Szlaki Turystyczne Szczyrk
Opis
Szlaki Turystyczne Szczyrk
Szczyrku doskonale nadaje się do uprawiania turystyki pieszej. Wytyczone szlaki zapewniają wspaniałe widoki. Znajduje się tu rozbudowana sieć kilkudziesięciu kilometrów szlaków pieszych oraz innych dróg leśnych. Najpopularniejsze trasy prowadzą na Skrzyczne i na Klimczok, a także na Przełęcz Salmopolską i Malinów. Szczyrk położony jest w dolinie Żylicy między pasmem Klimczoka i masywem Skrzycznego w Beskidzie Śląskim
SZLAK PIESZY NA SKRZYCZNE
Na Skrzyczne najprościej wjechać kolejką linową.
Z centrum Szczyrku prowadzą szlaki turystyczne: niebieski przez Polanę Hondraski, zielony przez Polanę Dolin lub wiodący z Przełęczy Salmopolskiej szlak czerwony do Malinowskiej Skały, a następnie zielony przez Małe Skrzyczne (1201). Ze Skrzycznego wspaniale widać Beskid Mały, Jezioro Żywieckie, w dali potężny masyw Babiej Góry, rozłożysty Pilska, a na ostatnim planie, przy dobrej pogodzie łańcuch Tatr. Zielonym szlakiem turystycznym można udać się na południe, na szczyt Baraniej Góry (1220)
SZLAK PIESZY NA KLIMCZOK
Z centrum Szczyrku na Klimczok prowadzi szlaki niebieski i zielony, a z Przełęczy Salmopolskiej czerwony przez Hyrcę (929), Beskidek (850) i Przełęcz Karkoszczonka (736). Ze szczytu rozpościerają się wspaniałe widoki. Z Klimczoka za garbami Beskidu Żywieckiego także można dostrzec grzebień tatrzańskich szczytów. Z Klimczoka zaś żółty szlak wiedzie na Błatnią (917) skąd niedaleko już do Jaworzyny
SZLAK IM. STANISŁAWA HULI
Trasa ma 31 kilometrów długości, kilkukrotnie zmienia się kolor oznakowania. Wybierając się tą trasą trzeba przeznaczyć ok 11 godzin. Trasa zaczyna się przy Urzędzie Miejskim w Szczyrku, ścieżka prowadzi niemalże prościutko właściwie aż do wierzchołka do szczytu Skrzycznego.
Na górze należy wciąż iść zieloną ścieżką przez ok. 4,5 kilometra szlak biegnie dość łagodnym i równym górskim grzbietem, aż do Malinowskiej Skały. Następnie na Malinów (1117 m n.p.m.) skąd rozciągają się wspaniałe widoki na Stożek, Klimczoka i Czantorię, a także “Biały Krzyż”, czyli Przełęcz Salmopolską. Następnie Szlak Stanisława Huli prowadzi przez grań rozdzielającą dolinę Brennicy, kolejnie zdobywa się kilka szczytów m.in. Grabową (905 m), Kotarza (965 m), czy Hyrcę (929 m). Za Przełęczą Karkoszczanką zaczyna kolejna wymagająca wspinaczka, zakończona na wierzchołku Klimczoka. Następnie rzez Osiedle Podmagura powrót do Szczyrku
ŚCIEŻKA PRZYRODNICZA KARKOSZCZONKA - BRENNA BUKOWA
Żółty szlak, łączący centrum Szczyrku z Brenną. Wejście na Przełęcz Karkoszczonkę w okolice charakterystycznej “Karczmy Pod Skalicą”. Długość trasy wynosi 6 kilometrów.
Na tej trasie znajdziemy plansze z wieloma wartościowymi informacjami i ciekawostkami. Dzięki temu wycieczka pozwoli poszerzyć swoją wiedzę na temat beskidzkiej przyrody.
MIEJSKIE ŚCIEŻKI SPACEROWE
Warto wybrać się po najciekawszych zakątkach Szczyrku. W mieście znajdują się trzy warte sprawdzenia propozycje tras spacerowych.
Najdłuższa ze wszystkich wytyczonych ścieżek - ma 9 kilometrów. Trasę można od ulicy Turystyczną do znanego Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski “Na Górce”. Stamtąd do Szczyrku Biłej, w rejony hotelu Klimczok. Potem wejście na czerwony szlak turystyczny na Przełęczy Karkoszczonce i niezbyt trudna góra Beskidek (850 m n.p.m.).
Kolejna ścieżka zaczynająca się od Biluńskiego Mostu -do rzeki w kierunku skoczni, na wysokości kompleksu Centralnego Ośrodka Sportu i Przygotowań Olimpijskich należy skręcić w ulicę Plażową. Potem kawałek w lewo główną drogą, a dalej pod górkę, do najsłynniejszego kościoła w mieście - maryjnego sanktuarium. Powrót przez ulice Górską, Bukową, Lipową oraz Myśliwską.
Kolejna sześciokilometrowa wycieczka po zboczach Skrzycznego. Najpierw prosto po płaskim, z centrum przez Biluński Most i ulicę Myśliwską, a potem pod górę wzdłuż Uzdrowiskowej i Cichej do Szczyrku Dunaciego.
Noclegi w Szczyrku to świetna baza wypadowa w Beskid Śląski.
Zobacz również: Szczyrk domki Szczyrk apartamenty Szczyrk pokoje gościnne Szczyrk kwatery prywatne