca noclegowe oraz zaplecze gastronomiczne.


Jezioro Studzieniczne położone w okolicach Augustowa, obok miejscowości Studzieniczna. Jego powierzchnia wynosi 2, 5km² a jego linia brzegowa jest w 70% porośnięta lasem. Tak ukryte w cieniu drzew, przyciąga i zachęca turystów do odpoczynku np. na polach namiotowych lub w domkach letniskowych zlokalizowanych w pobliżu. Jezioro leży na szlaku Kanału Augustowskiego, dzięki czemu można je zwiedzić np. Kajakiem.


Jezioro Białe Augustowskie - ma powierzchnię 480 ha. Linia brzegowa jest dobrze rozwinięta z licznymi zatokami i półwyspam. W pobliżu jeziora znajdują się w hotele, ośrodki wypoczynkowe, kwatery prywatne i pola namiotowe. Po jeziorze kursują statki wycieczkowe Żeglugi Augustowskiej. Noclegi w Augustowie stanowi świetna bazę noclegową nad jeziorem Białym


Jezioro Rajgrodzkie – leży w powiecie Grajewskim, w gminie Rajgród. Jest zbiornikiem wodnym świetnie dostosowanym do oczekiwań turystów spragnionych wypoczynku nad wodą. Można się kąpać, opalać, popływać rowerkiem wodnym, kajakiem, żagłówką – każdy znajdzie tu coś dla siebie. Zaplecze noclegowe oraz gastronomiczne jest bardzo dobrze przygotowane. Wokół rozpościera się Biebrzański Park Narodowy.


Jezioro Gaładuś – usytuowane jest na granicy Polski i Litwy (powiat Sejneński). To jedne z piękniejszych i drugie pod względem wielkości jezioro Suwalszczyzny. Jego powierzchnia wynosi 7,29 km², a ponad 10 km długości uniemożliwiają zaobserwowanie z jednego punktu całego jeziora. Miejsce jest idealne na odpoczynek czy to w czasie wakacji czy weekendu, spora liczba kwater agroturystycznych usytuowanych wokół Gaładusi pozwoli szybko znaleźć nocleg.

Zalew w Siemiatyczach - co roku przyciąga większą turystów oraz okolicznych mieszkańców. Doskonała infrastruktura otaczająca zalew pozwala w pełni wypocząć. Strzeżone kąpielisko przy zalewie II to kompleks rekreacyjny, który tworzą: plaża miejska, deptak, molo, wiata, wypożyczalnia sprzętu wodnego, siłownia „pod chmurką”, boisko do siatkówki plażowej, parking samochodowy, stojaki na rowery.

Lokalizacja