Szczyt Wysoka

Szczyt WysokaOpis

Szczyt Wysoka wznosi się na wysokość 1050 m i jest najwyższym szczytem całego masywu Pienin. Wierzchołek Wysokiej leży w grzbiecie Małych Pienin. Szlak rozpoczynamy z miejscowości Szczawnica, będącą graniczną miejscowością pomiędzy Beskidem Sądeckim a Pieninami. Szczyt zbudowany jest z głównie z czerwonego wapienia krynoidowego. Od wschodniej i południowo-wschodniej strony znajdują się strome urwiska o wysokości od 5 do 20 m.. Cały szczyt porośnięty jest lasem, jedynie wierzchołek jest kopułą skalną. Widoki ze szczytu są wspaniałe, możemy podziwiać wspaniałe widoki na Tatry, Pasmo Radziejowej, Babią Górę, Magurę Spiską, Góry Lewockie oraz Pieniny.

Najłatwiej na Wysoką dotrzeć idąc przez Jaworek przez schronisko pod Durbaszką lub przez Wąwóz Homole. Podejście w górę zajmuje średnio niecałe 2 godziny.

Trasę można rozpocząć z miejscowości Szczawnica, graniczną miejscowością pomiędzy Beskidem Sądeckim a Pieninami. Pierwszym szczytem na trasie jest Palenica - 1,5 km - 699 m.n.p.m. następnie  nieco wyższa Szafranówka ( 719 m.n.p.m. ). Dojście do tego punktu zajmuje ok godziny. Na tym szczycie  zmieniamy kolor na niebieskii nasza droga wiedzie na południowy - wschód. Docieramy do Wysokiego Wierchu ( 815 m n.p.m.).  Wciąż należy poruszać się niebieskim szlakiem w kierunku południowo - zachodnim na szczyt Durbaszka ( 934 m.n.p.m. ). Po minięciu rozpoczynamy podejście na najwyższy punkt na naszym szlaku - Wysoka ( 1050 m.n.p.m. ).  Tutaj zmieniamy kierunek i szlak: na północny o kolorze zielonym. Kierujemy się w stronę Jaworek, przechodząc przez Wąwóz Homole. Wycieczkę kończymy po przejściu ok 14.4 km. Średnio zajmuje to około 4.50 h.


Podstawowe informacje
Lokalizacja